Sve zajedno vodi u oslabljenu hidrataciju, pojavu bora, gubitak svežine i oslabljenu obnovu kože.

Resveratrol aktivira jednu vrstu gena nazvanih “sirtuini” – geni koji učestvuju u procesima protiv starenja organizma. Oni su busteri energije u ćelijama. U koži se “sirtuini geni” nalaze u epidermu i dermu, u keratinocitima i fibroblastima.

Uzimanjem hijaluronske kiseline oralnim putem stimuliše se celularna regeneracija i koče procesi razgradnje hijalurona, kolagena…

Sa starenjem kože izražene promene nastaju u dubljim slojevima, u dermu. Derm je potpora koži. Sastoji se od 80 odsto vlakana elastina i kolagena uronjenih u jednu vrstu gela-glikoproteina. Ćelije derma-fibroblasta specijalizovane su za sintezu ovih vlakana. Između 20. i 80. godine života količina fibroblasta smanji se na polovinu. Razgradnja kolagena i elastina vremenom će postati brža od sinteze, a kao krajnji ishod javiće se gubitak elasticiteta kože, smanjena tonizacija, opuštanje kože i pojava prvih bora.

Suplementacijom do savršene kože1 Suplementacijom do savršene kože

Hijaluron vezuje molekule vode i utiče na hidrataciju kože. Ona se ponaša kao sunđer, bez koga je zadržavanje vode u koži nemoguće. Izuzetno je osetljiva i lako se razgrađuje u lošim uslovima. Od nje zavisi čvrstina kože. Osim vode, vezuje elektrolite, nutrielemente i omogućava oslobađanje metaboličkih produkata. Tokom života količina i kvalitet hijalurona u koži se menjaju. Sve to dovodi do znakova starenja kože. Uvećavajući količinu hijalurona možemo ući u borbu protiv starenja kože, vratiti joj nežnost, hidrataciju i čvrstinu. Oralna primena hijalurona ubrzava zarastanje rana. Hijaluron povećava i količinu fibroblasta i time stimuliše sintezu kolagena i elastina .

Dugoročni i idealni rezultati nastaju kombinacijom oralne suplementacije i spoljašnje hidratacije hijaluronom (mezohijaluron, fileri). Povećana endogena količina hijalurona će dodatno privući određenu količinu vode. Osim za vezivna tkiva, ona je značajna i za kosti, kao i hrskavice.

Preporučuje se uzimanje oralnim putem u intervalima od šest meseci i spoljašnja hidratacija u intervalima od četiri do 12 meseci.

Suplementacija hijaluronom je od posebnog značaja kod žena u menopauzi, tokom koje koža postaje dodatno suva, rigidna, smanjenog elasticiteta uz gubitak sposobnosti zadržavanja vode.


Dr Tamara Maravić, spec.dermatolog, ordinacija Dermanova. Posetite sajt Dermanove

Comments