Većina nas je sa druge strane šanka, a neretko i ispod njega, kada je reč o koktelima. Nekad ih pravimo, često pijemo, a uvek uživamo u njima. Ali šta su, odakle potiču i koji su najpoznatiji? Prvi koktel je nastao u Americi, sredinom šesnaestog veka i nosio je naziv “Julep”. Pravio se vrlo jednostavno od šećera, burbona i mente. Malo složeniji kokteli su nastali pre otprilike dvesta godina. Za reč “koktel” zaslužni su Španci. Naime, u pohodima na Latinsku Ameriku sa sobom su nosili kulturu, veru, a između ostalog i borbu petlova. Kakve veze ima borba petlova sa koktelima? Po završetku borbe, uvek se slavilo pa su se mešala pića raznih boja nalik na petlov rep (eng. cock tail).

Šareni i razigrani, uvek veseli i neizbežni sastojak svih ludih zabava
Gde su nastali popularni kokteli?
Bloody Mary – Jedna legenda kaže da je ovaj koktel pravljen od jednake mere paradajza i votke, korišćen kao lek za mamurluk koji je izmislio Džordž Džesel (George Jessel). Međutim, kolumnista i istoričar koktela Erik Felten (Eric Felten), napisao je da mnogi sumnjaju u njegove tvrdnje, što je dovelo do priče o barmenu Piteru Petrijotu (Peter Patriot). Istina je da pijemo kombinaciju recepata. Barmen je, originalnom receptu dodao so, biber i vusterski sos.
Mai Tai – Voćni tropski koktel od mešavine belog i zlatnog ruma, soka od ananasa, narandže i limete. Izmislio ga je Viktor Buergon (Victor Buergon), poznatiji kao “Trgovac Vik”, u čast prijatelja koji su dolazili sa Tahitija 1944. godine. Kada ga je poslužio uzviknuli su “Maitai roa” što znači “vrlo dobro”.
Menhetn – Često nazivan “Kraljem koktela”. Menhetn je jedan od šest klasičnih koktela uvrštenih u knjigu Dejvida Embrija (David Embury), “Umetnost mešanja pića” (The Fine Art of Mixing Drinks). Pravi se od viskija i gorkog soka ukrašen kandiranom trešnjom. Izmišljen je u klubu “Manhattan” u Njujorku 1870.
Mojito – Tradicionalno se pravi od belog ruma, šećera, limete, sode i nane. Mnogi ga smatraju najboljim koktelom na svetu. Verovatno ukazujući na limetu kao jedan od sastojaka, piće je postalo poznato kao koktel “sa malo mohoa” ili na španskom Mojito.
Martini – Današnji recept je suvlja verzija i uključuje džin i vermut. Postala je popularna početkom dvadesetog veka.

Menhetn, kralj koktela
Biti profesionalan barmen je umeće, napraviti koktel je mačiji kašalj
Da biste napravili ukusan koktel zaista nije potrebno biti profesionalac i posedovati profesionalnu opremu. Veliki broj neophodnog “alata” imate u kući, a da niste toga ni svesni. Međutim, ipak je dobro opremiti se barmenskom opremom, ukoliko ne želite da budete puki amater. Na prvom mestu se naravno nalazi šejker. Postoje dva tipa: trodelni i dvodelni – takozvani bostonski šejker. Takođe morate dokupiti i barske kašičice, cediljku i električni blender. Noževe, dasku za sečenje i mikser za šlag verovatno već imate u kući.
Važan aspekt koktela je, definitivno, predstavljanje. Najbitniju ulogu prilikom kreiranja “imidža” jednog koktela igra čaša u kojoj se koktel služi. Za potrebe kućnog bara dovoljno je nabaviti nekoliko osnovnih tipova kao što su: čaša za martini, čaša za viski, visoka (obična) čaša, čaša za brendi, čaša za vino, široka čaša za šampanjac i čašica za rakiju. Dokupite potrebno piće za svoj omiljen koktel i počnite sa spremanjem.

Svaki koktel sipa se u čašu odgovarajućeg oblika
Marko Antić je veliki hedonista i gurman. Iako je u horoskopu rak, tvrdoglav je kao jarac. Smatra da nijedna tvrđava nije neosvojiva, već nije dovoljno napadnuta; kao i da u životu sve treba probati, a njegov moto je: Život je borba ali sam ja jači.