Objavljene nominacije za BAFTA filmske nagrade

Objavljene nominacije za BAFTA filmske nagrade

Britanska akademija za filmsku i televizijsku umetnost (BAFTA) objavila je ovogodišnje nominacije za svoje prestižne filmske nagrade, koje se smatraju britanskim pandanom nagradi Oskar.

Najviše nominacija, ukupno 11, dobila je “Gravitacija” (Gravity) Alfonsa Kuarona (Alfonso Cuarón). Ova 3D drama o dvoje astronauta koji pokušavaju da prežive u svemiru nominovana je za najbolji film, najbolju režiju, glavnu žensku ulogu, originalni scenario, kameru, scenografiju, montažu, zvuk, muziku i specijalne efekte, pa i za najbolji britanski film. Naime, mada su glavni glumci Sandra Bulok (Sandra Bullock) i Džordž Kluni (George Clooney) Amerikanci, a režiser Meksikanac, “Gravitacija” je snimana na lokacijama u Britaniji, gde je obavljena i post-produkcija sa izuzetnim vizuelnim efektima.

U stopu slede filmovi “12 godina ropstva” (12 Years a Slave) britanskog režisera Stiva Mekvina (Steve McQueen) i “Američka prevara” (American Hustle) Amerikanca Dejvida O. Rasela (David O. Russell), sa po 10 nominacija. Ovi filmovi su već osvojili niz nagrada i smatraju se favoritima za Oskara.

Potresna drama “12 godina ropstva” zasniva se na autobiografiji Solomona Nortapa (Solomon Northup), slobodnog crnca koji je kidnapovan i prodat u ropstvo na američkom Jugu u vreme pre građanskog rata u SAD. Glavni glumac, Britanac nigerijskog porekla Čivetel Edžifor (Chiwetel Ejiofor) nominovan je za glavnu mušku ulogu, a nominacije za sporedne uloge imaju debitantkinja Lupita Niongo (Lupita Nyong’o) i Majkl Fasbender (Michael Fassbender), koji igra okrutnog robovlasnika.

“Američka prevara” može se pohvaliti nominacijama u svim najvažnijim kategorijama, uključujući sve četiri glumačke nagrade. Prethodni Raselovi filmovi “Bokser” (The Fighter) i “U dobru i u zlu” (Silver Linings Playbook) doneli su Oskare svojim zvezdama Kristijanu Bejlu (Christian Bale) odnosno Dženifer Lorens (Jennifer Lawrence). Njih dvoje su i ovog puta među nominovanim glumcima u ekipi Raselovog novog filma, uz Ejmi Adams (Amy Adams) i Bredlija Kupera (Bradley Cooper). Radnja filma delimično je zasnovana na velikom skandalu koji je potresao Ameriku sedamdesetih godina prošlog veka.

BAFTA nominacije Gravitacija SandraBulok Objavljene nominacije za BAFTA filmske nagrade

Sandra Bulok nominovana je za ulogu u filmu “Gravitacija”

Za najbolji film su nominovani i “Kapetan Filips” (Captain Phillips) i “Filomena” (Philomena), a značajnije nominacije imaju i “Spasavanje gospodina Benksa” (Saving Mr. Banks), “Trka života” (Rush) i “Vuk sa Vol Strita” (The Wolf of Wall Street), novi film Martina Skorsezea (Martin Scorsese), koji je doneo Leonardu Di Kapriju (Leonardo Di Caprio) nominaciju za glavnu mušku ulogu.

Britanska glumačka legenda Džudi Denč (Judi Dench) dobila je svoju 15. glumačku nominaciju za BAFTA nagrade, čime je postavila rekord, pretekavši Meril Strip (Meryl Streep), koja ostaje na 14 nominacija, pošto uprkos očekivanjima nije nominovana za film “August: The Osage County”. Izostale su i očekivane nominacije za Metjua Mekonahija (Matthew McConnahey) za film “Dallas Buyers Club” i Roberta Redforda za “Sve je izgubljeno” (All Is Lost).

Publika ima priliku na sajtu glasa za svoju omiljenu zvezdu u usponu.

Imena dobitnika biće objavljena 16. februara na ceremoniji u zgradi Londonske kraljevske opere.

Kompletna lista nominacija za BAFTA nagrade:

Najbolji film

“12 Years a Slave”

“American Hustle”

“Captain Phillips”

“Gravity”

“Philomena“

Najbolji britanski film

“Gravity”

“Mandela: Long Walk to Freedom”

“Philomena”

“Rush”

“Saving Mr Banks”

“The Selfish Giant”

Najbolja režija

Alfonso Cuarón, “Gravity”

Paul Greengrass, “Captain Phillips”

Steve McQueen, “12 Years a Slave”

David O. Russell, “American Hustle”

Martin Scorsese, “The Wolf of Wall Street” 

Najbolji glavna muška uloga

Christian Bale, “American Hustle”

Bruce Dern, “Nebraska”

Leonardo DiCaprio, “The Wolf of Wall Street”

Chiwetel Ejiofor, “12 Years a Slave”

Tom Hanks, “Captain Phillips”

Najbolja glavna ženska uloga

Amy Adams, “American Hustle”

Cate Blanchett, “Blue Jasmine”

Sandra Bullock, “Gravity”

Judi Dench, “Philomena”

Emma Thompson, “Saving Mr Banks”

Najbolja sporedna muška uloga

Barkhad Abdi, “Captain Phillips”

Bradley Cooper, “American Hustle”

Daniel Brühl, “Rush”

Matt Damon, “Behind the Candelabra”

Michael Fassbender, “12 Years a Slave”

Najbolja sporedna ženska uloga

Sally Hawkins, “Blue Jasmine”

Jennifer Lawrence, “American Hustle”

Lupita Nyong’o, “12 Years a Slave”

Julia Roberts, “August: Osage County”

Oprah Winfrey, “The Butler”

Najbolji originalni scenario

“American Hustle”, Eric Warren Singer, David O. Russell

“Blue Jasmine”, Woody Allen

“Gravity”, Alfonso Cuarón, Jonás Cuarón

“Inside Llewyn Davis”, Joel Coen, Ethan Coen

“Nebraska”, Bob Nelson

Najbolji adaptirani scenario

“12 Years a Slave”, John Ridley

“Behind the Candelabra”, Richard LaGravenese

“Captain Phillips”, Billy Ray

“Philomena”, Steve Coogan, Jeff Pope

“The Wolf of Wall Street”, Terence Winter

Najbolji film na stranom jeziku

“The Act of Killing”, Joshua Oppenheimer, Signe Byrge Sørensen

“Blue Is the Warmest Colour”, Abdellatif Kechiche, Brahim Chioua, Vincent Maraval

“The Great Beauty”, Paolo Sorrentino, Nicola Giuliano, Francesca Cima

“Metro Manila”, Sean Ellis, Mathilde Charpentier

“Wadjda”, Haifaa Al-Mansour, Gerhard Meixner, Roman Pau

Najbolji dokumentarni film

“The Act of Killing”, Joshua Oppenheimer

“The Armstrong Lie”, Alex Gibney

“Blackfish”, Gabriela Cowperthwaite

“Tim’s Vermeer”, Teller, Penn Jillette, Farley Ziegler

“We Steal Secrets: The Story of Wikileaks”, Alex Gibney

Najbolji animirani film

“Despicable Me 2”, Chris Renaud, Pierre Coffin

“Frozen”, Chris Buck, Jennifer Lee

“Monsters University”, Dan Scanlon

Najbolja kamera

“12 Years a Slave”, Sean Bobbitt

“Captain Phillips”, Barry Ackroyd

“Gravity”, Emmanuel Lubezki

“Inside Llewyn Davis”, Bruno Delbonnel

“Nebraska”, Phedon Papamichael

Najbolja montaža

“12 Years a Slave”, Joe Walker

“Captain Phillips”, Christopher Rouse

“Gravity”, Alfonso Cuarón, Mark Sanger

“Rush”, Dan Hanley, Mike Hill

“The Wolf of Wall Street”, Thelma Schoonmaker

Najbolja scenografija

“12 Years a Slave”, Adam Stockhausen, Alice Baker

“American Hustle”, Judy Becker, Heather Loeffler

“Behind the Candelabra”, Howard Cummings

“Gravity”, Andy Nicholson, Rosie Goodwin, Joanne Woodlard

“The Great Gatsby”, Catherine Martin, Beverley Dunn

Najbolja kostimografija

“American Hustle”, Michael Wilkinson

“Behind the Candelabra”, Ellen Mirojnick

“The Great Gatsby”, Catherine Martin

“The Invisible Woman”, Michael O’Connor

“Saving Mr Banks”, Daniel Orlandi

Najbolja šminka i frizure

“American Hustle”, Evelyne Noraz, Lori McCoy-Bell

“Behind the Candelabra”, Kate Biscoe, Marie Larkin

“The Butler”, Debra Denson, Beverly Jo Pryor, Candace Neal

“The Great Gatsby”, Maurizio Silvi, Kerry Warn

“The Hobbit: The Desolation of Smaug”, Peter Swords King, Richard Taylor, Rick Findlater

Najbolji zvuk

“All Is Lost”, Richard Hymns, Steve Boeddeker, Brandon Proctor, Micah Bloomberg, Gillian Arthur

“Captain Phillips”, Chris Burdon, Mark Taylor, Mike Prestwood Smith, Chris Munro, Oliver Tarney

“Gravity”, Glenn Freemantle, Skip Lievsay, Christopher Benstead, Niv Adiri, Chris Munro

“Inside Llewyn Davis”, Peter F. Kurland, Skip Lievsay, Greg Orloff

“Rush”, Danny Hambrook, Martin Steyer, Stefan Korte, Markus Stemler, Frank Kruse

Najbolja originalna muzika

“12 Years a Slave”, Hans Zimmer

“The Book Thief”, John Williams

“Captain Phillips”, Henry Jackman

“Gravity”, Steven Price

“Saving Mr Banks”, Thomas Newman

Najbolji specijalni vizuelni efekti

“Gravity”, Tim Webber, Chris Lawrence, David Shirk, Neil Corbould, Nikki Penny

“The Hobbit: The Desolation of Smaug”, Joe Letteri, Eric Saindon, David Clayton, Eric Reynolds

“Iron Man 3”, Bryan Grill, Christopher Townsend, Guy Williams, Dan Sudick

“Pacific Rim”, Hal Hickel, John Knoll, Lindy De Quattro, Nigel Sumner

“Star Trek Into Darkness”, Ben Grossmann, Burt Dalton, Patrick Tubach, Roger Guyett

Najbolji britanski kratki animirani film

“Everything I Can See from Here”, Bjorn-Erik Aschim, Friederike Nicolaus, Sam Taylor

“I Am Tom Moody”, Ainslie Henderson

“Sleeping with the Fishes”, James Walker, Sarah Woolner, Yousif Al-Khalifa

Najbolji britanski kratki film

“Island Queen”, Ben Mallaby, Nat Luurtsema

“Keeping up with Joneses”, Megan Rubens, Michael Pearce, Selina Lim

“Orbit Ever After”, Chee-Lan Chan, Jamie Stone, Len Rowles

“Room 8”, James W. Griffiths, Sophie Venner

“Sea View”, Anna Duffield, Jane Linfoot

Izuzetno debitantsko ostvarenje britanskog scenariste, režisera ili producenta

Colin Carberry (scenario), Glenn Patterson (scenario), “Good Vibrations”

Kelly Marcel (scenario), “Saving Mr Banks”

Keiran Evans (scenario/režija), “Kelly + Victor”

Paul Wright (scenario/režija), Polly Stokes (produkcija), “For Those in Peril”

Scott Graham (scenario/režija), “Shell “

Nagrada za zvezdu u usponu (glasovima publike)

Dane DeHaan

George MacKay

Lupita Nyong’o

Will Poulter

Léa Seydoux

Izvor fotografija: businessinsider.com


Ivana Cvetanović je zavisnica od instant kafe, Interneta i MP3 plejera. U večitom je ratu sa vremenom; zamenjuje dan za noć, kao klinka je bila starmala, a kao odrasla je večita tinejdžerka.