O intimnoj higijeni se često ne govori, jer je ona jelte, initimna, ali baš zato pravimo greške koje nam mogu potpuno poremetiti balans “tamo dole”. Do sada smo već naučili da tamo postoji čitav ekosistem čiji je balans lako narušiti ukoliko ne razumemo koncept intimne higijene. Prvo, dokaz za to je trenutni trend u Americi koji se naziva “douching” gde 1 od 5 žena koristi pumpicu u kojoj se nalazi voda pomešana sa sirćetom ili soda bikarbonom i time ispiraju svoju intimnu regiju. To “sredstvo za čišćenje” postalo je toliko popularno da zdravstvene ustanove rade na masovnom osvešćavanju žena kako ne bi ugrozile svoje zdravlje ovom potpuno nezdravom i potencijalno opasnom tehnikom. U nastavku teksta pročitajte koje to stvari mi radimo kada je u pitanju intimna higijena, a ne bi trebalo. 

1. Perete se gelom za tuširanje (tamo dole)

Svi imamo omiljeni gel za tuširanje posle kojeg mirišemo sveže i čisto i isti koristimo već godinama. Ipak, njega ne treba koristiti za pranje intimne regije. Gelovi za tuširanje, kupke, sapuni  i ostala “hemija” upravo ssu to – hemija. Oni sadrže deterdžente, parfeme i druge hemikalije koje ne samo da narušavaju naš ionako osetljiv pH balans, već i isušuju kožu na našim intimnim delovima – pH vrednost kože i intimne regije nisu isti, tako da sredstva za intimnu higijenu treba da imaju pH vrednost 3,8. Postoje i mnogi gelovi za tuširanje specijalizovani za intimnu negu, ali pre nego što im dobro proučite sastav, voda je najbolji izbor.

View this post on Instagram

 

A post shared by @manimoments

2. Ne obraćate pažnju na svrab ili neprijatan miris

Naravno da je sekret normalan, ali ukoliko on promeni teksturu i miris, naš organizam nam javlja da se balans naše intimne regije poremetio i da moramo da odreagujemo. Koliko god ružno zvučalo, ukoliko sekret postane sirast ili miris podseća na pokvarenu ribu (da, to nam je neko rekao na nekoj edukaciji kada smo bili u srednjoj školi i zauvek nam se urezalo u sećanje), ne smemo da ignorišemo i da mislimo da će proći samo od sebe. To često može da se reši jednom turom vaginaleta ili ispiranjem čajem od žalfije, ali prvo se konsultujte sa svojim ginekolom i ubrzo ćete povratiti balans.

3. Koristite mirišljave maramice za intimnu negu

Nije svaki proizvod na kome piše za intimnu negu zapravo za intimnu negu. Ovim maramicama često pribegavamo na putovanjima, kampovanjima ili u nekim prilikama gde nam je tuš nedostupan i one nimalo nisu dobre za nas, pogotovo ukoliko u svom sastavu imaju glicerin, parabene i alkohol koji mogu da izazovu alergije, gljivične infekcije, upale, osipe i isušivanje. Pritom, vlaga je pogodno tlo za razvijanje gljivičnih infekcija, pa nikada ne bi trebalo da koristimo bilo šta  vlažno kada je intimna nega u pitanju. Zato je i jako bitno da čim izađemo iz tuša, odmah obrišemo intimnu regiju suvim peškirom.

Comments