Zahvaljujući raznim sortama, zelena salata prati naše jelovnike gotovo čitave godine. Iako je njen najveći deo voda, čak do 95%, to nimalo ne umanjuje njenu hranljivu vrednost. Naprotiv, ona obiluje dragocenim mineralima i vitaminima, a mnogi kažu da je organizmu potrebno više energije da je svari nego što ona sadrži kalorija, tako da se uvek savetuje kao dijetalan obrok .  U srpskoj kuhinji najčešće se jede sa suncokretovim uljem i sirćetom, a mi vam preporučujemo nekoliko dresinga koji se vrlo lako spremaju, a mogu učiniti zelenu salatu još ukusnijom.

krkanje salate Dresinzi za salatu

Dresing sa balzamiko sirćetom

Sipajte balzamiko sirće u činiju i polako sipajte hladno ceđeno maslinovo ulje mešajući sve vreme tako da dobijete homogenu smesu. Na jednu kašiku balzamiko sirćeta stavite dve kašike ulja.

Malo komplikovaniji dresing možete napraviti ako pomešate pet kašika balzamiko sirćeta, malo senfa, kašiku dve meda i naseckajte mladi luk.

Dresing od jogurta

Času jogurta pomešajte sa limunovim sokom,  hladno ceđenog  maslinovim uljem i začinima poput peršuna, estragona, origana ili po svom izboru. Dodati biber i so po ukusu.

Dresing sa soja sosom

Pomešajte jednake količine tamnog soja sosa, hladno ceđenog maslinovog ulja i balzamiko sirćeta ili jabukovog sirćeta, dodajte kašiku senfa i kašiku vode ako vam je dresing prejak.

Dresing sa senfom

Najjednostavnija varijanta desinga sa senfom je da pomešate senf i pavlaku i eventualno dodate malo jogurta kako biste razredili masu. Odnos senfa i pavlake odredite prema svom ukusu, a ako se odlučite da vam dresing ima više ukus pavlake stavite i malo sušene mirođije. Obavezno dodajte biber i služite uz prepečeni hleb.

Bon appetit!


Nikola Trajković je inženjer, pustolov i urbani kreativac. Zakleti Dorćolac koji najviše voli da živi svuda po malo. Život u Parizu i Istanbulu obogatio je način na koji doživljava modu.

Comments