Čini se da ne nedostaje praškova i pića za koje se tvrdi da sagorevaju masti i podstiču metabolizam. Međutim, pitanje je šta se zaista nalazi u njima. Možete isprobati sve dijete koje želite, ali na kraju dana, zdrava hrana je najjednostavniji način da održite i zdravu težinu. Umesto duge dijete, pronašli smo namirnice prepune hranljivih materija, koje su jednostavne za varenje i zbog kojih ćete biti siti.

Ovo su namirnice koje ubrzavaju metabolizam i čine ga zdravijim

Sočivo

Vašem telu je potrebno gvožđe da bi efikasno sagorevalo kalorije. Gvožđe olakšava protok kiseonika kroz telo, što pomaže metabolizmu i povećava energiju. Jedna od najboljih namirnica u pogledu kvaliteta hranljivih materija je sočivo. Ima mnogo više proteina od bilo koje biljne hrane, laka je zamena za životinjske proteine i puno je vlakana. Samo jedna šolja sočiva obezbeđuje 35 procenata dnevnih potreba za gvožđem, plus su tu proteini i vlakna – koji pomažu u varenju.

Krstašice

Krstašice poput brokolija, kupusa, karfiola i prokelja sadrže tri esencijalna hranljiva sastojka koja pokreću metabolizam: vitamine B grupe, kalcijum i vitamin C. Sadrže hranljivu materiju zvanu sulforafan koja podržava detoksikaciju toksina i estrogena. Imaju visok sadržaj vode i vlakana, kombinaciju koja povećava sposobnost tela da sagoreva masti.

Pasulj

Pasulj je hrana koja ubrzava metabolizam, pun je vlakana, snižava nivo insulina nakon jela i poboljšava osetljivost na insulin. Kad jedete pasulj, vaše telo skladišti manje masti. Odličan izvor proteina i vitamina, pasulj takođe pomaže da duže ostanete siti. Većina ovih namirnica pomaže u gubitku težine jer je manja verovatnoća da ćete konzumirati drugu hranu koja je obrađena, bogata kalorijama ili nezdravim mastima.

Nemasno meso

Organizam otežano funkcioniše kad vari proteine, nego kad vari masti ili ugljene hidrate. Konzumiranje kvalitetnog nemasnog mesa, kao što je pileće belo meso ili ćuretina, zahteva više energije tokom varenja. Osim toga, sav taj protein pomaže u očuvanju mišićne mase.

Citrusi

Citrusno voće, posebno limun i grejpfrut, odlični su za varenje. Imaju malo šećera i sadrže antioksidanse koji nakon obroka mogu pomoći u smanjenju nivoa šećera u krvi. Vitamin C je važan za optimalno funkcionisanje metabolizma. Limun sadrži hranljivu materiju koja se zove limonin, koja pomaže u prvoj i drugoj fazi detoksikacije jetre. Kad pomažete organizmu da detoksikuje hemikalije, na taj način podržavate i gubitak masti.

Ovas

Ovas bez glutena obezbeđuje telu razne vitamine i minerale zajedno sa vlaknima, što ga čini odličnom hranom za doručak. Ova namirnica ne samo da održava nizak nivo insulina nakon što ga pojedete, sprečavajući skokove šećera u krvi, već ima i mnogo vlakana. Kako vaše telo razlaže ta vlakna, ono sagoreva kalorije.

Čili papričice

Začinjena hrana sadrži prirodne hemikalije koje pokreću rad metabolizma. Čili papričice su posebno impresivne jer sadrže bioaktivni kapsaicin koji ima moć da aktivira imuni sistem protiv ćelija raka. Kapsaicin pomaže telu da sagoreva više energije. Samo prstohvat kajenskog bilja može ubrzati metabolizam i obuzdati glad.

Cimet

Ako u kafu dodate cimet, to će pomoći da se smanje adrenalin i noradrenalin, što će usporiti efekat glukoze. Kad je glukoza u organizmu povišena, tad telo prekomerno proizvodi insulin. Ono što cimet može da uradi je da ograniči insulinski odgovor kako bi podržao gubitak masti. Slično kajenskoj paprici, poznato je da mnogi začini ubrzavaju metabolizam, ali cimet pomaže u ravnoteži šećera u krvi i poboljšava osetljivost na insulin. Dodajte ga u desert da biste nakon obroka sprečili skokove šećera u krvi.

Bobice

Bobice važe za veoma moćne namirnice koje su bogate hranljivim materijama. Smanjuju rizik od raka pluća, usporavaju napredovanje raka, povećavaju nivoe matičnih ćelija, štite matične ćelije od stresa, jačaju odbranu angiogeneze, štite DNK, poboljšavaju imuni odgovor i još mnogo toga. Takođe se pokazalo da konzumiranje bobičastog voća stabilizuje nivo glukoze i smanjuje sadržaj masti u telu.

Pročitajte i: Najbolje voće za doručak – visok nivo energije za početak dana

Semenke

Seme konoplje i laneno seme su odličan izvor omega-3 i omega-6 masnih kiselina, koje smanjuju upale i poboljšavaju protok krvi u mišićima za ubrzanje metabolizma. Način na koji telo funkcioniše je kroz hormone (hormon štitne žlezde, insulin, testosteron, hormoni rasta…), koji deluju kroz ćelijski odgovor. Masti koje se nalaze u semenkama pomažu održavanju funkcija ćelija.

Masna riba

Dva specifična oblika omega-3 masnih kiselina: EPA i DHA nalaze se isključivo u ribi. Utvrđeno je da drastično smanjuju upale, povećavaju HDL holesterol (dobru vrstu koja uklanja višak holesterola u krvi) i pomažu u održavanju funkcije mozga. Ipak, ne jedite ribu prečesto zbog visokog nivoa toksina. Masne ribe poput lososa, haringe i tunjevine su bogate omega-3 masnim kiselinama.

Integralne žitarice

Integralne žitarice spadaju u namirnice koje ubrzavaju metabolizam. Kratkolančane masne kiseline u celim žitaricama pokreću oslobađanje leptina, hormona sitosti, koji nam pomaže da jedemo manje. Visoki nivoi vlakana takođe usporavaju oslobađanje šećera u krvi i izjednačavaju skokove insulina, što znači da se dodatna energija koristi za varenje. Možda pojedini nutricionisti i dijetetičari ne bi uzeli u obzir hranu od celih zrna koja podržava gubitak težine jer je prerađena. Možete jesti regularni i slatki krompir jer sadrže skrob koji će usporiti glikemijski odgovor.

Kokosovo ulje

Kokosovo ulje je antivirusno i antibakterijsko i održava ravnotežu dobrih bakterija u crevima, što je neophodno za efikasno varenje. Uprkos činjenici da je kokosovo ulje prvenstveno zasićena mast, ono je fantastičano kao ulje za kuvanje. Sastoji se od triglicerida srednjeg lanca, za koje se zna da smanjuju holesterol i gojaznost. Njegov visok sadržaj dobrih masti podstiče rad metabolizma. Kokosovo ulje sadrži vrstu masti koja ubrzava metabolizam više od dugolančanih masti koje se nalaze u supstancama poput putera.

Orašasti plodovi

Visok sadržaj proteina u orašastim plodovima gura organizam da sagoreva više masti kako bi se hrana lakše svarila. Takođe se radi o hrani sa niskim glikemijskim indeksom, što znači da njihova konzumacija održava šećer u krvi veoma stabilnim. Iako su mali, orasi se moraju jesti umereno. Oni nisu dijetalni ukoliko se jedu u velikim količinama, posebno puter od orašastih plodova. Važno je da se uverite da su orasi sirovi, jer kad ih pečete – tad se uništava ulje koje se u njima nalazi.

Pročitajte još i: Ovo je najbolje vreme za doručak ako volite da vežbate ujutru

Naslovna fotografija: pinterest.com/kristinekitchen

Marija Gavrilović

Comments