Svake dve godine u Veneciji se održava Bijenale arhitekture – međunarodni kulturni događaj koji privlačeći umetnike, arhitekte, kustose, novinare, studente, radoznalce i entuzijaste iz celog sveta. Venecijanski Bijenale je jedan od najvažnijih i najdugotrajnijih kulturnih događaja na globalnoj sceni.
Osnovan davne 1895. godine, Bijenale ostaje kulturni motor koji oživljava uličice, istorijska mesta, pa čak i manje poznate kutke grada lagune. Pored toga što ima snažan uticaj na turizam, ekonomiju i svakodnevni život, venecijanski bijenale je takođe centralni trenutak za one koji žive u gradu. Nekoliko meseci, zaista se čini kao da se sve vrti oko ovog velikog događaja.
Kulturni radnici, studenti, vodiči i mnoge druge lokalne ličnosti su direktno uključene, otvarajući prostore za dijalog sa profesionalcima iz celog sveta. Svake godine, događaj se smenjuje između dva glavna fokusa – savremene umetnosti (u neparnim godinama) i arhitekture (u parnim). Stoga je 2025. godina Bijenale arhitekture, sada u svom 19. izdanju, sa nacionalnim paviljonima, instalacijama, izložbama i projektima raspoređenim širom grada.
Bijenale arhitekture 2025.
Svaki put su teme, vizije i načini na koji se savremena arhitektura prezentuje, drugačije.
Kustos 19. Međunarodne izložbe arhitekture je Carlo Ratti — arhitekta, inženjer, profesor na Masačusetskom tehnološkom institutu (MIT) i na Politehničkom univerzitetu u Milanu, direktor poznate Senseable City Lab i osnivač firme CRA-Carlo Ratti Associati. Ime koje povezuje svetove dizajna, tehnologije i inovacija, sa oštrim fokusom na grad budućnosti i uticaj koji on ima na naš svakodnevni život.
Прикажи ову објаву у апликацији Instagram
Naslov izabran za ovo izdanje je „Inteligencija. Prirodna. Veštačka. Kolektivna.“ — latinska reč (intelligens) koja sadrži ideju inteligencije, ali i koren „gens“, što znači „ljudi“. Poruka je jasna – današnja arhitektura više ne može biti delo jedne osobe, već mora postati rezultat aradnje poznatih inteligencija, prirodnih, veštačkih i kolektivnih.
Vencijanski Bijenale 2025. godine tako postaje globalna laboratorija, sa preko 750 učesnika iz širokog spektra oblasti, u kojoj učestvuju arhitekte i inženjeri, ali i naučnici, poljoprivrednici, kuvari, modni dizajneri, filozofi i programeri. Svi su pozvani da donesu originalnu perspektivu temi izgrađenog prostora. Rezultat je izložba koja spaja generacije i iskustva, gde dobitnici Pritzkerove nagrade vode dijalog sa nedavnim diplomcima. Prava globalna mreža glasova — da se čuje, vidi i doživi iz prve ruke.
Kako Bijenale arhitekture funkcioniše
Bijenale arhitekture 2025. otvaren je za javnost od 10. maja, i biće otvoren do 23. novembra. Glavna mesta održavanja događaja su Giardini della Biennale, istorijsko srce izložbe od kraja 19. veka, i ogromni kompleks Arsenal, drevna brodogradilišta pretvorena u savremene prostore. Ovde se nalazi najveći deo međunarodne izložbe. Pored kuratorskog programa Carla Rattija, oba prostora će ugostiti 51 nacionalni paviljon (26 u Giardiniju i 25 u Arsenalu), gde svaka zemlja predstavlja nezavisni projekat.
Da bi se pristupilo glavnim mestima potrebno je kupiti ulaznicu. Ali Bijenale se tu ne zaustavlja. Preostali nacionalni paviljoni postavljeni su na različitim lokacijama širom grada – u istorijskim palatama, crkvama, dvorištima i bivšim skladištima. Ukupno će na ovom izdanju Bijenala učestvovati 66 nacionalnih izlagača, uključujući četiri koja će debitovati: Republika Azerbejdžan, Sultanat Oman, Katar i Togo, donoseći nove glasove i perspektive u Veneciju i proširujući međunarodni domet događaja.
@archdaily_ Which pavilion is your favorite from Giardini? #VeniceArchitectureBiennale2025 ♬ Lo-fi beats chill summer – Margarita
Žiri 19. Međunarodne izložbe arhitekture Venecijanskog bijenala čine Hans Ulrich Obrist (predsednik), švajcarski kustos, likovni kritičar i istoričar, umetnički direktor Serpentine u Londonu; italijanska kustoskinja Paola Antonelli, viša kustoskinja i direktorka Odeljenja za arhitekturu i dizajn u Muzeju moderne umetnosti (MoMA) u Njujorku; i Mpho Matsipa, južnoafrički arhitekta, predavač i kustos. Uloga žirija je da dodeli zvanične nagrade, uključujući prestižnu – Zlatni lav za najbolje nacionalno učešće.
Srpski paviljon na venecijanskom Bijenalu
Konkursni rad pod nazivom „Rasplitanje – Novi prostori; Unraveling – New Spaces“ predstavljaće Republiku Srbiju na 19. venecijanskom Bijenalu arhitekture. To je instalacija od 100 kilograma pletiva koja se raspliće od otvaranja izložbe, do zatvaranja paviljona. Nakon toga, predivo će biti korišćeno za izradu odevnih predmeta.
Autorski tim čine arhitekte Davor Ereš, Jelena Mitrović i Igor Pantić, kao i Sonja Krstić i Ivana Najdanović (dizajn tekstilne strukture) i Petar Laušević inženjer kinetike i energetskog napajanja. Saradnik za produkciju je Dušan Međedović, arhitekta.
Tokom šestomesečnog trajanja izložbe, paviljon će biti ispunjen kinetičkom vunenom strukturom koju će postupno odmotavati više od 150 motora na solarni pogon.
Prateći događaji
Ove godine biće jedanaest izložbi koje je odabrao i odobrio kustos, ali koje će nezavisno promovisati nacionalne i međunarodne neprofitne institucije i organizacije. To su nezavisne izložbe, koje se održavaju na neverovatnim mestima, gde se arhitektura direktno, konkretno, a ponekad i iznenađujuće, povezuje sa urbanim kontekstom.
Прикажи ову објаву у апликацији Instagram
Vredi pomenuti fondaciju Cartier za savremenu umetnost Jeana Nouvela u fondaciji Giorgio Cini, koja se nalazi na ostrvu San Giorgio, do kog se lako stiže vaporetom za nekoliko minuta. Izložba prikazuje vizionarski arhitektonski projekat Jeana Nouvela za buduće sedište fondacije Cartier u Parizu. Maketa velikih razmera otkriva dinamičnu strukturu, sa podesivim platformama i fleksibilnim prostorima, zamišljenu kao laboratorija otvorena za ljudsku kreativnost. Ovi događaji su sastavni deo Bijenala, koji stvaraju paralelan i komplementaran put do glavne izložbe i uglavnom su besplatni.
Takođe, idealan su način da se istraži divna Venecija, praćenjem nita arhitektonskog narativa, koji nikada ne ostaje na jednom mestu.
Pročitajte i ovo: Najzanimljiviji naslovi koji nas očekuju na Tribeca festivalu 2025
Naslovna fotografija: Udruženje arhitekata Srbije
Brankica Milošević