U poslednjih nekoliko godina, visoka moda i dizajn enterijera su se stopili kao nikada ranije. Luksuzne etikete poznate po odevanju filmskih zvezda i mogula sada ukrašavaju naše životne prostore, od spavaće sobe do trpezarijskog stola. Modni dekor uključuje Fendi krevete, Gucci porcelanske čajnike, Versace nameštaj, presvlake, posuđe…

Kulturne promene i pametni poslovni potezi zamaglili su granice – ali ako brend može da oblikuje vašu garderobu, zašto ne bi i vaš kućni dekor? U savremenom načinu života provodimo mnogo sati u zatvorenom prostoru i logično je da je unutrašnje uređenje važnije i popularnije nego ikada.

Ako uživate u estetici luksuza, oduševiće vas modni dekor koji sjaj modnih pista prenosi u vaš dom i svaki kutak vašeg života. Moda više nije samo ono što nosite – već i način na koji živite.

Luksuzan modni dekor u vašem domu: Lista brendova

Fendi Casa – rimski luksuz u svakom detalju

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Fendi Casa (@fendicasa)

Fendi Casa, prvobitno lansirana kasnih 1980-ih jedna je od prvih linija nameštaja modne kuće. Nedavno je ponovo pokrenuta za novu generaciju.

Skulpturalne fotelje i zakrivljeni stočići za kafu iz kolekcije Fendi Casa odišu ikoničnim lukovima Palazzo della Civilta Italiana – Fendijevog sedišta u Rimu. Fendi modni dekor kreće se od mekanih sofa obloženih istom kožom koju biste pronašli na Peekaboo torbici, do tepiha sa isprepletenim logotipom „FF“ kao apstraktnim uzorkom. Estetski šapat neutralinh tonova, sa mermernim i bronzanim akcentima to je evolucija reputacije brenda. Kompanija koja je nekada oduševila svet pretvarajući krzno u modu, sada tu zanatsku veštinu kanališe u otomane i ležaljke. Proširenje je podjednako strateško koliko i moderno. U partnerstvu sa dizajnerskom industrijom Design Holding-a prilikom ponovnog pokretanja, Fendi Casa jača veze između mode i nameštaja, privlačeći one koji žele parče rimskog luksuza kod kuće.

Modni dekor Versace Home za maksimalni glamur

Ako je Fendijev pristup suptilno raskošan, Versaceov je neskriveno blistav. Versace Home kolekcija vas poziva da živite unutar fantazije koju je Gianni Versace jednom stvorio na pisti i u svojim vilama. On je još davne 1992. pretvarao svoje barokne printove i motive Meduze u bogate brokate, tapete i porcelan. Donatella Versace, uvek maksimalista, kasnije je unapredila koncept, otvarajući prvi hotel Palazzo Versace 2000. godina. Gosti nisu samo nosili Versace – spavali su na njemu, hodali po njemu i živeli u njemu, okruženi raskošnim enterijerima po meri gde su grčki ključevi i glava Meduze bili sveprisutni kao na bilo kojoj modnoj reviji.

Današnja Versace Home kolekcija ostaje verna etosu „više je više“. Lakirani crni i zlatni trpezarijski stolovi, sofe od plišanog somota u tonovima dragulja i dekadentni jastuci sa baroknim printom pretvaraju vaš dom u palazzo.

Ralph Lauren Home – brend životnog stila

Mnogo pre nego što je „brend životnog stila“ postao populan pojam, Ralph Lauren je tiho gradio imperiju oko načina na koji živimo. Godine 1983. postao je jedan od prvih velikih modnih dizajnera koji je lansirao punu kućnu kolekciju, a tokom protekle četiri decenije dokazao je da njegov ukus prevazilazi garderobu. Uđite u izložbeni prostor Ralph Lauren Home i možda ćete se osećati kao da ste ušetali u holivudsku garnituru — jedna soba podseća na rustikalni ranč u Koloradu, sa klupskim vintage stolicama i ćebadima sa navaho printom, dok sledeća odiše atmosferom penthausa na Menhetnu, sa lakom od ebanovine, kristalnim svetiljkama i Art Deco sijalicama. Ova kameleonska sposobnost oblikovanja čitavih svetova je Laurenov potpis, kako u modi tako i u enterijeru. On vam ne nudi samo sofu ili koktel haljinu, već i san o koktelu na Upper East Side-u ili prijatnoj noći uz vatru.

Ova holistička vizija – bukvalno opremanje života od odeće do dekora – proizašla je iz Ralphovih sopstvenih frustracija. Kako priča kaže, pokrenuo je svoju kućnu liniju jer nije mogao da pronađe vrste čaršava i nameštaja koje je želeo, pa ih je napravio. Sam Ralph živi ovim stilom života, bilo u svojoj kući na plaži u Montauku ili na svom ranču u Koloradu, a taj lični dodir čini da se kućna njegov modni dekor deluje kao pozivnica u njegov svet.

Gucci modni dekor – nestašni maksimalizam

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Diletta S. (@dilecippy)

Guccijev prodor u kućni dekor deluje kao prirodni produžetak njegovog eklektičnog, ekscentričnog modnog duha. Pod bivšim kreativnim direktorom Alessandrom Micheleom, Gucci je proveo poslednju deceniju dokazujući da maksimalizam može biti magičan, a 2017. je preneo taj etos sa piste u naše dnevne sobe sa Gucci Decorom. Od samog početka, bilo je očigledno da će ova kolekcija nositi isto bogatstvo naracije kao i Micheleova konfekcija. Ponudio je porcelanske tanjire za večeru ukrašene zmijama i cvetnim dezenom, jastučiće od somota ukrašene resama i izvezene tigrovima, i tapete pune fantastičnih slika.

Briljantnost Gucci Decora leži u tome kako spaja zanatsko umeće sa zabavom. Njihovi komadi nameštaja, od čupavih fotelja do plišanih otomana, često dolaze u bujnim printovima podignutim direktno iz Guccijeve tekstilne arhive. Rezultat je kolekcija koja izgleda kolekcionarski – svaki komad je autentičan za sebe, a opet je nepogrešivo Gucci.

Ova ekspanzija takođe govori o Micheleovoj široj viziji, izraženoj na početku njegovog mandata: „Način na koji se oblačite je zaista način na koji se osećate, način na koji živite… To je ono što želim da unesem u Gucci“, rekao je za Vogue 2015. Zaista, sa Gucci Decor-om je uradio upravo to – omogućivši fanovima da žive unutar modne fantazije.

Louis Vuitton Art of Living – kampanja inspirisana putovanjima

 

View this post on Instagram

 

A post shared by F.L.I.T.E (@flitemagazine)

Louis Vuitton je izgradio svoje ime na ideji pakovanja i putovanja sa stilom – njegovi prvi proizvodi bili su luksuzni koferi i putna roba. Dakle, poetično je da kućna kolekcija brenda, nazvana „Art of Living“, često izgleda kao putovanje kroz dizajn. Umesto čitavog asortimana nameštaja koji je dostupan tokom cele godine, Vuitton je pristupio kućnom dekoru na originalan način, posebno kroz seriju Objets Nomades. Ova kolekcija inventivnih, ograničenih komada nameštaja pojavila se 2012. godine. A njeno ime „nomadski predmeti“ ukazuje na putopisno nasleđe kuće i na ideju da bi ovi komadi, teoretski mogli da prate putnike na njihovim putovanjima. Kolekcija je kao igralište gde se inovacija dizajna susreće sa izuzetnim zanatskim umećem, sve pod LV potpisom.

Izvan Objets Nomades, Louis Vuittonova Art of Living takođe obuhvata vrhunske igre (da, postoji LV sto za fudbal sa monogramom), ukrasne poslužavnike, ćebad, čak i audio zvučnike oblikovane u stilu vintage prtljaga. Ideja je da se u svakodnevni život unese taj nepogrešivi LV glamur i duh avanture.

Saint Laurent Rive Droite – kustos šik enterijera

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @saad.https

Saint Laurent (ranije Ives Saint Laurent) nije krenuo putem oblikovanja nameštaja i upotrebnih predmeta, već putem kulture. Pod rukovodstvom kreativnog direktora Anthonya Vaccarella, čuvena francuska kuća lansirala je Saint Laurent Rive Droite 2019. godine — inovativne konceptualne butike u Parizu i Los Anđelesu dizajnirane da budu kreativne destinacije za životni stil. Pored vinilnih ploča, umetničkih knjiga i dodataka ograničenog izdanja, Vaccarello je počeo da zasipa ove prodavnice nameštajem i dizajnerskim predmetima koji zrače šik, minimalističkim glamurom Saint Laurenta.

U suštini, Saint Laurent vam ne prodaje samo nove proizvode za vaš dom – prodaje vam ukus. Pristup izgleda neosporno cool i moderan: To je butik kao galerija, gde možete da pokupite jedinstvenu mermernu stolicu ili elegantan lakirani kofer zajedno sa svojim blejzerom. Integracijom kućnog dekora kroz umetničku saradnju i ograničena izdanja, modni dekor Saint Laurenta održava atmosferu ekskluzivnosti i kulture.

Pročitajte i ovo: Kako da praktikujete maksimalistički trend dekora bez preterivanja?

Naslovna fotografija: Fendi Casa

Brankica Milošević