A upravo to bi moglo biti izuzetno koristno oruđe za dalji profesionalni uspeh i samopouzdanje. Istorijski posmatrano, ženski pozitivni atributi su dugo bili vezani za pasivno ponašanje, pri čemu je biti povučena i stidljiva bio ultimativni cilj. Pa, s obzirom da je to vreme, iza nas, pitanje je šta ti možeš da uradiš da se na pravi način istakneš i (opravdano) pričaš o sebi u superlativu? 

Hvali se bolje

Greška broj jedan u vezi sa svim ovim je što svi mi priču o sopstvenim dostignućima neretko počinjemo sa ograđivanjima poput “Ne volim da se hvalim ali…” ili šalom na sopstveni račun “Sledi besramna samopromocija”. Koliko god da je okej skromnosti što se tiče, ovakvi uvodi ti zapravo donose samo više štete nego koristi. Istraživanja su pokazala da se anksioznost koju osećamo dok se samopromovišemo prenosi i na naše slušaoce/čitaoce/publiku i čini da manje veruju u nas i ne žele da se angažuju, i jedino što ovakvim ponašanjem poručuješ je “uradila sam nešto ali je to verovatno glupost i zato ću da uvredim sebe pre nego što ti to uradiš”.

Jednostavnije rečeno: ako ti ne veruješ u sebe i ne osećaš se dobro oko onoga što si radila, kako će tek neko drugi?  TI na prvom i poslednjem mestu moraš da veruješ u sebe i budeš svoja podrška, i daš drugima primer koji će da slede. Znaš i sama koliko je teško da kažeš nekome da je nešto bezveze, ako se pojavi sa ogromnom sigurnošću i kaže “Uradio/la sam nešto genijalno, moraš da vidiš!” Samopouzdanje ne ostavlja nikoga ravnodušnim, i čak i ako ti se nešto lično ne dopada, nečija samouverenost je toliko zarazna da je dovoljna da poveruješ osobi da stvarno zna šta radi i veruje u to. Naravno, ovo zahteva vreme i vežbu ali sledeći put kada uradiš nešto dobro probaj sa ovakvom frazom “Veoma sam ponosna na ovaj projekat, volela bih da mi daš svoje mišljenje”. Pomozi drugima da te podrže.

Kako da se pohvališ pred nekim novim

Za početak daj sebi nekoliko minuta da porazmisliš o tome kako prvi utisak u profesionalnom okruženju i scenariju može da ti pomogne. Naravno, čvrst stisak ruke i eye contact su obavezni ali ne zaboravi i na ton kojim se predtavljaš.  Imaj na umu da možda nemaš previše vremena, tako da se fokusiraj na to da budeš što konkretnija: pričaj o projektu na kom radiš i oko kog si veoma pasionirana. Strast kojom govoriš o nečemu se prenosi i tvoj sagovornik će verovatno postati uzbuđen koliko i ti. Pripremi se šta ćeš i kako da kažeš. Uostalom, koliko si govora uvežbavala za raskide ili odgovore na raskide? Pripremamo sve u životu zašto ne bismo i ovo?

bravo Nauči da se pohvališ svojim uspesima... i počni odmah
Comments