Nema ništa lepše nego kada odputuješ u posetu nekom prijatelju u inostranstvo i on te odvede u neki tradicionalni restoran ili spremi neko tradicionalno jelo. Jedna od mojih najboljih drugarica Jelena, već nekoliko godina živi u Italiji i svaka poseta njoj je između ostalog prava kulinarska avantura. Iako imam iskustva u kuvanju, jednostavno nikada nisam uspeo da spremim sos za pastu ili lazanje kako ih ona sprema. Tražio sam joj da mi pošalje recept za tradicionalni ragu koji morate probati.

Sastojci:

– 500gr melevenog mesa (najbolje mešanog junećeg i svinjskog, može i svaki pojedinačno)
– 1 šargarepa
– 1 luk
– 2 čena belog luka
– 1 celer
– 2dl crnog vina
– 2 kašike maslinovog ulja
– 20 gr putera
– 1 kutija pulpe od paradajza ili običnog paradajz sosa
– 50gr paradajz koncentrata
– so
– biber

ragu 1 Tradicionalni ragu

Priprema

Očititi luk, šargarepu i celer i sitno ih iseckati i pomešati. Iseckajte i beli luk, ali ga ostavite sa strane. Zagrejte ulje u jednoj velikoj šerpi na jakoj vatri i ispržite meso dok ne postane beličasto braon, dodajte vino u meso (mešajte često da bi meso postalo rastresito). U međuvremenu zagrejte puter u šerpici ne osrednjoj vatri. Dodajte šargarepu, luk i celer i pržite otprilike 10 minuta, onda dodajte beli luk i posle par momenata pomešajte sa mesom. Posolite, zabiberite i dodajte pulpu od paradajza i 2 puta vode koliko ima pulpe (dovoljno je da napunite još dva puta vodom pakovanje paradajz sosa i dodate u meso i povrće), dodajte i paradajz koncentrat. Mešajte dok ne provri. Smanjite vatru na minimum i ostavite da se kuva otprilike sat i po, dva. Ragu je spreman kada dobije lepu braonkasto ćilibar boju, kada postane gust i nema ni traga vode u šerpi.

Savet: pored paste i lasagne može se jesti sa palentom, pirinčem ili prženim hlebom.

Bon apetit!

Izvor fotografija: unsplash.com


Nikola Trajković je inženjer, pustolov i urbani kreativac. Zakleti Dorćolac koji najviše voli da živi svuda po malo. Život u Parizu i Istanbulu obogatio je način na koji doživljava modu.

Comments