Prihodi, rashodi, redovni planirani troškovi, deo za vanredne troškove, a nešto treba i da se uštedi, za dugoročne planove i za vreme kad prestanete da radite. Ovo vam možda deluje sasvim maglovito, cifre vas opterećuju i nikada niste bili u stanju da planirate, štedite i računate troškove. Ali to je uglavnom ženski posao – bilo da ste same ili imate porodicu, to je onaj deo koji se tiče uloge žene kao stuba domaćinstva i porodice. Potreban ti je kalkulator (koji imaš na svom telefonu) i malo vremena. Nije toliko komplikovano.

Izračunaj koliko ukupno vredi sve što poseduješ

Neto vrednost – to je sve ono što imaš, bez ikakvih odbitaka, dakle napravi listu svega što ti (tvoja porodica) fizički posedujete (kuća, auto, vikendica, plac, njiva…), plus ušteđevina koju čuvate u banci ili putem osiguranja. Zatim od toga oduzmi sve što spada u dugove (sve vrste kredita i zaduženja na karticama za odloženo plaćanje) – cifra koju dobiješ predstavlja realnu vrednost tvog (porodičnog) vlasništva. I to je osnova za planiranje svih ostalih ciljeva, u čije ostvarenje je potrebno uložiti neka sredstva.

Proveravaj budžet jednom nedeljno

Nedeljno svođenje računa je odličan način za upravljanje finansijama – daje tačan uvid u sve troškove i stanje na računu. Pregledaj sve izveštaje i račune, da vidiš gde odlazi najviše para, kako bi mogla da uvedeš korekcije tamo gde primetiš da se troši više nego što je realno ili potrebno. Suština je da uvek budeš upućena u to kako stojiš sa primanjima i na šta ona odlaze – na osnovu toga možeš da planiraš štednju i ulaganja.

Comments