Zimi se radujemo zbog mekanih džempera, tople čokolade, čaja ili kafe, omiljenog etno-restorana i mesta pored kamina. Radujemo se i zbog prelepih vikendica koje iznajmljujemo – i osećaj je potpun tek kad padne sneg. Napolju je sneg, a vama oko srca toplo jer ste konačno izdvojili malo vremena za sebe.

Dok čitate knjigu, spremate užinu ili gledate filmove, zaboravljate na sve, pa čak i na to da su se pored svih dobrih, starih navika, vratile i one koje nisu baš tako dobre. U toku zime vazduh sadrži veći procenat vlage i dolazi do sušenja vode u našim usnama. Kao rezultat toga, javljaju se pukotine u predelu usana.

Mnogi smatraju da je pucanje usana problem koji se javlja tokom zimskih meseci, ali se suve i ispucale usne mogu javiti u bilo kojoj sezoni. Takođe, ispucale usne su neprivlačne, a ranice koje se mogu pojaviti su prilično bolne.

 

Прикажи ову објаву у апликацији Instagram

 

Објава коју дели IRIS ϟ ARMIÑO (@iris_ermine)

Kako nastaju ispucale usne?

Najpoznatiji način na koji ispucale usne nastaju jeste oblizivanje, posebno dok ste napolju. Osećaj da su vam usne suve stvara potrebu da ih učinite vlažnim, ali oblizivanjem ih samo još više isušujete, pa zbog toga i ispucaju. Ako nikada ranije niste koristili labelo ili hidrantnu kremu za usne, zima je najbolji trenutak kad ćete videti koliko je jako dejstvo tih preparata. Ipak, ako je kasno i već ste uradili sve što ne treba da vaše usne ispucaju, vreme je da sa vama podelimo nekoliko korisnih saveta koji će ublažiti bol i regenerisati vaše usne.

Pročitajte i ovo: Jeans koji se savršeno uklapa uz zimsku obuću

Med

I sami znate koliko je med zdrav i da poboljšava imunitet. Kad ste prehlađeni, sigurno ne preskačete dnevnu dozu unosa meda, limuna i čaja. I u ovoj situaciji, med je odlično rešenje. Sve što je potrebno jeste da ga namažete na usne i ostavite da stoji nekoliko minuta. Zatim ih isperite mlakom vodom. Pred spavanje, usne možete lagano izmasirati mekanom četkicom za zube kako bi uklonili mrtve slojeve kože, budite nežni i pažljivi da ne biste stvorili rane. Dakle, samo nekoliko puta blago istrljajte usne četkicom, skinite mrtve slojeve kože i ponovo nanesite med.

Kakao buter

Možete ga stavljati nekoliko puta dnevno ako su vam mnogo ispucale usne. Kad zalečite usne, potrebno je da ih svakodnevno negujete, jer koža usana ne sadrži zaštitni sloj. Može se reći da su nezaštićene, osim ako ih sami ne štitite balzamom ili hidrirajućom kremom.

 

Прикажи ову објаву у апликацији Instagram

 

Објава коју дели A N N A (@annavongylling)

Balzam sa ceramidima

Pre nego što kupite balzam za usne, potrebno je da znate nekoliko ključnih stvari. Balzam mora da bude prirodan, da hidrira i da ima zaštitni faktor da bi se koža usana regenerisala. Izbegavajte balzame sa lanolinom i mirisom cimeta, jer će njihova primena dodatno pogoršati situaciju. Birajte balzame sa ceramidima jer oni će dubinski i istinski da štite vaše usne.

Vitamin B6 i gvožđe

Unosite u organizam vitamin B6 i gvožđe, kao suplemente ili preko hrane. Najbolje bi bilo da unosite što više zelenog povrća, sočiva, integralnog brašna i banana. Obavezno redovno unosite potrebnu količinu tečnosti, hidrirajte i organizam i usne. Odmorite se kako biste izbegli groznicu koja je u ovakvim situacijama moguća.

Maska od krastavca

Izrežite krastavac na tanke kolutove, a potom ih držite na usnama 10 minuta. Usne će biti prirodno vlažnije i mekanije, a ovaj postupak možete da ponavljate i više puta u toku dana.

Pročitajte i ovo: 6 suplemenata od kojih će vaša koža zablistati

Naslovna fotografija: instagram.com/iris_ermine

Dragana Stojanović

Comments