Preboljevanje raskida je individualno i niko ne može da vam kaže koliko će vam vremena biti potrebno da se oporavite. Postoje neki orijentiri, kada se radi o tugovanju i to je 40 dana za akutnu duševnu bol. Četrdeset dana je vreme babina, kao i vreme koje se obeležava parastosom i taj broj verovatno nije nasumičan i ima veze sa obnavljanjem ćelija, moždanom i telesnom hemijom i navikavanjem na novu životnu fazu. Takođe zavisi i od toga koliko ste uložili u vezu koja se raspala, da li preovlađuje osećaj gubitka ili olakšanja.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Mao.ge (@mao.ge)

Vreme preboljevanja raskida zavisi i od toga koliko je rez bio čist i opravdan – ako ste uklonili obolelo tkivo, jer više ne želite da oživljavate umirući odnos, ili da učestvujete u toksičnoj vezi, vaša odluka da se povučete, ohrabriće vas na duge staze, jer vi dobro znate koliko vam je bilo teško da tu odluku (najzad) donesete i koliko ste se trudili da odnos uspe. Međutim, ako ste vi i dalje u naporu ulaganja u odnos, ali partner donosi odluku da se povuče, ili vam „servira“ izdaju i prevaru, pa vas natera da prekinete, tu nema čistog reza i čiste tuge – bol zbog raskida je u velikoj meri pomešan sa ljutnjom, frustracijom, ljubomorom, mržnjom, sa osvetničkim i negativnim osećanjima. U takvoj situaciji preboljevanje raskida nije na vidiku za duži period – dokle god pomišljate da biste najviše voleli da se pomirite i ponovo budete zajedno, samo zato da biste vi mogli njega da „šutnete“ i ponizite, da mu uradite isto što i on vama.

Zaista, lakše biste izašli na kraj sa tugom, koja je organski izrasla iz prekida organske povezanosti, nego sa otrovnim osećanjima koja vas preplavljuju danonoćno i koja čine da rana koju ste zadobili nastavlja da gnoji.

Koliko će vam, dakle vremena biti potrebno za preboljevanje raskida – nije pitanje na koje treba da pokušavate da nađete odgovor. Pitajte se koliko ste spremni da uložite u oporavak, koliko ste u stanju da saosećate sa sobom, da budete nežni prema sebi, da budete strpljivi sa svojim preplavljujućim osećanjima.

Pročitajte i ovo: Ako vam treba previše vremena da krenete dalje

Koliko ste spremni da negujete sebe i starate se o svom slomljenom srcu, kao što biste se starali o ptici slomljenog krila? Ne znate koliko će trajati vreme oporavka, dok ga ne započnete. A ne znate ni tada, ali kada dozvolite sebi da osećate sva osećanja i da se ne ljutite na sebe zbog toga, kad počnete da razmišljate i procesuirate, u nekom trenutku ćete se sigurno oporaviti – kao što je sigurno da će pažljivo negovano slomljeno krilo zarasti i da će ptica opet moći da poleti.

Vreme koje vam je potrebno za preboljevanje raskida zavisi i od toga koliko ste dugo bili u vezi. Čak i ako je ta veza došla do svog prirodnog gašenja posle tri, pet ili više godina, biće vam potrebno dosta vremena da ponovo počnete da osećate sebe kao individuu, a ne kao deo para. Kada ste dugo sa nekim, izgradite mnogo sitnih povezanosti i navika, kojih i niste svesni, a kada se odnos završi, tih malih stvari postajete bolno svesni – i one vam možda najviše i nedostaju. Interne šale i zadirkivanja, zajedničko gledanje filmova, komentarisanje reklama… Sve ono njegovo što je postalo i vaše i što je odjednom nestalo iz vašeg života (njegova muzika, njegovi prijatelji, njegova strana kreveta, njegove navike buđenja i uspavljivanja) ostavlja prazan prostor.

Kao kad iz sobe iznesete sav nameštaj, a na zidovima ostanu svetliji kvadrati i na parketu ulegnuća i ogrebotine tamo gde se nameštaj nalazio. Život bez dugogodišnjeg partnera je prazan i iako ta praznina nosi veliki potencijal (odabraćete novi nameštj po svojoj želji, rasporedićete ga drugačije, unećete novu energiju u svoj život), vi ćete zapažati samo tragove prethodnog života i osećaćete udarac promene. Vašem telu i umu biće potrebno neko vreme da se navikne na nove okolnosti i da razgradi veze sa prošlošću. A koliko će to trajati, ne možete tačno proceniti.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Mao.ge (@mao.ge)

Kada raskinete ozbiljnu vezu, mnogo toga morate isprocesuirati, obraditi i pustiti – sve što ste imali i izgradili i što više nemate (gubitak), kao i sve što ste verovali da možete zajedno postići i niste uspeli (neuspeh) – ne gubite samo prošlost, već i budućnost koju ste zamišljali i koju nikada nećete ostvariti (sa tom osobom).

Međutim, preboljevanje raskida kratke veze može biti jednako naporno, bolno i dugotrajno, jer ste možda još uvek zaljubljeni i osećate se kao da vas je tornado podigao i izbacio posle vrtoglave i dramatične „vožnje“. Imate milion pitanja, a nemate ni jedan odgovor, niste uspeli dovoljno dobro da upoznate drugu osobu i ne možete ni da pretpostavite šta se dešava u njenoj glavi i srcu. A ne znate tačno ni šta se dešava u vama, osim da ste osujećeni i zaustavljeni u pokušaju koji je možda mogao da uspe, da je potrajao. Ljutnja i frustracija vas mogu dugo pratiti i teško je pomiriti se da se nešto završilo već na početku i da nemate i verovatno nećete imati nikakvo zatvaranje i zaokruživanje. Prosto ćete morati da pusite vreme da napravi dovoljnu distancu, da biste mogli da pustite.

Zatvaranje je proces koji je moguć nakon nakon duge veze u kojoj ste se dogovorili da raskinete i složili se da vas život vodi na različite strane i jedno drugom poželeli sve najbolje. Ali to ne znači da je preboljevanje raskida lakše i da kraće traje – to samo znači da ste stekli nešto zrelosti i iskustva i da ste spremni da uložite u rad na sebi i ponovnoj izgradnji i reorganizaciji svog života.

Svačiji put isceljenja nakon raskida je drugačiji i ničiji nije ni lak, ni kratak. Ali kada zahvalnost zbog onog što ste imali počne da preovlađuje nad žaljenjem zbog onog što ste izgubili, znajte da ste prešli više od polovine tog puta.

Pročitajte i ovo: U ljubavi nema srećnih krajeva

Naslovna fotografija: instagram.com/mao.ge

Brankica Milošević

Comments