Prethodne tekstove iz serijala “Klopajmo na ulici” možete da pronađete ovde.

Kongo je druga najveća država u Africi. Nemojte da vas zbuni, postoje Republika Kongo (Kongo-Brazavil) ili Demokratska Republika Kongo (Kongo-Kinšasa). Građani su među najsiromašnijima na svetu, a po prirodnim bogatstvima je među prvima. U poznatim rudnicima oblasti Katanga, kopaju se dijamanti, ali i retki minerali koji se koriste u izradi visoke tehnologije (čipovi i mobilni telefoni). Premda je poljoprivreda najzastupljenija grana privrede, zbog ratova (Prvi i Drugi kongoanski rat, te sukob plemena Hutu i Tutsi) mnogo stanovništva je raseljeno, te neprestano na ivici gladi.

kinsasa Klopajmo na ulici: Jedan Kongo i dva bonga

Beograd? Ne, Kinšasa

Ali dok nisu počeli ratovi sredinom devedesetih Kongo se kretao putem uspeha. Bili su druga industrijalizovana zemlja posle Južnoafričke Republike, sa dobrom infrastrukturom za saobraćaj i rudarstvo. Poljoprivreda je takođe bila u usponu, a Kongo je izvozio kafu, palmino ulje, gumu, pamuk, šećer, čaj i kakao. Takođe su se oslanjali na izvoz kikirikija, plantana (slatka banana), kukuruza, pirinča i manioke.

Premda je urbanizacija i dalje slaba tačka republike Kongo, a Kinšasa ogroman konglomerat u kome živi deset miliona stanovnika, pre nego uređen grad, to ne znači da građani ne vole da klopaju na ulici. Naprotiv! Kongoanska kuhinja je poznata i širom Afrike, ali sve više i u svetu. Zbog toga što su osnovu ishrane veoma dugo činili jednostavna kuvana jela poslužena uz hleb od manioke, plemena su se dovijala na različite načine da osmisle raznovrsne užine, zakuske, klopu s nogu i tako je nastalo bogatstvo kongoanskog kulinarstva.

No, umesto da nabrajam šta sve ima da se ždrcne u Kinšasi (spisak je poduži!), navešću vam nekoliko pravih “kongoleze” (Congolese) recepata, a vi vidite, pa sami kažite kako vam se dopadaju.

Moi-moi

2-3 šolje sušenog pasulja
1 kašičica sušenih škampa (ili kakvih drugih morskih plodova)
1-2 sitno seckana paradajza
1-2 sitno seckane glavice luka
biber i so
1 čili papričica
aleva paprika
ulje

Po želji: škampi kuvani, sitno seckane šargarepe, kuvani grašak, paprika, kuvano jaje, sardine iz konzerve, mleveno meso, sušeno ili dimljeno meso.

Pasulj se opere u velikom loncu. Prelije se vrelom vodom i ostavi da odstoji. Ujutru se oljušti, pa procedi. Pasulj se samelje ili istuca uz malo vode, dok se ne dobije gusta krem-smesa. Dodati kašičicu ulja i dobro mešati da se izjednači (može i u blenderu). Dodati sve sastojke i začine. Smesu zahvatiti i kuvati na pari dok ne postane kao kolač (da čačkalica izađe suva). Pariti možete na kuvalu ili u rerni tako što u posudu za pečenje stavite modlu za mafine u koje ulijete moi-moi smesu. Podloga od kuvanog pasulja doprinosi da do izražaja dođu ukusi ribe i povrća koji se više nego ijedan začin osećaju u ovom jelu i doprinose slasnosti svakog zalogaja.

Moimoi Klopajmo na ulici: Jedan Kongo i dva bonga

Ishod je gusta i jaka "proja" od pasulja koja se jede za užinu, namazana na hlebu ili kao obrok uz pirinač

Kongo-kockice (Congo squares ili Congo Bars)

2 šolje seckanog kokosa
1/2 kašičice soli
1/2 kašičice praška za pecivo
2 šolje brašna
1 šolja rastopljenog maslaca
2 šolje do vrha pune smeđim šećerom
2 umućena jajeta
2 kašičice vanile
2 šolje rendane čokolade (najbolje je – crne)

Zagrejte rernu. Pomešajte so, prašak za pecivo i brašno. Kad se rerna ugreje, stavite kokos na papir za pečenje i ostavite dok ne postane svetlosmeđe boje, jedno dva-tri minuta. Izvadite i ohladite. Pomešajte maslac i smeđi šećer. Malo-pomalo dodajte mućeno jaje. Dobro sjedinite. Na kraju začinite vanilom. Umešajte u smesu brašno. Drvenom kašikom dobro promešajte. Dodajte u to prepržen kokos i čokoladne ljuspice. Namastite posudu za kolače. Izlijte smesu na pleh. Pecite na 180 stepeni bar 25 minuta. Kao i kad se peku kolači, čim čačkalica izađe iz smese suva, izvadite iz rerne. Secite na štanglice ili kockice. Osim što božanstveno mirišu na leto i plažu, ovi kolačići daju snagu i izazivaju sva čula – ako razumete igru reči?

congobars Klopajmo na ulici: Jedan Kongo i dva bonga

Verovali ili ne, za ovim kolačem ludi cela Srednja Afrika

Bobuti – bubnjići od mesa (Bobotie Meat Timbales)

1 seckani luk malo veći
30 g maslaca
1 kriška belog hleba
1 šolja mleka
2 umućena jajeta
1/2 kg mlevenog mesa
2 kašičice karija
sok jednog limuna
12 seckanih badema
8 sušenih kajsija, natopljenih, pa seckanih
60 g čatnija ili nekog kiselog džema
so i biber
2 lovorova lista, mrvljena

Na maslacu propržite luk dok ne postane zlatnosmeđ. Hleb namočite u mleko, izvadite i iscedite. Dodajte jaja mleku. Hleb pomešajte sa mlevenim mesom. Luk, kari, limunov sok, bademe, kajsije, čatni, so i biber takođe dodajte postepeno mesu. Dolijte i pola od onih mućenih jaja, da se smesa lepo sjedini, pa je prelijte ili u plitak pleh ili u modle za kolače. U sredini svakog doboša ostavite prostor u sredini da mogu da nadođu i na vrh svakog postavite delič lovorovog lista. Pecite u rerni na 180 stepeni, dvadesetak minuta. Zatim izvadite lovorov list i ulijte ostatak smese s jajima i mlekom. Vratite u rernu na još 25 minuta pečenja, dok se jaja i mleko ne ispeku u lepu penu. Premda izgledaju kao jela koja se prave u Evropi, pa i kod nas (musaka, pilav), bobuti su pravo iznenađenje.

bobotie Klopajmo na ulici: Jedan Kongo i dva bonga

Hrskavost badema, slatka trpkost suvih kajsija i ljutkasti udarac čatnija - raj za nepce

Javite kako su ispali recepti! Prijatno!


Ranko Trifković nije bio siguran da li je bata ili seka. Zato se pridružio putujućem pozorištu, te je igrao i pevao širom Evrope. Kad je skapirao da je bata posadio je hektar i odao se poljskim radovima. Možete ga zateći na blogu Igrorama.

Comments