Svako od nas ima određene mane na licu – da li je to preveliki nos, tanke usne, bubuljičavo lice, loš ten, podočnjaci… Sve to će biti “kao rukom odnešeno” ako samo uključite beauty filter na telefonu ili prepravite fotografiju u fotošopu. Odmah ćete izgledati bolje, osećaćete se bolje. A onda ćete ponovo videti sebe bez filtera u ogledalu…

Pojedini filteri su zabavni – sa njima možete imati vampirske zube, leptire oko glave, izdužen nos da izgledate kao karikatura. Ali, šta je sa beauty filterima, koji mnogo suptilnije menjaju crte lica tako da nas čine lepšim?

 

View this post on Instagram

 

A post shared by LLEMERCÍ SPACE (@llemerci)

Da li korišćenje beauty filtera predstavlja rešenje ili problem? Ovi filteri čine da se nakratko osetimo lepim, pomažu nam da napravimo dobar selfie ili se snimimo za story, a mrzi nas da se sređujemo.

No, problem može nastati zbog toga što tako plasiramo određenu sliku o sebi koja nije realna – što može biti opasno i za nas i za druge ljude. Sa jedne strane može biti opasno za nas same zato što utiče na naše samopouzdanje, vidimo sami sebe pod filterom i sebi smo tako mnogo lepši zato što odgovaramo standardima lepote u našem društvu.

Sa druge strane, ako stalno koristimo filter, ljudi sa društvenih mreža se navikavaju na to da nas sa ekrana konstantno gledaju sa filterom, te ako nas vide uživo – postoji mogućnost da nas neće ni prepoznati. Pojedini filteri toliko menjaju crte lica da postajemo neprepoznatljivi.

Comments