Kada kažemo muzej, većina nas pomisli na kulturu i očuvanje civilizacijskog dobra. A prvi nam na pamet padnu Ermitaž (Государственный Эрмитаж), Prado (Museo Nacional del Prado), Luvr (Musée du Louvre) ili Gugenhajm (Guggenheim Museum). Ovde se novac meri godinama starosti, a vrednost raritetom. Odlazak u ovakve institucije neophodno je upotpuniti profesionalnim kustosom ili bar diplomom iz istorije umetnosti.

Ipak, šta se dešava kada muzejska građa nema mnogo veze sa umetnošću i estetikom? Takvi muzeji postoje širom sveta i prevashodno služe kako bi razonodili postioce. U njima se mogu pronaći raznoliki predmeti čija je vrednost postojana isključivo u domenu zabave i turizma.

Dobro došli u razgledanje nekoliko najčudnijih muzejskih postavki svih vremena.

1. “The Lunchbox Museum” (Columbus, Georgia)

U ovom muzeju izloženo je na stotine kutija za ručavanje. Ova ustanova svojim posetiocima budi uspomene na detinjstvo i doba kada su bezbrižno delili sendviče i jabuku za vreme školskog odmora.

Pročitaj tekst – Pozorišta na otvorenom

Raznobojne kutije za rucak Zbirka vs zbrka: Sedam nesvakidašnjih muzeja

Impozantna kolekcija broji više od 2,000 vintidž kutija za ručak

2. “The Bunny Museum” (Pasadena, California)

Kao i dobar deo sličnih muzeja, i ovaj je dugo bio u privatnom vlasništvu. Vremenom se čulo za strastvenog ljubitelja zečeva, što je rezultiralo otvaranjem prvog muzeja u čast ovim ljupkim životinjama.

Figure zeceva na polici Zbirka vs zbrka: Sedam nesvakidašnjih muzeja

Pored plišanih, naslikanih, keramičkih i drvenih, ovde se mogu naći i pravi zečevi

3. “The Salt and Pepper Shaker Museum” (Gatlinburg, Tennessee)

Ova unikatna postavka broji više od 20,000 različitih parova posuda za so i biber. Ovaj muzej jedini na svetu poseduje eksponate posvećene ovom nezaobilaznom kuhinjskom predmetu.

Slanici poredjani na polici Zbirka vs zbrka: Sedam nesvakidašnjih muzeja

Poseban deo kolekcije čini zbirka autentičnih mlinova za biber

4. “The Burlingame Museum of Pez Memorabilia” (Burlingame, California)

Muzej je otvoren 1990. godine i u njemu se može naći na hiljade raznovrsnih kutijica za pez i drugih sitnica posvećenih ovim popularnim bombonama. Svako ko poseti ovaj muzej ima priliku da se slika pored najveće kutije za pez koja je, zahvaljući svojoj veličini, ušla u Ginisovu knjigu rekorda (The Guinness Book of Records).

Kolekcija peza ispod velikog naziva Pez Zbirka vs zbrka: Sedam nesvakidašnjih muzeja

Ovde se mogu naći kutijice za Pez iz pedesetih godina 20. veka

5. “The Museum of Bad Art”, (Dedham and Somerville, Massachusetts)

Kada je antikvar Skot Vilson (Scott Wilson) ugledao jednu vanserijski lošu sliku, nije odoleo da je ne pokaže svojim prijateljima. To je ujedno bila i inicijalna kapisla za otvaranje ovog nesvakidašnjeg muzeja loše umetnosti.

Tri slike mona lisa zecevi tigar Zbirka vs zbrka: Sedam nesvakidašnjih muzeja

Muzej je otvoren od 1994. godine

6. “The Sulabh International Museum of Toilets” (Delhi, India)

Sledeći u nizu luckastih muzeja je smešten u Indiji i posvećen je wc šoljama. Na prvi pogled deluje bizarno, ali je reč o krajnje svrsishodnom projektu. Naime, muzej je otvoren još sedamdesetih godina u nastojanju da se poboljšaju sanitarni uslovi u zemlji.

Soba sa toaletima i uramljenim panoima Zbirka vs zbrka: Sedam nesvakidašnjih muzeja

Među eksponatima se mogu naći i ostaci primitivnih primeraka iz perioda 2,500 godina pre nove ere

7. “National Museum of Funeral History” (Houston, Texas)

Ova institucija je otvorena u želji da se očuvaju običaji sahrana i sahranjivanja. Otvoren je 1992. godine i nudi na stotine različitih predmeta čija je uloga da edukuje posetioce o bogatoj istoriji sahranjivanja.

Mrtvacki sanduk i kola Zbirka vs zbrka: Sedam nesvakidašnjih muzeja

Kola za prevoz pokojnika su sastavni deo ove postavke


Nataša Delač voli ljude, smeh do suza, igranje igrica i prvu jutarnju kafu. Za nju, najlepši je osećaj kada prvi put u godini vidi more. Obožava putovanja, čaroliju i čuda.

 

Comments