Taj slučaj u bolnici u Bronksu nije prošao nezapaženo i jedan neurohirurg iz iste bolnice kasnije se bavio eksperimentima kojima je nepobitno potvrdio blagotvornost terapije muzikom na osobe koje se oporavljaju od moždanog udara. Ipak, muziko-terapija je bila potpuno zapostavljena, a u najboljem slučaju primenjivale su je pojedine medicinske sestre, uzgred i nezvanično.

Danas stvari ipak počinju da se menjaju – zahvaljujući tehnološkom napretku, moguća su istraživanja koja ranije nisu bila dostupna, pored ostalih i toga kako muzika utiče na ljudski mozak, pa je sve više neurologa koji su zainteresovani za ovu oblast. I tako su najsavremeniji skeneri, magnetne rezonance i drugi medicinski aparati koji se koriste za ispitivanje mozga definitivno potvrdili da muzika itekako poyitivno utiče na rad mozga. Sasvim pozdano je utrvđeno da muzika povoljno utiče na proces rehabilitacije osoba koje su pretrpele moždani udar.
Prema jednoj finskoj studiji koju su sproveli naučnici sa Univerziteta u Helsinkiju aktivno slušanje i opuštanje uz muziku dovodi do aktiviranja široke mreže neurona koji direktno utiču na pažnju, govor, pamćenje, razvoj emocija i motoriku.

muzika1 Odavno poznata terapija muzikom tek sada ozbiljno shvaćena
Comments