Paragvaj. I bez dodatnih objašnjenja, sama reč – Paragvaj – deluje nam egzotično i uzbudljivo. Zanimljivo je to da je posredi kovanica od dve reči jezika Guarani-indijanaca. Para bi značilo “raznoliko”, a gua “reka, rečni”. Reka Paragvaj deli zemlju napola, a nalazi se gotovo u samom središtu kontinenta zbog čega je dobila naziv “srce Amerike”. Šta znamo o Paragvaju? Da je dom potomaka indijanaca plemena Guarani, da su oduvek bili zatvoreni i skloni krutim društvima, pa je gotovo do kraja 20. veka Paragvaj bio u rukama ovog ili onog diktatora. Osim toga Paragvaj je bio ozloglašen kao mesto koje skriva naciste i pruža utočište bivšim ratnim zločincima Drugog svetskog rata. Ali danas je Paragvaj naprosto siromašna zemlja u srcu Južne Amerike koja pokušava da izbije na put stabilnosti.

paragvajreka Klopajmo na ulici: Ručak u srcu Amerike

Ova divna voda nije more, već reka Paragvaj

Šta jedu Paragvajci? Kao što se može i zamisliti, oslanjaju se na lokalno voće i povrće kao što su kukuruz, manioka, bundeve. Zemlja je podeljena na dva dela. Na zapadu je Čako (Chaco), predeo ispunjen močvarama. Na istoku je Parana (Paraná), prostor zelenih pašnjaka i šuma. Stoga nije neobično to što su Paragvajci ljubitelji roštilja i uopšte okrenuti raznim vrstama mesa, poput Urugvajaca, pa čak i kuhinje Folklandskih ostrva. Evo kako da napravite zanimljiva jela tipična za daleki Paragvaj.

Sopa Paraguaya (Paragvajska proja)

paragvaj Klopajmo na ulici: Ručak u srcu Amerike

Ovako to rade Paragvajci

brašno
2 srednje velika luka sitno seckana
8 kašika margarina
200g mladog sira
200g žutog sira
400 g kukuruza
1 kašičica krupnije soli
1 šolja mleka
2 šolje palente
6 jaja, odvojeno žumanca i belanca
mleveni anis (po želji)

Namastite pleh i pospite kašikom brašna. Rastresite. Propržite luk na četiri kašike margarina. Dodajte mladi sir i dobro pomešajte. Dodajte rendani žuti sir, luk, kukuruz, so, mleko i palentu. Sve dobro sjedinite. Ulupajte belanca srednje čvrsto, i žumanca samo lagano. Dodajte u smesu i začinite anisom. Stavite u ugrejanu rernu. Pecite na 175 stepeni 45 minuta ili dok metodom zabadanja čačkalice ne utvrdite da je obrok pečen. Služite dok je toplo.

Bori-bori (čorba sa kukuruznim knedlama)

boribori Klopajmo na ulici: Ručak u srcu Amerike

Paragvajska čorba s knedlama od kukuruza, najčešće s govedinom

400g mesa
1 kašičica grubo mlevenog bibera
2 kašičice maslinovog ulja
100g seckane slaninice
1 crni luk neoljušten, iseckan na četvrtine
1 beli luk neoljušten, naseckan na polovine
3 struka celera, opranog i nasečenog na polovine
1 šargarepa, oprana i prepolovljena
1 list lovora
7 klinčića
1 kašičica grubo mlevene soli

za knedle 

1 šolja palente ili kukuruznog brašna
1 šolja parmezana
2 kašičice soli
1 mali crni luk sitno naseckan
1/4 topljenog maslaca
1 jaje
1 žumance
2 kašičice peršuna

Pomešajte parmezan, brašno (palentu), so, biber, pa zatim sve suve sastojke za knedle. Dodajte žumance i jaje, te maslac, pa umesite. Ostavite da odstoji pokriveno između 45 minuta i tri sata, na hladnom mestu. Naseckajte meso, pobiberite. Zagrejte maslinovo ulje. Propržite slaninicu. Kad pusti masnoću, dodajte meso pa ga pržite dok ne postane smeđe sa svih strana. Ubacite luk, crni i beli, celer, šargarepu, lovorov list i klinčić. Posolite i uspite vodu, pa ostavite da provri. Čim provri smanjite vatru i krčkajte dok meso ne smekša. Pred kraj formirajte knedlice i kuvajte u supi.

Mbeju (kukuruzne palačinke)

mbeju1 Klopajmo na ulici: Ručak u srcu Amerike

Slatka palačinka

1/2kg gustina
1/4kg svinjske masti
1/4kg sira
1/2kg palente ili kukuruznog brašna

Dobro umesiti rukom sve sastojke i sjediniti ih tako da mogu da se prže u vrelom tiganju. Ovaj slatkiš ili užinu Paragvajci jedu uz piće, jer se u protivnom teško guta.


Ranko Trifković nije bio siguran da li je bata ili seka. Zato se pridružio putujućem pozorištu, te je igrao i pevao širom Evrope. Kad je skapirao da je bata posadio je hektar i odao se poljskim radovima. Možete ga zateći na blogu Igrorama.

Comments