U prevodu, ako ne vežeš partnera kratkim užetom, ne kontrolišeš ga i puštaš ga da radi šta hoće, on te ostavi. Ali, onaj kome je “data sloboda” obično odlazi jer je nadrastao tu vezu, jer je snažniji, energičniji i ambiciozniji od partnera i jer u tom “davanju slobode” vidi partnerovu nezainteresovanost, pomešanu sa strahom i pokušajem da se krivica unapred iskupi. Jer onaj ko je dao slobodu, neće biti kriv kad veza pukne, iako ništa drugo i nije učinio za tu vezu, osim što je unapred oprao ruke od odgovornosti.

Međutim, koncept davanja slobode je suštinski pogrešan. Ne možete dati nekome nešto što nemate. Ili, ako mu to dajete, znači da vi to imate. Da li ste i vi vlasnik nečije slobode? Ili ste rođeni slobodni, kao i svaki drugi komad živog mesa na planeti? Slobodni da ispunite svoju misiju, da upoznate sreću, ljubav, strast, kao i patnju i bol i da shvatite da sami birate šta ćete bolje poznavati i čemu ćete dati prednost – jer ste slobodni da birate.

veza slobodna Slobodna veza: Kako razumeti, podneti i praktikovati slobodu

Otvorena veza daje partnerima mogućnost da imaju i druge partnere, ukoliko to žele. Nije obavezno da ih imaju. Nego znači da se nisu obavezali na monogamiju, jer im taj koncept nije prirodan. Oni mogu da odluče da “zatvore” svoju vezu i učine je ekskluzivnom. Ali ne moraju. Odnos nije uslovljen time.

Samo svesna osoba može da nosi odgovornost slobode. Jer u suštini, niko nikog ne može da spreči bilo kakvim uslovaljavanjima i ograničavanjima da ne učini šta mu je ćef ili šta mu je srcu drago. Slobodne osobe visoko vrednuju ono što im je srcu drago i ne padaju na izazove ćefa i trenutnih želja. Sloboda, jednako odgovornost. Teško je, ali je krajnje prosto.

Aleksina Đorđević

Comments