Nametljiv stav je veoma štetan u komunikaciji i krajnje je iritantan za ljude koji se nalaze u njihovoj blizini. Nadobudne, egoistične i narcisoidne osobe obično nemaju mnogo prijatelja, oni su sami sebi dovoljni.

S druge strane, osobe kojima samopouzdanje nije jača strana obično su loše pre svega po sebe. Da li ste od onih koji govore tiho, da jedva čuju sami sebe? Da li pružate ruku u strahu da će vam je neko polomiti ako je malo jače stegne? Da li često obarate pogled dok pričate sa ljudima? Ako je bilo koji od ovih odgovora potvrdan, vi ste definitivno od onih osoba koje bi morale da porade na svom samopouzdanju. Još ako vam je uz sve to konstantno potrebna osoba koja će da ide svuda sa vama, jer je vama, tobože, glupo da idete sami, onda je to krajnje alarmantno.

Slika 323 Samopouzdanje: Je l’ se to beše maže na hleb?

Kada je neko siguran u sebe to se vidi, ali ne treba da prelazi granice dobrog ukusa

Koreni manjka samopouzdanja obično leže u detinjstvu i po tome ne vredi “kopati” osim pri poseti terapeutu, ali  postoje neke stvari koje sami možete da popravite. Za početak glavu gore kada se rukujete sa ljudima, kažu da lučenje endorfina nije moguće ukoliko je glava spuštena, nije naodmet da im blago stegnete ruku i gledate ih pravo u oči. Kada govorite radite to kao da ste sigurni u svoje reči, jer prvi utisak znači mnogo. Ono što je dobra vest jeste da osobe koje imaju manjak samopouzdanja mogu dosta toga da promene nabolje, dok onima koji ga imaju previše obično nema pomoći.


Sofija Mićović završava Fakultet za medije i komunikacije. Voli mogućnosti koje nam savremeno doba pruža u komunikaciji, ali se ne odriče ni onih starih. Filantrop, avanturista, sanjar, hedonista. Planira da obiđe celu zemaljsku kuglu i nauči što više jezika, a večiti optimizam koristi da svet učini boljim mestom za život.

Comments