U očuvanju umetnosti i kulture širom sveta, muzeji imaju specifično mesto. Oni su takođe prostori za kulturnu razmenu i obogaćivanje, kao i za edukaciju ljudi o istoriji i tradiciji. Svaki grad ima muzej koji dokumentuje lokalnu istoriju od najranijih dana. A najlepši svetski muzeji čuvaju kulturno nasleđe čovečanstva, u saradnji koja se odvija kroz putujuće izložbe i razmenu postavki.
Neki najlepši muzeji će možda ostati van vaše rute obilaska, ali većina muzeja sa ovog spiska nalazi se u Evropi – Španiji, Francuskoj, Holandiji, Italiji. Uvrstite ih u svoj sopstveni spisak, ako ovog leta planirate neko evropsko putovanje.
Najlepši muzeji koje treba da obiđete
The Guggenheim museum, Bilbao, Španija

Izvor: Jorje Fernandez / Unsplash
Fondacija Solomon R. Guggenheim, u partnerstvu sa baskijskim institucijama, oživela je Muzej Guggenheim 1997. godine. Složene i izvanredne detalje na spoljašnjosti muzeja dizajnirao je Frank O. Gehry, arhitekta kanadskog porekla poznat po svojim neobičnim dizajnima. Međutim, enterijer se sastoji od moderne i savremene umetnosti koja je podjednako fascinantna kao i sama zgrada.
Muzej umetnosti Simose, Japan
Smešten na mirnom rubu grada Otake u prefekturi Hirošima, Muzej umetnosti Simose spaja uzbudljive mogućnosti umetnosti sa idiličnom prirodom koja ga okružuje. Muzejski kompleks, koji ističe i tradicionalna i moderna dela, nalazi se u glavnoj zgradi, čiji je spoljašnjost definisana zidom od ogledala koji odražava Japansko unutrašnje more i ostrva Setouči. Ovu dizajnersku karakteristiku dopunjuju mobilne i šarene galerije na obali, slične teretnim kontejnerima – obe svedoče o arhitektonskom geniju Shigeru Bana. Mnogi ga smatraju najlepšim muzejem na svetu.
Najlepši muzeji u Francuskoj – The Louvre, Pariz

Izvor: Pixabay / Pexels
Smešten u Gradu svetlosti, Parizu, Luvr je najposećeniji muzej na svetu. Međutim, kultni muzej ne bi bio ono što je danas postao da nije prošao kroz mnoge promene. Luvr je prvobitno izgrađen kao palata sredinom 16. veka da bi služio kralju Francisu I kao njegova kraljevska rezidencija. Tokom 229 godina postojanja muzeja, Luvr je više puta građen i obnavljan od strane francuskih kraljeva, koji su dodavali svoj jedinstveni pečat zgradi. Sada je dom mnogih od najpoznatijih umetničkih dela u istoriji, poput čuvenog portreta Mona Lise.
Fondacija Louis Vuitton, Pariz

Izvor: Melody Watson / Instagram
Muzej Fondacije Louis Vuitton, koji je takođe projektovao arhitekta Frank Gehry, prostor je koji se bavi modernom i savremenom umetnošću u Parizu. Muzej čuva umetnička dela koja pripadaju Fondaciji, kao i ličnu kolekciju izvršnog direktora Louise Vuittona, Bernarda Araulta. Takođe je domaćin privremenih izložbi koje prikazuju umetnost naručenu od umetnika i privatnih institucija. Zgrada je i sama po sebi umetničko delo. Za izgradnju njene fasade korišćen je sklop belih betonskih blokova dizajniranih da podsećaju na ledene bregove. 12 ogromnih zakrivljenih staklenih fasada, pažljivo raspoređenih, okružuju blokove i odišu osećajem pokreta.
Najlepši muzeji u Francuskoj, Muzej d’Orsay

Izvor: Armand Khoury / Unsplash
Muzej d’Orsay je prvobitno izgrađen između 1898. i 1900. godine kao železnička stanica. Bio je remek-delo Victora Lalouxa, cenjenog arhitekte tog perioda. Prvobitno je otvoren da bi dočekao posetioce iz zemlje i inostranstva za Svetsku izložbu 1900. godine. Ali stanica je služila mnogim svrhama. Među njima je i prijemni centar za repatrijaciju zatvorenika deportovanih 1945. godine. Danas, muzej čuva neke od najnezaboravnijih kolekcija umetničkih dela od kraja 19. do 20. veka.
Muzej Van Gogha, Holandija

Izvor: Frans Ruiter / Unsplash
Otvoren 1973. godine, Muzej Van Gogha odaje počast pokojnom Vincentu van Goghu. Prikazuje život i delo poznatog umetnika. Gerrit Rietveld i Kurokawa Kisho dizajnirali su strukturu muzeja sa naglaskom na geometrijske oblike. Njihovo rešenje omogućava prirodnoj svetlosti da prožima izložbeni prostor. Muzej prikazuje Van Goghovu umetnost, kao i umetnost njegovih savremenika, uključujući Mary Cassatt i Paula Gauguina.
Najlepši muzeji – muzej Saka, Indonezija

Izvor: Ayana Bali / Instagram
Ukus svetske kulture možete osetiti i van evropskih muzeja. Indonežanski muzej Saka, koji je otvorio svoja vrata tek prošle godine, brzo postaje kreativni centar gde bogato nasleđe Balija zauzima centralno mesto. Smešten u zelenim vrtovima Ayana Balija, muzej gleda kako poznati Napp Studio & Architect premošćuju elemente kulture i prirode balijskog hinduizma u svom enterijeru. Od upotrebe lokalnih materijala do primene različitih motiva iz religije, muzej Saka slavi zemlju na najznačajniji način.
Vatikanski muzej, Italija

Izvor: Mike Tyurin / Pexels
Vatikanski muzej, osnovan 1973. godine od strane pape Juliusa II, izlaže opsežnu kolekciju istorijske umetnosti, arheologije i etnoantropologije koju su pape sakupljale tokom vekova. Muzej je prvobitno izgrađen da bi unapredio i promovisao istaknuta grčka i rimska umetnička dela iz Vatikana. Danas muzej sadrži oko 70.000 umetničkih dela, uključujući rimske skulpture i renesansne slike.
Pročitajte i ovo: Vodič kroz venecijanski Bijenale arhitekture 2025.
Naslovna fotografija: Jorge Fernández Salas, Unsplash
Brankica Milošević