Zdravlje creva je u savremenom pristupu ukupnom zdravlju i dobrobiti oblast koja je postala glavna tema. Decenije istraživanja su pokazale da naša creva, kada su neuravnotežena, mogu biti osnovni uzrok za niz nevolja. Crevni balans ima dalekosežan uticaj. Ako je poremećen, može izazvati povećanje telesne težine, upalne procese na koži, pa čak i letargiju i druge promene u mentalnom zdravlju.
Pored tako temeljnog uticaja na sve zdravstvene aspekte, važno je da sagledamo kako možemo da napravimo promenu. Kako možete znati da li vam je crevni balans poremećen i šta možete učiniti da to promenite?
Rad na povratku balansa creva nije težak, ali zahteva promišljen pristup, istuiču stručnjaci. Evo kako da prepozate znake poremećenog balansa i da pronađete ravnotežu.
Znaci da je crevni balans poremećen
Postoji nekoliko znakova koji nam govore da su naša creva u neravnoteži. Osim tipičnih simptoma kao što su nadimanje, konstipacija, probavne smetnje i sindrom iritabilnog creva, promene na koži su signal zdravlja creva. Stanja kože kao što su akne, crvenilo lica i ekcemi mogu biti znaci da našim crevima treba podrška. Takođe, niska energija, povećanje telesne težine, hormonska neravnoteža i loše raspoloženje mogu biti signali crevnog disbalansa.
Analiza za zdravlje creva
Analiza mikrobioma creva pruža informacije o nivoima mikroba koji mogu da poremete normalnu mikrobnu ravnotežu, zajedno sa informacijama o sojevima crevnih bakterija koje se trenutno nalaze u crevima. Takođe može da pokaže nivoe upale u crevima, prisustvo kvasnih gljivica (candida albicans) i osetljivost creva na različite antimikrobne terapije. Ove informacije su od neprocenjive vrednosti kada je u pitanju lečenje disbioze creva.
Kako da pristupite poboljšanju zdravlja creva
Rad na lečenju creva nije težak, ali zahteva promišljen pristup. Prvi korak kada je u bitanju crevni balans je uklanjanje bilo kog od okidača u ishrani koji mogu pogoršati simptome. Ovo su često šećer, kvasac, gluten i mlečni proizvodi, ali pošto je sve individualno, vođenje dnevnika hrane može biti od pomoći u određivanju šta izaziva neravnotežu.
Pored eliminisanja ove hrane, neke biljak mogu biti od velike pomoći u eliminisanju bilo kakvog potencijalnog prekomernog rasta gljivica. Ove biljke uključuju zlatni prsten pečatnjak, beli luk i origano. Posavetujte se sa fitoterapeutom, ako želite da uvedete u rutinu upotrebu biljaka.
Cilj balansiranja je obnavljanje crevne sluznice, balansiranje mikrobioma (polifenolima i vlaknima) i podrška dobrim crevnim bakterijama.
Promene u načinu života za crevni balans
Smanjenje stresa i poboljšanje sna definitivno mogu pozitivno uticati na crevni balans.Visok nivo stresa može da iscrpi iz tela ključne hranljive materije koje podržavaju zdrava creva, uključujući cink i vitamin C. Nedostatak sna takođe može značiti da su mehanizmi zarastanja i popravke našeg tela ugroženi i da su hormoni u neravnoteži, što može dodatno opteretiti creva i jetru.
Hrana koju treba dodati i izbaciti za bolji crevni balans
Svakako izbegavajte prerađene šećere, ali i mlečne proizvode i gluten to su namirnice koje mogu podstaći upalu creva i povećati propustljivost crevne sluznice. Takođe treba izbegati kvasac, kada radite na crevnom balansu. Hleb, soja, sirće i fermentisana hrana može da pogorša crevnu disbiozu.
Druge aktivnosti i okidači
Lečenje antibioticima je ponekad neophodno, ali jedan od njihovih neželjenih efekata je neravnoteža crevnih bakterija. Kada morate da uzimate antibiotike, dodajte obavezno i probiotike, polifenol i vlakna.
Prekomerna konzumacija alkohola takođe može dovesti do crevne disbioze jer može da iscrpi mnoge hranljive materije koje podržavaju creva, uključujući cink i vitamin C.
Razlike koje primećujete kada uspostavite balans
Dobrobiti vašeg napora da uspostavite crevni balans se brzo primećuju. Koža postaje sjajnija, nivo energije se povećava, bolovi se povlače i generalno se osećamo lakše i zadovoljnije.
Crevni mikrobiom je složen eko-sistem koji se sastoji od preko 30 triliona ćelija i pet različitih vrsta organizama uključujući bakterije, kvasce, viruse, parazite i arheje. Svi ovi mikrobi imaju jedinstvenu ulogu u našem zdravlju, tako da je podsticanje ove raznolikosti ključno. Kada negujemo raznovrstan ekosistem crevnih bakterija, naša creva postaju otporna i jaka, kao i naše celokupno zdravlje i imuni sistem koji su tako kompleksno međusobno povezani.
Ključ za negovanje raznolikosti crevnog mikrobioma je ishrana raznovrsnom biljnom hranom. je da ih hranimo raznovrsnom biljnom hranom. Konzumiranje namirnica kao što su brokoli, kelj i semenke je dobro, ali uključite i različito voće i povrće, orašaste plodove, morske alge i zdrave integralne žitarice, kako biste bili sigurni da adekvatno održavate mikrobiom.
Pročitajte i ovo: Promene koje treba da unesete u svoju wellness rutinu u 30-im godinama
Naslovna fotografija: instagram.com/annaastrup
Brankica Milošević