Kultura ishrane koja veliča mršavost nikako nije prevaziđena i uporno se vraća kroz razne trendove, kao što je SkinnyTok.
Mršavost se i dalje vidi kao vrhunac lepote i atraktivnosti, a svaka žena najvećim komplimentom smatra kad joj neko kaže da je smršala, ili da je mršava. SkinnyTok kultura ishrane podržava negativnu opsednutost „zdravom ishranom“ i podstiče nas da se grozimo svakog grama masnoće. Teror mršavosti se sa godinama transformiše u različite oblike, a plus size kampanje predstavljaju tek tihi glasić, čiji se odjek gubi, uvek nadjačan.
Kako se SkinnyTok uklapa u decenijski teror mršavosti
Koncept stalnog popravljanja sebe
Generacijama se ženama utiskuje ideja da nisu dovoljno dobre, lepe i zgodne takve kakve su i da stalno moraju da se popravljaju. Kamuflirana u rad na sebi i zdravu ishranu, ženama se prodaje njihova sopstvena nesigurnost. Da biste bile mršave (a ako to nije vaša najbolja verzija sebe, šta jeste?!), morate se truditi i ulagati u postizanje ideala.
Morate gladovati ili držati skupe dijete i tražiti podršku u raznim fizičkim i mentalnim programima, posebno dizajniranim za usavršavanje. Za popravljanje sopstvenih nesavršenosti. Ako već ne možete da produžite noge za deset centimetara i biti dugonoge kao manekenke, sigurno možete toliko izgubiti u obimu. A kad budete mršavi poput kostura, ispunićete manekenske standarde lepote, pa onda neće biti važno što niste baš dugonogi.
Prihvatanje sebe? Da, naravno, ali lakše će vam biti ako se sebi više sviđate. A što ste mršaviji, to ćete se više sviđati sebi. Čak i ako vam drugi govore da preterujete, da delujete izmučeno, da ugrožavate svoje zdravlje i da treba da vrednujete sebe takvi kakvi ste.
Šta god vam drugi govorili za vaše dobro i koliko god se govorilo o prihvatanju sebe i pozitivnoj slici o sebi na ispravan način, glas zauzimanja za sebe uvek je tiši od toksičnog glasa koji promoviše mršavost na sve moguće načine.

SkinnyTok – toksična kultura ishrane
Pritisak da budete mršavi nikada ne prestaje, samo menja oblik, krijući se iza praksi blagostanja, produktivnosti, samousavršavanja. Menja kostime – i svi vise kao sa vešalice, jer tako odeća treba da stoji na svakoj ženi koja drži do sebe.
SkinnyTok, zajednica na TikToku na koju ste možda već naišli, podržava vašu nesigurnost i nezadovoljstvo i podstiče vas da usvojite iskrivljenu sliku o lepoti i zdravlju.
To je mračna supkultura koja idealizuje mršavost, često na agresivan način. Video snimci prikazuju ekstremne kalorijske deficite, provere tela, rutine „šta jedem u toku dana“ koje se kreću oko 700 kalorija. Kreatorke dokumentuju svoje uspehe, ponekad ponosno objavljujući kako im je gaslajtovanje samih sebe pomoglo da postanu mršave. Jedna od njih kaže kako ide u teretanu svakog dana jer se oseća „prokleto debelo“, uprkos tome što je objektivno vitka.
TikTok je, sa svoje strane, pokušao da se distancira. Pretraga za „SkinnyTok“ sada pokreće upozoravajuću poruku: „Ti si više od svoje težine.“ Prošle godine je banovana influenserka Liv Schmidt, poznata po brendu „blonde & skinny“, nakon što je stekla preko 670.000 pratilaca. Ali zabrane i upozorenja ne popravljaju algoritam koji i dalje agresivno promoviše upravo sadržaj od kojeg tvrdi da nas štiti.
Usponi i padovi terora mršavosti
Ništa od ovoga nije novo. Sve smo to već videli. Kulturu dijeta neumorno promovišu masovni mediji decenijama, od uspona Weight Watchers-a 1960-ih, preko heroin-chic supermodela 90-ih, do ugljeno-hidratnih fobija 2000-ih sa specijalnim K dijetama i čajevima za ravan stomak. U 2010-im, videli smo pomak ka „slim thick“ figuri koju su popularizovale Kardashianove i koji je slavio obline na „pravim“ mestima, ali uz uske i lomne strukove. Tu se i dalje se radilo o upravljanju i oblikovanju tela uz pomoć uskog kalupa (nalik na strip-crtež) u koji nikako ne mogu svi da stanu. Aktivisti su se sve vreme protivili i ukazivali na nerealnost i pritisak ideala koji nije moguće dostići.
Napredak je postignut. Termini poput body pozitivnosti i neutralnosti, ušli su u mejnstrim. Plus-size modeli pojavili su se u velikim kampanjama. Na trenutak se činilo kao da smo nešto otvorili. Ali reakcija zagovornika mršavosti je bila intenzivna, a SkinnyTok je simptom toga.
Koliku štetu nanosi SkinnyTok
Ono što je sada drugačije u teroru mršavosti, je domet. Razmere TikToka čine ovu verziju kulture ishrane podmuklijom nego ikada, posebno za mlade korisnike. Kako se pritisak slike tela vraća u mejnstrim, vidimo isti obrazac – vitke osobe su te koje osećaju pritisak nemogućih standarda.
SkinnyTok je postao trend na TikToku – a kada na toj platformi nešto postane viralno, širi se poput požara. Eto koliki je domet – i potencijalna šteta. Poruka terora mršavosti je ista kao i ranije – mršavo je najbolje i moralno je i estetski superiorno. Debelo je loše i predstavlja fizičku nakaznost i moralnu manjkavost.
Ta poruka se plasira kroz glamurozne sadržaje, čineći da mršavost deluje još poželjnije, još više cool i chic.
U srži trenda je fobija od masnoće, sa kojom se i dalje ne suočvamo na pravi način. Kao da negde, prećutno i dalje gajimo duboko uverenje da je mršavo dobro i lepo, a debelo loše i ružno. I tako se krećemo po površini, sanirajući simptome, umesto da se usredsredimo na uzrok i lečimo koren problema.
Terapeuti primećuju da se SkinnyTok služi frazeologijom usredsređenom na to da je važno biti mršav, a ne zdrav, što je posebno opasno za tinejdžere. Čak i uz roditeljsku kontrolu, mnogi tinejdžeri ne uspevaju da razviju medijsku pismenost, da bi znali šta je toksično, a šta zdravo na internetu.
I, glas mršavosti koji se sada čuje na TikToku, ponovo guši glas kampanja za pozitivnu sliku o telu i prihvatanje sebe. Biti krupniji i dalje se doživljava kao lični neuspeh, slabost karaktera, estetski i moralni nedostatak.
Kako da izbegnete teror mršavosti
Teror mršavosti vas može odvesti u anoreksiju, dismenoreju i druge zdravstvene probleme i hormonske poremećaje. Postoje osobe kojima se to dogodilo i one nisu tamo negde, već tu, u vašem okruženju. One koje su se oporavile, shvatile su zabrinutost i upozorenja bliskih. Shvatile su da ih drugi vide kao izgladnele, bolesne osobe, kojima treba pomoć i lečenje, a ne kao utelovljeni ideal manekenske lepote. SkinnyTok vam neće izazvati poremećaj ishrane, ali ako već imate probleme u svom doživljaju telesnosti i prihvatanju sebe, može vas odgurati sa ivice na kojoj se nalazite.
Razmislite o društvenoj i političkoj pozadini takvih trendova – neko želi da budete opsednuti svojim izgledom. To je odlična taktika da ne razmišljate o širem kontekstu, da ne primećujete porast krajnje desničarske politike, mizoginije, rasizma i rodno zasnovanog nasilja. Dok ste zaokupljeni mršavošću i popravljanjem sebe, okruženje postaje sve neprijateljskije, a vama to prolazi ispod radara. Ko to ne želi svesne, samosvesne, misleće i uključene pojedince? Mislite o tome, umesto o kalorijama. Veoma je otrežnjujuće.
SkinnyTok je deo šireg, dugogodišnjeg sistema ugnjetavanja, a ne samostalni trenutak. Koristi isti jezik koji smo videli na Tumblr-u pre deset godina, a ipak je i dalje ubedljiv. Zato se svi moramo zapitati, zašto ponovo nasedamo na te gluposti? A onda moramo da se odupremo.
Potražite sadržaje poput knjige „Fearing the Black Body“ sociološkinje Sabrine Strings ili podkasta „Maintenance Phase“ kako biste dublje istražili tematiku. Podignite svoj glas, van bilo kakve kampanje – to je svačiji zadatak, makar se radilo samo o izražavanju nelagodnosti kada se pokrenu toksični razgovori.
Pročitajte i ovo: TikTok ima teoriju za ostvarenje ciljeva, donosimo detalje
Brankica Milošević