Razlog zašto niste dobili posao možda nije do vas i ne možete da utičete na to. Ali ako je do vas, ako ste ostavili loš utisak, ili vam CV nije dobar, to možete da popravite i da se pri sledećem konkurisanju za posao predstavljate na najbolji način.

Mogući razlozi zašto niste dobili posao

Vaš CV je neuredan

Prvi utisak je i te kako važan, a ako se ne susrećete sa poslodavcem lično, onda je vaš CV zadužen za prvi utisak. Jedan od razloga zašto niste dobili posao može biti neuredan CV. Možda je do pismenosti i opšteg izgleda – greške u kucanju, gramatika, konstrukcija rečenica. Možda je do manjka, nedostaje propratno pismo, ili CV niste prilagodili, ili niste izabrali adekvatan način obraćanja i vaš mejl je, posle prvog pogleda, završio u smeću. Dakle, potrudite se da vaš CV bude informativan (ali ne i preopširan), da vizuelno izgleda uredno i neka vam neko proveri gramatiku i rečeničnu konstrukciju. Svejedno je da li konkurišete za mesto u proizvodnji, ili za menadžersku poziciju – CV treba da bude pismen, informativan i uredan.

Nije bilo hemije

Razlog zašto niste dobili posao, možda je u nedostatku kompatibilnosti. Hemija i kompatibilnost nisu rezervisani samo za dejting, oni su bitni i kada je poslovna saradnja u pitanju. Ako ste imali intervju i niste „kliknuli“ sa osobom koja je vodila razgovor, ako niste osetili nikakvu simpatiju, ili ste osetili antipatiju (možete primetiti kad nekome jednostavno niste prijatni, a ako druga osoba nije prijatna vama, verovano je obostrano), onda ne možete očekivati pozitivan odgovor. To ne mora da znači da ste uradili ili rekli nešto pogrešno, ili da je bilo šta u vezi sa vama zaista neprijatno (kao što je, recimo, jak i težak parfem – oprezno sa upotrebom mirisa), već da vas predstavnik firme jednostavno nije „prepoznao“, a verovatno ni vi njega. I to, takođe, nije loša stvar, jer želite da budete deo tima u kome ćete se dobro osećati, a kad nema hemije, onda to neće biti tako. Zaslužujete posao u kome ćete biti prihvaćeni i cenjeni od prvog momenta.

Pročitajte i ovo: Prilike koje vam pruža nezaposlenost

Niste bili spremni

Možda ste se površno pripremili za intervju, jer ste mislili da je dovoljno da guglate i zapamtite rečenice iz motivacionog pisma, ali niste uzeli u obzir ono što bi mogli da vas pitaju. Možda je razlog zašto niste dobili posao u tome što niste bili spremni da demonstrirate ono što ste naveli da umete da radite, ili ste potpuno zaćutali na neočekivanom pitanju, doživeli ste blokadu i uznemirili se. Stručnjaci tvrde da 90 posto katastrofa pri konkurisanju za posao možete izbeći ako unapred pripremite odgovore na sva (neverovatna) pitanja – koja možete naći na internetu. I ne zaboravite da pripremite nekoliko pitanja za poslodavca, koja ćete mu postaviti na kraju.

Unervozili ste se

To se može svima dogoditi – imali ste loš dan, niste se naspavali zbog treme, ne osećate se pribrano i jedva čekate da taj razgovor već jednom prođe i da se odmorite. Vaš nizak nivo energije, teškoće u pronalaženju reči i izraza, gledanje u stranu, vrpoljenje, cupkanje – govor tela koji odaje nervozu – ostaviće utisak niskog samopouzdanja (kao da ne verujete u svoje sposobnosti), kao i utisak da loše podnosite pritisak (sposobnost za rad pod pritiskom je jedan od poželjnijih kvaliteta za zaposlenog). Ako je ovo razlog zašto niste dobili posao, potrebno je da poradite na svojoj samouverenosti i da uvežbate bolji „nastup“. Iako ste stidljivi, obucite se tako da izgledate odlično (skrećete pažnju), ali sa merom i ukusom, držite se pravo, nemojte stezati pesnice i kočiti se, gledajte osobu sa kojom razgovarate tačno iznad korena nosa, ako vam je teško da je gledate u oči i osmehnite se pre nego što progovorite. Nemojte „zamrznuti“ osmeh na licu, jer ćete delovati ukočeno i neprirodno. Vežbajte sa prijateljem, koji će vas ispitivati, pa ćete naučiti da se kontrolišete i da pokažete svoju ličnost, a ne svoje strahove.

Posao je već bio predodređen za nekog drugog

To se dešava i tu vaš šarm, iskustvo i kompetencije ne pomažu. Konkurs je objavljen da bi sve bilo legitimno, ali firma može zaposliti nekog ko je već predodređen i možda je već i deo tima, samo je potrebno sprovesti proceduru. Čitav konkurs se izvodi samo forme radi i u najboljem slučaju možete ostaviti povoljan utisak na poslodavca, tako da vas upamti ako sledeći put zaista bude imao upražnjeno mesto.

Pročitajte i ovo: Ključna pitanja koja bi trebalo da postavite na razgovoru za posao

Posao je dobio neko ko pristaje na manju platu

Budžet nekog preduzeća je ograničen čak i ako dobro posluje i možda je interna politika takva da se uvek zapošljavaju oni koji će firmu manje koštati. Rezon može biti ovakav – više se isplati da nekog neiskusnog obučimo i damo mu nižu platu, nego da dobro platimo profesionalca. To nije razlog da vi umanjujete vrednost svog rada – i dalje postoje firme i kompanije koje, pre svega, cene kvalitete i vrednosti zaposlenog. Neko će vam platiti onoliko koliko vredite.

Pojavio se neko bolji

Sledeći put ćete možda vi biti taj bolji kandidat, zbog koga će neko drugi ostati bez posla, ali kolo sreće se sada zaustavilo tako da vi ispadate, a upada neko ko ima više kompetencije, veće iskustvo, bolje preporuke, ili je ostavio kompletno bolji utisak. Šta da radite? Kao i do sada, shvatite poraz kao lekciju, nastavite da unapređujete svoje kompetencije i sledeći put – dajte sve od sebe.

Naslovna fotografija: instagram.com/women_work_attire

Brankica Milošević

Comments