Jezero Retba (fr. Lac Rose) nalazi se na poluostrvu Zeleni rt, oko 35 kilometara severno od glavnog grada Senegala, Dakra. Duž obale tri kilometara plićak je jedva svetlo roze boje. Prosečna dubina je oko 1,5 metar, a najveća dubina tri metra. Boja jezera menja se u zavisnosti od jačine sunčeve svetlosti. Prelazi iz svetlo roze kakva je ujutru, pa do jarko ružičaste u podne. Kada se gleda iz neposredne blizine vrlo sablasno izgleda, boja jezera je krvavo-crvena. Posmatrano iz vazduha nijansa je blaža i podseća na milkšejk od jagode.

slika 126 Jezero Retba: Prirodno blago Senegala

Kao da je pravljeno mešavinom crvene i roze tempere

Ružičasta boja je posebno jarka leti, tj. u sušnim periodima. Ekspert za ekstremofilne bakterije sa Univerziteta Bat (University of Bath), Majkl Donson (Michael Donson), prilikom boravka u Senegalu proučavao je Retba jezero i zaključio da ružičastu boju jezera uzrokuje Dunalielle saline alga i njen crveni pigment. “One proizvode crveni pigment, koji apsorbuje i koristi sunčevu energiju za stvaranje dodatne energije i tako menja boju vode. Za jezero Retba se dugo smatralo da u njemu ne postoji život”, istakao je Danson. Dunalielle saline je organizam koji može da živi samo u izrazito slanim vodama. Tako i Retba ima veliki slaninitet, oko 40 odsto, koji pogoduje razvoju ove alge. Pod vodom se nalazi slana kora sa koje lokalni stanovnici svakodnevno, struganjem dna, prikupljaju so. Drvenim kanuima u velikom broju se, na kraju dana, sakupljena količina soli prevozi na obalu jezera.

slika 217 Jezero Retba: Prirodno blago Senegala

Drveni kanui kojima se so prevozi do obale

Upravo velika količina soli, koja se suši oko jezera, dodatno ističe ružičastu boju. Radnici koji sakupljaju so, pre samog ulaska u vodu, mažu se uljem šea (shea) koje se dobija iz drveta karite, a raste u savanama zapadne Afrike. Ulje štiti kožu prilikom izlaganja prevelikim koncentracijama soli. U iste svrhe često se koristi i puter.

slika 313 Jezero Retba: Prirodno blago Senegala

Boja je najtamnija u srcu jezera, gde je i najveća dubina


Dragana Janković je umetnik, konceptor, postmodernista, humanista, vajar i tako dalje… I tako dalje. I pre dnevnika i posle dnevnika sluša Dženis Džoplin, a u pauzi isključivo Betovena i Baha. Zna da je jedinstvena, kao i svi ostali. Katarina Anđelić Cakana wannabe. ”Takva sam kakva sam, takva mi je ćud. Kada mi je smešno, prsnem u smeh lud”.

Comments