Robert Nesta Marli (Robert Nesta Marley) rođen je pre tačno 67 godina na Jamajci. Bio je plod ljubavi jednog marinca, belca, i mlade crnkinje. Ubrzo posle njegovog rođenja, marinac napušta Marlijevu majku. Kako je njegova majka tražila posao, sele se u Trenčtaun iliti zapadni Kingston. U ovom velikom gradu Bob je bio okružen muzikom i muzičarima kojima se divio i pod čijim uticajem je razvijao svoj talenat. Mladima na Jamajci muzika je bila beg od surove realnosti i siromaštva.

Postaje učenik lokalnog pevača Džoa Higsa (Joe Higgs). U to vreme na jamajčanskoj muzičkoj sceni bila je popularna ska muzika. Sa 17 godina snima svoj prvi singl “Judge Not”.

Godine 1963. Bob sa par prijatelja osniva grupu Wailing Wailers. Marli preuzima ulogu vodećeg pevača. Nastaje debi pesma “I’m Still Waiting”. Zatim naredne godine singl “Simmer Down” koji je zauzeo vrhove top listi na Jamajki. Usledio je niz singlova: “Let Him Go (Rude Boy Get Gail)”, “Dancing Shoes”, “Jerk in Time”, “Who Feels It Knows It” i “What Am I Supposed To Do”. Grupa je snimila preko 70 pesama pre nego što se razišla 1966. godine. Te iste godine Marli se ženi svojom devojkom Ritom Anderson (Alpharita Constantia Anderson).

Wailing Wailers postaju samo Wailers i snimaju neke od najranijih rege hitova: “Soul Rebel”, “Duppy Conqueror” i “Small Axe”. Godine 1972. izdaju album “Catch a Fire”, koji je poznat kao prvi rege album i ujedno njihov prvi album objavljen van Jamajke. Album je ubrzo privukao veliku pažnju.

Okosnica Bobovog života i stvaralaštva bio je pokret Rastafari. Vlastiti pečat i simbolizam nalazio je u veri, odnosno sekti koja je veličala Rasa Tafarija Makonena (Ras Tafari Makonnen), potomka etiopske pravoslavno hrišćanske porodice, a nakon krunisanja prozvan je Hajle Selasije (Haile Selassie). On je predstavljao Boga koji će sve crnce vratiti u njihovu matičnu zemlju u Africi. Marli u pesmama spaja socijalnu snagu i religiozni misticizam, radeći sve to na stilizovan način, menjajući muzičku i kulturnu okolinu, i ulazeći u istoriju.

rasta flag Srećan rođendan, Bob Marley

Zelenu, žutu i crvenu boju sa zastave Etiopije prihvatili su kao svoje boje. Tome su dodali i crnu boju koja simbolizuje Afrikance

Rasta zastava rastafarijancima predstavlja simbol patnje crnog naroda. Crvena predstavlja krv crnog naroda, žuta označava ukradeno zlato, a zelena označava izgubljenu zemlju Afrike. Na zastavi se često može videti i prikaz lava. On simbolizuje Hajla Salasija, snagu crnog naroda, hrabrost, mada se može shvatiti i kao metafora za krvoločnost i dominaciju belaca nad crncima.

Nakon britanske i američke turneje, Wailersi se vraćaju i snimaju album “Burnin’”, na kojem se nalazi pesma “I Shot the Sheriff”. Erik Klepton (Eric Clapton) je 1974. sa svojom interpretacijom ove pesme dospeo na “Top 10” listu singlova. Album je bio pun pogodak, a Wailersi su počeli da nastupaju kao predgrupa nekim od najpopularnijih američkih izvođača, kao što su Brus Springstin (Bruce Springsteen) i bend Sly and the Family Stone.

Krajem 1974. dolazi do menjanja članova benda, a sastav dobija nov naziv Bob Marley & Wailers. U bendu počinje da peva i Marlijeva žena Rita. Naredne godine izdaju prvi album “Natty Dread”. Pesma sa ovog albuma “No Woman, No Cry” dospela je na britansku “Top 40” listu. Bob Marley & Wailers počeli su da pune arene i rasprodaju koncerte. Godine 1976. izlazi album “Rastaman Vibration”, koji je doživeo veliku popularnost i kritički uspeh. Magazin “Rolling Stone” proglasio ih je bendom godine. Album je dospeo na američku “Top 10” listu albuma.

Kako je Marli bio govornik jamajčanskog naroda, uvek je bio na meti političkih bandi. Tako je 3. decembra 1976. bio meta atentata. Naime, grupa ljudi provalila je u njegov dom i pucala na njega, njegovu ženu i prijatelje. Na svu sreću nije bilo žrtava. Marli je nabijen emocijama održao besplatan koncert u Kingstonu kako bi se zahvalio omladini koja je pratila i cenila njegov rad.

bob 2 Srećan rođendan, Bob Marley

Marli je imao sedmoro dece i svi su nastavili njegovim putem, baveći se muzikom

Slede dva albuma, “Vibration” i “Exodus”, koja mu donose status svetskog i vrhunskog muzičara. Njegov singl “Jamming” plasira se među 10 najprodavanijih u Velikoj Britaniji, a usledilo je i sedam koncerata u Londonu. Tokom turneje povređuje palac na nozi, igrajući fudbal. Povreda se proširila i Marli dobija rak, koji se mogao odstraniti samo amputacijom koju odbija, jer je protiv rastafarijanske vere.

Kada se vratio na Jamajku, na nacionalnom stadionu Kingstona sačekalo ga je preko 20,000 ljudi. Na tom koncertu Marli se rukovao sa predsednikom i liderom opozicije. Za koncert “One Love Peace Concert” na Jamajci, koji je održao 1978, od Ujedinjenih nacija dobio je medalju za mir.

bobhof Srećan rođendan, Bob Marley

Marli je 19. januara 1994. dobio svoju zvezdu u R’n’R Hall Of Fame

Sledi album “Kaya”, koji za promenu ima mekši i romantičniji zvuk. Album je dostigao 4. mesto britanske top liste, a britanski pankeri otkrivaju da rege muzika izražava isti protest koji i oni propagiraju. Ovo dovodi do simbioze skinhedsa i rastamana, što i neće dugo potrajati, ali će označiti napredak Marlijevog rada i shvatanja među belcima.

bob5 Srećan rođendan, Bob Marley

Marli je održao koncert u Milanu pred 100,000 ljudi

Bend nastavlja sa radom, objavivši 1978. live album “Babylon by the Bus”, 1979. “Survivor” i 1980. “Uprising”. Nastavljaju sa turnejama, uključujući i nastup na svečanosti povodom nezavisnosti Zimbabvea. A zatim i najveći koncert koji su ikada održali, koncert u Milanu pred 100,000 ljudi.

Tokom američke turneje krajem 1980, za vreme nastupa u Madison Square Gardenu, Marli se osećao slabo. Medicinski testovi su pokazali da se karcinom proširio na mozak, pluća i stomak.

Ikona rege muzike 11. maja 1981. preminula je u bolnici u Majamiju. Neposredno pred smrt Bob Marli se krstio u etiopskoj pravoslavnoj crkvi. Sahranjen je na Jamajci, a za svoj humanitarni rad dobio je jedno od najvećih priznanja Jamajke, Orden zahvalnosti.

Na današnji dan setimo se velikog čoveka, velikog muzičara, i u njegovu čast upalimo po jedan dž… ovaj, poslušajmo sa uživanjem bar jedan njegov hit. Večna mu slava!

bob3 Srećan rođendan, Bob Marley

Album “Legend” dobio je 10. platinasti sertifikat. Ovaj album je skoro 10 godina bio, a i dalje je, najprodavaniji rege album u istoriji muzike, samim tim i najprodavaniji album jednog izvođača sa Jamajke


Milica Stankić je student španskog jezika i hispanskih književnosti. Obožava život, svoju porodicu, ljubav, prijatelje i milion sitnih iznenađenja. Veruje da pravi poljubac i iskren osmeh mogu izlečiti i najtežu bol. Jedina reč koju ne podnosi je “laž”, i teško onom ko je slaže. Kune se u Servantesa i smatra ga genijem svih vremena, duboko veruje njegovim rečima: “La pluma es la lengua de la mente” (“Pero je jezik uma”).

Comments