Zdravstvene tegobe uzrokovane prašinom

Alergija je samo jedan od načina kako prašina može da naškodi zdravlju ljudi. Iz nje se, ako godinama traje, može razviti i astma. Rudari su podložni bolestima kao što su silikoza i pneumokonioza, zbog svakodnevnog udisanja ugljene prašine. Takođe, udisanje azbestne prašine, može da dovede do nekih oblika karcinoma, pa se zato azbest sve ređe koristi u građevinarstvu.

Prvi usisivač

Za razliku od životinja koje se “kupaju” prašinom, ljudi su se oduvek trudili da je uklone. Iz tih napora nastala je sprava za usisavanje prašine, koju svi danas znamo kao usisivač. Engleski inženjer Hubert Sesil But je 1901. godine patentirao prvi model usisivača, koji se zvao “Vukući Bili”, po čuvenoj parnoj lokomotivi. On nije bio ni nalik današnjem koji može da se spakuje i u najmanju komodu. Ovaj je bio ogroman, radio je na benzin, a morao je da ostane ispred zgrade, dok su se creva uvlačila u nju da bi usisala prašinu.

kucna prasina Sve što niste znali o prašini

Najveći izvor prašine na svetu

Depresija Bodélé, koja se nalazi u Južnoj Sahari, najveći je pojedinačni izvor prašine na svetu. Prašina se od nje vetrom prenosi preko Atlantskog okeana do Južne Amerike, gde gvožđe i fosfor koji se najaze u njoj, oplođuju nehranljivu zemlju u “kišnim šumama” Amazona.

Kosmička prašina

Nju čine sitna mineralna zrna koja astronomima ponekad otežavaju posmatranje svemira kroz optičke teleskope. Kosmička prašina je sirovina od koje nastaju nove zvezde i planete, ali ona ponekad padne i na zemlju.

Olivera Denčić

 

 

 

 

Comments