Tridesete godine nisu bauk, u mnogim stvarima su bolje od dvadesetih. Pre svega, finansijski ste stabilniji, sigurniji u sebe, bolje poznajete sebe, znate šta hoćete, staloženiji ste i mladi. Dvadesete su mnogima period traženja sebe, rada na sebi. No, činjenično je da se tada telo menja, što automatski znači da se menja i menstruacija.

U tridesetim godinama počinje da se manje luči progesteron, postepeno počinje da opada kvalitet jajnih ćelija. Možete primetiti da lakše dobijate na kilaži, da se menstruacija promenila u smislu da kraće traje ili da je manje bolna (ali to ne mora uvek biti slučaj). Promene u ciklusu mogu biti i simptom pojedinih bolesti, a ovo su mogući razlozi zašto je vaša menstruacija drugačija.

Hormonski problemi

Stanja kao što su poremećeno funkcionisanje štitne žlezde ili sindrom policističnih jajnika postaju češća u ovim godinama. Naravno, genetika tu igra veliku ulogu, ali i vaš stil života. Zato je potebno da odlazite na redovne preglede kod ginekologa, da pratite kako se vaše telo ponaša i obratite se lekaru ako primetite određene promene.

U slučaju sindroma policističnih jajnika nije uopšte redak slučaj da menstruacije izostaju i da ciklus bude produžen. Ciste se mogu videti na ultrazvuku, a lekar će odrediti vašu terapiju. Deo terapije se, pored lekova, zasniva i na zdravoj ishrani i fizičkoj aktivnosti.

Pročitajte i ovo: Kako, zapravo, treba da se hranite u toku menstruacije?

Hormonske pilule

Statistički se žene sve kasnije odlučuju na to da imaju decu i ta granica se pomera ka kraju dvadesetih i početku tridesetih godina. To je često period kada žene prestaju sa korišćenjem hormonskih pilula ukoliko su ih uzimale kao kontraceptivno sredstvo.

Pilule kontrolišu ciklus, čineći da uvek bude na 28 dana, ali kada se “skinete” sa njih, ciklusu će biti potrebno vreme da ponovo postane redovan. Za to je potrebno više meseci, a ponekad se ciklus sasvim promeni nakon ispijanja hormonskih pilula.

Konstantna izloženost stresu

Od stresa ne možete pobeći i svako od nas se suočava sa njim u nekoj meri. Moguće je da to niste toliko primećivali u dvadesetim godinama, ali u toku tridesetih stres počinje da se odražava na organizam i to postaje i te kako primetno.

Takođe, što ste stariji to ste pod većim količinama stresa zbog više obaveza. Tu su obaveze na poslu, prema porodici, ali i trenutnoj situaciji u svetu koja nije nimalo stabilna. Sve to može uticati na vaš menstrualni ciklus i učiniti ga neredovnim.

Promena težine

Metabolizam polako postaje sve sporiji kada ste na pragu tridesetih ili kada ste već u tridesetim. Navikli ste da često jedete junk hranu i to se na vama uopšte nije videlo, mogli ste da se hranite kako ste hteli bez posledica. No, vremenom, vaš organizam više neće biti u stanju da se izbori sa nezdravim načinom života, te ćete primetiti kako se za vas “lepi” sve što pojedete.

Znatne promene u težini, bilo da je u pitanju mršavljenje ili gojenje utiču na menstrualni ciklus. Ako primetite da vam ciklus nije toliko redovan kao ranije, to može biti ozbiljan simptom, zato što pre zakažite posetu ginekologu kako biste saznali o čemu je reč.

Pročitajte i ovo: Menstrualno mapiranje i uticaj na kvalitet sna

Miomi i endometrioza

Nažalost, miomi i endometrioza su bolesti koje se češće dijagnostikuju u tridesetim godinama. Ovo su stanja koja utiču na menstrualni ciklus, čine ga izrazito bolnim ili neredovnim. Potrebno je da i u dvadesetim godinama redovno idete kog ginekologa, minimum jednom godišnje, ali nakon tridesete to postaje još važnije, kako biste na vreme primetili određene promene.

Da napomenemo, apsolutno ne mora značiti da će vas bilo šta sa liste dočekati kada zađete u tridesete, ali uvek morate biti pažljivi prema svom zdravlju kako biste mogli osetiti sve blagodeti života posle dvadesetih.

Naslovna fotografija: instagram.com/icewashere

Jovana Petković

Comments