U savremenom svetu se mnogo piše i govori o ljubavi prema sebi – to je postao još jedan cilj koji moramo da osvojimo, nešto na čemu radimo i čemu težimo. Problem je u tome što ima mnogo mešovitih poruka o tome šta je to samoljubav, da je potrebno da se vratimo osnovama. 

To nije samo sposobnost da sebe volite bezuslovno, već je i spremnost da prihvatite istine o sebi koje mogu da budu jako neprijatne i teško prihvatljive – potrebno je uspostaviti ravnotežu između onoga što kod sebe ne volimo i onoga što volimo. Teško je prepoznati i prihvatiti svoje obrasce, a to je prvi korak na putu ljubavi prema sebi. Da li se u vašim porodičnim, prijateljskim, kolegijalnim odnosima dešavaju problemi za koje uvek krivite druge? Ne uspeva vam da održite dugoročan emotivan odnos? Pokušavate da se slažete sa drugima, ali uvek otkrivate da se ne uklapate? To nisu samo pitanja individualnosti i lične borbe za sopstveni način života, to su uslovljenosti koje vas zarobljavaju i udaljavaju od ljubavi. 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by TOVA ELNESKOG (@tovaelneskog)

Zašto je ljubav prema sebi važna 

Ljubav prema sebi je ključan aspekt vašeg blagostanja i od vitalne je važnosti. Ljubav i duboko poštovanje koje razvijate prema sebi, predstavljaju ključ koji vam pomaže da se krećete kroz nezdrave situacije, odnose, scenarija. Omogućava vam da se oslonite na sebe, da u sebi nađete podršku i samopouzdanje u svakoj situaciji, a naročito kada podrška drugih izostaje. Takođe vas osnažuje da prekinete nezdrave odnose i napustite situacije za koje znate da će vam naneti emotivnu i mentalnu štetu. 

Kako praktikovati ljubav prema sebi u odnosima 

Ljubav prema sebi je dopuštenje da prepoznate gde niste uspeli, da biste mogli to da ispravite. Da li ste skloni kontroli i uvek želite da budete u pravu? Ako je tako, ljubav prema sebi je sposobnost da znate kada ste u pravu i držanje sebe pod kontrolom – svesnost da ne treba drugome da „nabijate na nos“ svoju „superiornost“. Kada ste sigurni da ste u pravu i da znate šta je dobro za drugu osobu, možete iskusiti frustrirajuću bespomoćnost kad osoba ne prihvata vaše uvide i savete – i to je situacija koja će se ponavljati sa svakim koga želite da „osvestite“ i da mu „pomognete“. Jedino delotvorno jeste pustiti drugu osobu da sama dođe do onoga što vi već znate, na svoj način, koliko god vam bilo teško da to gledate i pratite. Ljubav prema sebi vam dozvoljava da imate poverenja da će i druga osoba razviti dovoljno ljubavi prema sebi, da uvidi uzroke svojih problema i da ih rešava. 

Međutim, postoje trenuci kada je opravdano prozvati drugu osobu zbog ponašanja kojim pokazuje nepoštovanje prema vama i povređuje vas. Bitan je način na koji to činite, pozicija sa koje nastupate – ako nastupate sa pozicije „ja sam u pravu, a ti nisi“, probudićete otpor i nećete postići razumevanje i pronaći rešenje problema. Ali ako nastupate sa pozicije svojih osećanja (kad uradiš, ili kažeš, ili ne uradiš to i to, osećam se tako i tako), ako pitate drugu osobu da li je to do vas i šta vi treba da činite da bi se ona drugačije ponašala, stupate na ono polje ranjivosti, koje je suština bliskosti i na kome niče iskrenost, dobronamernost, prihvatanje i iskazuje se kroz zajednički rast i razvoj. Ljubav prema sebi, dakle, podstiče drugu osobu na preispitivanje i samoprihvatanje, ona postaje „đubrivo“ za ljubav u odnosu i za razvijanje i napredovanje tog odnosa.  

Comments