Retki su slučajevi kada se komad odeće tako usko povezuje sa određenom modnom kućom, kao što se korset povezuje sa Vivienne Westwood. Opšte je poznato da je ova čuvena britanska dizajnerka praktično reinventovala ovaj istorijski komad odeće, koji je krasio ženska tela još od srednjeg veka. Korak koji je načinila krajem osamdesetih godina transformisao je korset u komad koji će biti veoma dobro prihvaćen u javnosti i koji će do današnjeg dana postati veoma voljeni komad odeće.

Igram se sa idejom seksualnosti jer ne volim uobičajene stvari u bilo kom obliku

Vivienne Westwood

Kratka istorija korseta

Kao što smo napomenuli, Westwood je oko 1987. godine potpuno promenila način ženskog odevanja svojim kultnim korsetom “Kip slobode” – jer do tada korset uopšte nije bio u modi još od pedesetih i šezdesetih godina dvadesetog veka. U toku ovog perioda, najpopularniji model bio je Merry Widow, korset koji je napravila Lana Turner za istoimeni film 1952. godine.

Naravno, verovatno već znate da se korseti tada nisu pojavili, već su se sa različitim vrstama fišbajna nosili vekovima pre toga, još od 1600-ih godina, pa nadalje. Vremenom su se menjali, kako su se menjali i stilovi i moda, kao i kako bi bili usklađeni sa ženskom siluetom, uključujući i “obrnuti kornet”, “peščani sat”, pa čak i “S” oblik tela. Međutim, ono što ih je razlikovalo od modernijih korseta je to što su tada uglavnom bili nevidljivi posmatraču, tj. nalazili su se ispod odeće, i imali su funkcionalnu ulogu, kako bi smanjili struk i dale potporu grudima.

Vivienne Westwood dolazi sa promenom

Kada je te čuvene 1987. godine Vivienne Westwood predstavila svoj novi dizajn, ljudi nisu bili ni svesni da će novi odevni komad – korset – postati pečat ove modne kuće. Bila je to prava rekultivacija ženske i seksualne moći, koja je rekontekstualizovala korset od retko viđenog odevnog sloja do “provokativnog” komada odeće.

Jednom prilikom, Westwoodova je rekla: “Igram se sa idejom seksualnosti jer ne volim uobičajene stvari u bilo kom obliku”.

Tako je i bilo. Korset pod nazivom “Kip slobode” je bio sve samo ne običan, kao i ostatak čitave Harris Tweet kolekcije. Kolekcija se pokazala kao prekretnica, uvodeći niz inovacija koje danas čine kanon dizajna koji je toliko prepoznatljiv kad je u pitanju Vivienne Westwood.

Ovo nije bio prvi put da Westwood koristi “donji veš” kao modne komade koji će se nositi na ulicama. Ona se, zapravo, prvi put okrenula korsetima kada ih je kreirala sedamdesetih godina prošlog veka u okviru SEX-a, dizajnerkine radnje koja se nalazila u epicentru londonskog pank pokreta, King’s Roada.

Pročitajte i: New Look: Kako je Dior promenio istoriju ženskog odevanja

Kupuj manje, biraj pametnije i učini da ti duže traje

Vivienne Westwood

Ponovni povratak korseta: slikarstvo kao deo odevnih komada

Westwood je reprizirala svoje korsete i 1988. godine za svoju Time Machine kolekciju, ali su ovoga puta bili urađeni u svetlucavom, zlatnom lamé materijalu, i imali su rukave koji su se mogli odvojiti. Međutim, revija koja je najviše uticala na prepoznavanje njenih korseta, bila je ona inspirisana osamnaestovekovnom umetnošću iz The Wallace Collection (muzeja), koja je bila održana 1990. godine. Upravo tom revijom, Vivianne Westwood je dramatično uticala na pogled javnosti prema korsetima.

To je bio prvi put da je Westwood reprodukovala neko umetničko delo na komadu odeće. Slika koju je izabrala bila je Dafnid i Hloja, koja je takođe poznata kao “Pastir koji posmatra uspavanu pastirku”, koju je naslikao francuski slikar Francoisa Bouchera oko 1743. godine. Ova slika našla se na šalovima i maramama, uokvirena zlatnim ramom, kao i preko prednjeg dela korseta “Kipa slobode”, njenog najčuvenijeg dizajna.

Smatra se da je ovaj korset bio jedan od najsenzualnijih koji je Westwood do sada osmislila. Jedna od najikoničnijih fotografija koja je nastala u vezi sa ovim korsetom je sa revije gde se dva modela pred kamerama ljube u usta, noseći upravo Boucherove slike na svojim grudima.

Verujemo da ova slika nije slučajno izabrana kad je u pitanju korset. Kad sagledate širu sliku, korset je komad koji je do tada bio nešto veoma privatno, gotovo “stidno”, i što niko nije trebalo da vidi, osim potencijalnog ljubavnika žene koje ga je nosila. Samim tim, za predstavu na grudima odabrana je jedna senzualna, ljubavna tema, koja prikazuje intiman momenat iz antičke istorije, a baš takve scene su bile veoma popularne u slikarstvu Boucherovog doba – rokokoa.

Vivienne Westwood korseti danas

Zbog svog značaja i relativne retkosti, Westwoodini originalni “Boucher” korseti su kolekcionarski komadi i prodaju se za više od 5.000 funti – vrednost koju podržavaju poznate ličnosti poput FKA Twigs, Kardashianovi i Meghan Thee Stallion, koji su se pojavili u originalnim arhivskim komadima 2019. godine. Iste godine, modna kuća je ponovo predstavila tri ograničene verzije svojih klasičnih korseta, uključujući i ove o kojima smo pričali, i to po znatno jeftinijoj ceni od 800 funti.

Korseti ove modne kuće se, iz sezone u sezonu, vraćaju u novim i ograničenim izdanjima, dizajnirani kako bi bili deo kolekcija, čuvani i ponovo nošeni. Upravo to je ono što čini komad odeće komadom u koji treba investirati – kao što je i sama Vivienne rekla: “Kupuj manje, biraj pametnije i učini da ti duže traje“.

Pročitajte i: Napustio nas je legendarni japanski dizajner Issey Miyake: Evo nasleđa koje je ostavio za sobom

Naslovna fotografija: instagram.com/90srunwayobsessed

Nenad Grubanoski

Comments