Pre tačno 90 godina, 26. februara 1935. godine, u sunčanom Tunisu rođen je Azzedine Alaïa. Dok se igrao sa sestrom, pokušavajući da rekreira modele iz magazina Vogue, gde su se pojavljivali dizajni Pierre Balmaina i Christian Diora, u njemu se probudila prava strast prema modi. Nakon što je završio studije vajarstva na Likovnoj akademiji u Tunisu, preselio se u Pariz, što je u potpunosti promenilo njegov život.
Azzedine Alaïa: Priča o nastanku brenda
Prve modne korake napravio je kod prestižnih mentora – Dior,Guy Laroche, kao i Thierry Mugler. U 44. godini, dobio je priliku da kreira kolekciju za talent skauta Charles Jourdan, ali je nakon završetka kolekcije odmah otpušten. Međutim, upravo taj neuspeh ga je podstakao da pokrene sopstveni brend. U čast velikog kreatora, koji nas je napustio 2017. godine posle više od šest decenija karijere, osvrnimo se na pet ključnih momenata u kojima je oblikovao francusku modu kakvu danas poznajemo.
Skulpturalne siluete oblikovane direktno na telu
Ono što Azzedine Alaïa najviše definiše jeste njegovo poznavanje, ljubav i poštovanje prema ljudskom telu – njegovim oblicima, oblinama i jedinstvenim karakteristikama. Sa diplomom vajarstva, oduvek je modu posmatrao arhitektonski, posmatrajući žensko telo kao osnovu svojih kreacija. Za njega, odeća nije imala svrhu da prikrije telo, već da ga istakne. Koristio je fleksibilne materijale poput perforirane kože, likre i tila, prilagođavajući ih svojim inspiracijama i telima koja ga nadahnjuju. Samouki dizajner i obožavalac ženske figure, kreirao je intuitivno i spontano. Njegova FW91 ready-to-wear kolekcija, u kojoj su učestvovale Carla Bruni i njegova muza Naomi Campbell, najbolje pokazuje njegovu sposobnost da čak i zimski kaputi izgledaju kao da su isklesani na telima modela. Danas, kreativni direktor kuće, Pieter Mulier, nastavlja da slavi žensku figuru na način koji je Alaïa postavio kao standard.
Poštovanje tela iz svih uglova – iznutra i spolja
Alaïa nije samo kreirao odeću sa poštovanjem prema telu, već je to poštovanje počinjalo iznutra – hranom. Kuvanje je imalo poseban značaj u Maison Alaïa. U svom ateljeu u Rue Bellechasse, dočekivao je goste kao kraljeve, često pripremajući domaći kus-kus, dok je u 7 rue de Moussy organizovao večere koje su postale legendarne. Uz pomoć svog dugogodišnjeg partnera Soumaréa, lično je birao sveže i kvalitetne namirnice, a topla atmosfera ovih okupljanja zabeležena je u dokumentarnom filmu Catwalk iz 1995. godine, gde se Christy Turlington vidi kako se glasno smeje za njegovim stolom. Danas, kuća Alaïa nastavlja ovu tradiciju kroz saradnju sa We are Ona, organizujući večere koje spajaju modu, gastronomiju i gostoprimstvo – važna inicijativa u industriji u kojoj je odnos prema hrani i dalje tabu, uprkos rastućem pokretu inkluzivnosti.
Slow fashion – polako, ali sigurno
Alaïina posvećenost sporom radu bila je vidljiva kroz njegov pristup modi. Obožavao je da radi noću, u tišini, posvećen kvalitetu umesto kvantitetu. Nikada se nije striktno pridržavao modnog kalendara i retko je učestvovao na nedeljama mode. Tek 2017. godine, posle šest godina pauze, vratio se na Haute Couture reviju. Njegova opsesija strpljenjem bila je očigledna i u tom trenutku – niko nije dobio zvanične pozivnice, već su se gosti upisivali na listu na ulazu u njegov atelje. Iako nije bila spektakularna u klasičnom smislu, revija je postala nezaboravna, jer je bila njegova poslednja pre nego što je preminuo od srčanog udara četiri meseca kasnije.
Laser cut
Za razliku od dizajnera poput Roberta Cavallija i Giannija Versacea, koji su koristili upadljive printove i jarke boje, Alaïa se fokusirao na kroj i oblik. Njegova posvećenost preciznosti dovela je do razvoja jedinstvene Bodycon siluete, ali i inovativne tehnike laserskog sečenja. Ova tehnika, usavršena tokom 2000-ih, omogućila je stvaranje silueta sa savršenom preciznošću, a korišćena je i u kolekcijama kasnijih godina. Pored odeće, Alaïa je primenio ovu tehniku i na aksesoare, kreirajući laserski sečene torbe, kaiševe i cipele sa sofisticiranim, čipkanim detaljima.
Neka od najikoničnijih izdanja pop kulture
Od Madonne i Rihanne do Tine Turner, Azzedine Alaïa je oblačio najveće zvezde pop i muzičke scene. Za legendarno penjanje na Ajfelov toranj 1989. godine, fotografisano od strane Petera Lindbergha, Turner je nosila njegovu odvažnu mini-haljinu. Njihova saradnja trajala je decenijama, kroz muzičke spotove, turneje i omote albuma. Godine 1988, Turner je zatvorila njegovu reviju u elegantnoj crnoj baršunastoj haljini, rame uz rame sa Faridom Khelfa. Madonna je takođe prepoznala moć njegovih dizajna, noseći njegove čipkane korsete i haljine na turneji Truth or Dare: In Bed with Madonna. Rihanna je Alaïine kreacije nosila na važnim događajima, uključujući Grammy Awards 2013. godine, kada se pojavila u vatreno crvenoj haljini iz kolekcije SS97. Na New York Fashion Weeku prošlog septembra, u srebrnoj, svetlucavoj haljini kuće Alaïa, ponovo je ukrala pažnju svih prisutnih.
Maddona u Alaïa haljini.
Rihanna je poznata kao ljubitelj Alaïa kreacija i ovo je još jedno njeno pojavljivanje u haljini ovog brenda.
Možda će vas zanimati: 6 pesama sa Haute Couture revija za proleće koje slušamo na repeat
Naslovna fotografija: instagram.com/azzedinealaia_couture
Maša Georgijev Ilić