Stigle nominacije za 84. Oskara

Stigle nominacije za 84. Oskara

Dočekali smo i dugo iščekivane nominacije za Oskara. Predskazanja, nagađanja i nade kako kritičara, tako i pripadnika “obične” publike su se manje ili više ostvarila. Ove godine se u trci za nagradu “Najbolji film” našlo 9 filmova. Kao što se moglo pretpostaviti, film “Umetnik” (The Artist), svojevrsni omaž nemom filmu, nominovan je za ovu prestižnu nagradu. Uz njega su se našli, takođe vrlo očekivano, i filmovi “Potomci” (The Descendants), “Služavke” (The Help), “Ponoć u Parizu” (Midnight in Paris), “Igo” (Hugo), “Formula uspeha” (Moneyball), “Drvo života” (The Tree of Life), “Izuzetno glasno i neverovatno blizu” (Extremely Loud & Incredibly Close) i “Ratni konj” (War Horse).
Mišelu Azanavisiusu (Michel Hazanavicius), reditelju filma “Umetnik”,  koji je publiku ostavio bez daha, u trci za titulu “Najboljeg režisera” prate Aleksandar Pejn (Alexander Payne), Martin Skorseze (Scorsese), Vudi Alen (Woody Allen) i Terens Malik (Terrence Malick).

Nominacije za najboljeg glumca donele su i malo iznenađenje. Pored Džordža Klunija (George Clooney), Breda Pita (Brad Pitt), Žana Dižardena (Jean Dujardin) i Gerija Oldmena (Gary Oldman) koji su već pobrali prestižne nagrade za svoja ostvarenja u 2011. godini, isplivalo je još jedno ime. Demijan Bičir (Demián Bichir), glumac meksičkog porekla, očigledno je oborio žiri s nogu svojim performansom u filmu “Bolji život” (A Better Life).

Iako je glumica Runi Mara (Rooney Mara) briljirala u filmu “Muškarci koji mrze žene”, nismo sigurni da li je trebalo da bude nominovana za nagradu “Najbolja glumica”. Bilo kako bilo, Runi svakako mora da je izvan sebe što se našla u istoj kategoriji sa Glen Klouz (Glenn Close), Vajolom Dejvis (Viola Davis), Meril Strip (Meryl Streep) i Mišel Vilijams (Michelle Williams).

Iako film Martina Skorsezea “Igo” vodi sa 11 nominacija, film “Umetnik” je svojih 10 nominacija obezbedio u jačim kategorijama. “Ratni konj” i “Muškarci koji mrze žene” nominovani su u šest kategorija, dok su “Potomci” i “Formula sreće” ubrali po pet nominacija.

slika20 Stigle nominacije za 84. Oskara

Kome će otići Oskar saznaćemo 26. feburara, kada će se održati 84. dodela

Spisak ostalih nominacija po kategorijama:

Najbolji film:

“Umetnik”
“Potomci”
“Izuzetno glasno i neverovatno blizu”
“Služavke”
“Igo”
“Ponoć u Parizu”
“Formula uspeha”
“Drvo života”
“Ratni Konj”

Najbolji režiser:

“Umetnik” – Mišel Azanavisius
“Potomci” – Aleksandar Pejn
“Igo” – Martin Skorseze
“Ponoć u Parizu” – Vudi Alen
“Drvo života” – Terens Malik

Najbolji glumac:

Demijan Bičir – “Bolji Život”
Džordž Kluni – “Potomci”
Žan Dižarden – “Umetnik”
Geri Oldmen – “Tinker Taylor Soldier Spy”
Bred Pit – “Formula uspeha”

Najbolji sporedni glumac:

Kenet Brana (Kenneth Branagh) – Moja nedelja sa Merilin (My Week with Marilyn)
Džona Hil (Jonah Hill) – “Formula uspeha
Nik Nolti (Nick Nolte) – “Ratnik” (Warrior)
Kristofer Plamer (Christopher Plummer) – “Početnici” (Beginners)
Maks fon Sidov (Max von Sydow) – “Izuzetno glasno i neverovatno blizu”

Najbolja glumica:

Glen Klouz – “Albert Nobs” (Albert Nobbs)
Vajola Dejvis – “Služavke”
Runi Mara – “Muškarci koji mrze žene”
Meril Strip – “Čelična dama” (The Iron Lady)
Mišel Vilijams – “Moja nedelja sa Merilin”

Najbolja sporedna glumica:

Bernis Bežo (Bérénice Bejo) – “Umetnik”
Džesika Čestejn (Jessica Chastain) – “Služavke”
Melisa Mekarti (Melissa McCarthy) – “Deveruše” (Bridesmaids)
Žane Mektir (Janet McTeer) – Albert Nobs
Oktavija Spenser (Octavia Spencer) – “Služavke”

Najbolji animirani film:

“Mačka u Parizu” (A Cat in Paris)
“Čiko i Rita” (Chico & Rita)
“Kung fu panda 2″ (Kung Fu Panda 2)
“Mačak u čizmama” (Puss in Boots)
“Rango” (Rango)

Najbolji vizuelni identitet:

“Umetnik”
“Hari Poter i relikvije smrti 2″ (Harry Potter and the Deathly Hallows Part Two)
“Igo”
“Ponoć u Parizu”
“Ratni konj”

Kamera:

“Umetnik” – Gijom Šifman (Guillaume Schiffman)
“Muškarci koji mrze žene” – Džef Kronenvet (Jeff Cronenweth)
“Igo” – Robert Ričardson (Robert Richardson)
“Drvo Života” – Emanuel Lubecki (Emmanuel Lubezki)
“Ratni konj” – Januš Kaminski (Janusz Kaminski)

Kostimografija:

“Anonimus” (Anonymous) – Lizi Kristl (Lisy Christl)
“Umetnik” – Mark Bridžis (Mark Bridges)
“Igo” – Sendi Pauel (Sandy Powell)
Džejn Ejr (Jane Eyre) – Majkl O’Konor (Michael O’Connor)
“W.E.” – Arijana Filips (Arianne Phillips)

Najbolji dokumentarni film:

“Hell and Back Again -If a Tree Falls: A Story of the Earth”
“Liberation Front”
“Paradise Lost 3: Purgatory”
“Pina”
“Undefeated”

Najbolji kratki dokumentarni film:

“The Barber of Birmingham: Foot Soldier of the Civil Rights Movement”
“God Is the Bigger Elvis”
“Incident in New Baghdad”
“Saving Face”
“The Tsunami and the Cherry Blossom”

Montaža:

“Umetnik” – An-Sofi Bion (Anne-Sophie Bion) i Majkl Azanavisius
“Potomci” – Kevin Tent (Kevin Tent)
“Muškarci koji mrze žene” – Kirk Bakster (Kirk Baxter) i Angus Vol (Angus Wall)
“Igo” – Telma Šonmarker (Thelma Schoonmarker)
“Formula uspeha” – Kristofer Telefsen (Christopher Tellefsen)

Najbolji film van engleskog govornog područja:

“Bullhead” – Belgija
“Footnote” – Izrael
“In Darkness” – Poljska
“Monsieur Lazhar” – Kanada
“Razvod” (A Separation) – Iran

Najbolja šminka:

“Albert Nobs” – Maršal Kornevil (Martial Corneville), Lin Džonston (Lynn Johnston) i
Metju V. Mangl (Matthew W. Mungle)
“Hari Poter i Relikvije smrti 2″ – Nik Dadmen (Nick Dudman), Amanda Najt (Amanda Knight) i Lisa Tomblin (Lisa Tomblin)
“Čelična Dama” – Mark Kulije (Mark Coulier) i Dž. Roj Heland (J. Roy Helland)

Najbolja originalna muzika:

“Avanture Tintina – Tajna jednoroga” (The Adventures of Tintin) – Džon Vilijams (John Williams)
“Umetnik” (The Artist) – Ludovik Burs (Ludovic Bource)
“Igo” – Hauard Šor (Howard Shore)
“Tinker Tailor Soldier Spy” – Alberto Iglesijas (Alberto Iglesias)
“Ratni konj” – Džon Vilijams

Najbolja originalna pesma:

“Man or Muppet” – “Mapetovci”, iskomponovao i napisao tekst Bret Mekenzi (Bret McKenzie)
“Real in Rio” – “Rio” (Rio), iskomponovali Serhio Mendez (Sergio Mendes) i Karlinos Braun (Carlinhos Brown), tekst napisao Sida Geret (Siedah Garrett)

Najbolji kratki animirani film:

“Dimanche/Sunday” – Patrik Doaon (Patrick Doyon)
“The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore” – Vilijam Džojs (William Joyce) i Brendon Oldenburg (Brandon Oldenburg)
“La Luna” – Enriko Kasaroza (Enrico Casarosa)
“A Morning Stroll” – Grant Orčard (Grant Orchard) i Sju Gof (Sue Goffe)
“Wild Life” – Amanda Forbi (Amanda Forbis) i Vendi Tilbi (Wendy Tilby)

Montaža zvuka:

“Vozač” (Drive) – Lon Bender (Lon Bender) i Viktor Rej Enis (Victor Ray Ennis)
“Muškarci koji mrze žene” – Ren Klajs (Ren Klyce)
“Igo” – Filip Stokton (Philip Stockton) i Ežen Gerti (Eugene Gearty)
“Transformersi – Pomračenje meseca” (Transformers: Dark of the Moon) – Itan van der Rin (Ethan van der Ryn) i Erik Adal (Erik Aadahl)
“Ratni konj” – Ričard Himns (Richard Hymns) i Geri Ridstorm (Gary Rydstrom)

Zvučni efekti:

“Muškarci koji mrze žene” – Dejvid Parker (David Parker), Majkl Semanik (Michael Semanick), Ren Klajs (Ren Klyce) i Bo Person (Bo Persson)
“Igo” – Tom Flajšman (Tom Fleischman) i Džon Midglej (John Midgley)
“Formula uspeha” – Deb Ader (Deb Adair), Ron Bohar (Ron Bochar), Dejv Đamarko (Dave Giammarco) i Ed Novik (Ed Novick)
“Transformersi – Pomračenje Meseca” – Greg P. Rasel (Greg P. Russell), Geri Samers (Gary Summers), Džefri Dž. Habuš (Jeffrey J. Haboush) i Piter Dž. Devlin (Peter J. Devlin)
“Ratni Konj” – Geri Ridstorm (Gary Rydstrom), Endi Nelson (Andy Nelson), Tom Džonson (Tom Johnson) i Sjuart Vilson (Stuart Wilson)

Vizuelni efekti:

“Hari Poter i Relikvije smrti 2″ – Tim Burk (Tim Burke), Dejvid Vikeri (David Vickery), Greg Batler (Greg Butler) i Džon Ričardson (John Richardson)
“Igo” – Rob Legato (Rob Legato), Džos Vilijams (Joss Williams), Ben Grosman (Ben Grossman) i Aleks Hening (Alex Henning)
“Čelična borba” (Real Steel) – Erik Neš (Erik Nash), Džon Rozengrant (John Rosengrant), Den Tejlor (Dan Taylor) i Sven Gilberg (Swen Gillberg)
“Uspon planete majmuna” (Rise of the Planet of the Apes) – Džo Leteri (Joe Letteri), Den Lemon (Dan Lemmon), R. Kristofer Vajt (R. Christopher White) i Denijel Beret (Daniel Barrett)
“Transformersi – Pomračenje Meseca”- Skot Farer (Scott Farrar), Skot Benca (Scott Benza), Metju Batler (Matthew Butler) i Džon Frejžer (John Frazier)

Najbolji adaptirani scenario:

“Potomci” – Aleksandar Pejn, Net Fekson (Nat Faxon) i Džim Reš (Jim Rash)
“Igo” – Džon Logan (John Logan)
“Martovske ide” (The Ides of March) – Džordž Kluni, Grant Heslov (Grant Heslov) i Bo Vilimon (Beau Willimon)
“Formula uspeha” – Stiven Zailian (Steven Zaillian) i Aron Sorkin (Aaron Sorkin)
“Tinker Tailor Soldier Spy” – Bridžet O’Konor (Bridget O’Connor) i Piter Stroan (Peter Straughan)

Najbolji originalni scenario:

“Umetnik” – Majkl Azanavisius
“Deveruše” – Eni Mamolo (Annie Mumolo) i Kristen Vig (Kristen Wiig)
“Margin Call” – Džej Si Šandor (J.C. Chandor)
“Ponoć u Parizu” – Vudi Alen
“Razvod” – Asgar Faradi (Asghar Farhadi)


Tamara Biljman je individua čiji je život potraga. Potraga za savršenstvom koje se krije u umetnosti, jer jedino je umetnost zaista veća od života, zar ne? Samo ona može da zaustavi vreme. Ne podnosim nikakva ograničenja i stoga sam kao moto prisvojila rečenicu Tristana Care: ’’Jedini prihvatljivi sistem je taj da se sistematski ne sledi nijedan sistem.’’