Prethodne tekstove iz ovog serijala možete pročitati ovde.
Urugvaj je zemlja gotovo dva puta veća od Srbije, sa gotovo tri puta manje stanovnika. Nešto više od polovine stanovništva živi u glavnom gradu Montevideu i okolini. Urugvaj od svih zemalja Južne Amerike ima najveći dohodak po glavi stanovnika, najveći indeks razvoja, najslobodnije zakone i ljudska prava. Gotovo sve izdatke za vojsku plaća im UN zato što većina urugvajske vojske radi u “plavim šlemovima”. Prva je zemlja u Južnoj Americi koja je počela da dopušta uzgajanje marhiuane za komercijalne potrebe, a prva zemlja na svetu koja je svakom učeniku obezbedila besplatan laptop i internet.
Posredi je lepa zemlja bogatog priobalja, širokih ravnica ispresecanih niskim planinama, zabrđem i gustom mrežom reka. Klima je blaga i umerena, a tokom cele godine vlada ujednačena temperatura sa retkim izuzecima. Najtoplije je bilo jednog leta u januaru 1943. godine – 44 stepena, a najhladnije je bilo jedne zime u junu 1967. godine – minus 11. Zemlja je pogodna za stočarstvo i voćarstvo. Urugvaj beleži najveći izvoz govedine, vune, ali i meda, pčelinjeg voska, dunja, soje i konjskog mesa. S obzirom na to da je većinsko stanovništvo evropskog porekla, urugvajska kuhinja zasniva se na temeljima španske i portugalske, sa velikim prisustvom italijanske i zanimljivim uticajima nemačke kuhinje.
Urugvajski fijambre (Uruguayan fiambre)
5 jaja
80 g rendanog žutog sira
2 kašike maslaca
1.5 kg goveđeg odreska
1/2 kašičice soli
1/2 kašičice bibera
1 ljuta papričica, seckana
1/2 šolje graška
6 šolja supe
Umutite jaja i dodajte naseckani rendani sir. Istopite maslac, dodajte sir i jaja, mešajte dok se jaja sasvim ne isprže. Posolite i pobiberite meso. Pokrijte meso jajima, graškom i papričicom. Motajte rolat i uvežite kanapom. Umotajte ga gazom i opet podvežite. U veliku posudu sipajte supu i spustite u nju rolano meso. Kad supa proključa smanjite temperaturu. Neka krčka bar dva sata, dok meso ne smekša. Izvadite meso iz supe i pritisnite ga nečim teškim. Ostavite da se ohladi i ocedi. Služite uz turšiju.
Urugvajski roštilj (Asado)
roštilj na drva
kobasice i roštiljsko meso po želji (rebra, vrat)
moho (so i voda)
čimičuri (ulje, origano, so, beli luk i paprika)
Tajna urugvajskog asada je u roštilju na drva, postupku i začinima. Naime, meso se peče veoma sporo na žaru koji ostaje iza cepanica. Meso se nikad ne soli pre pečenja. Tek negde na polovini dodaje se moho (posoljena voda). Obično se na roštilj postavlja čorizo, ali i bartvurst, tako da možete pržiti one kobasice koje imate. Od mesa preovlađuje govedina, rolovana ili posebno debelo sečena rebra. Asado se služi uz čimičuri (chimichurri). To je marinada koja se pravi od ulja, soli, sitno seckanog luka i sitno seckane paprike (babura ili kalifornijska paprika). Dobar asado pravi se i u rerni.
Slatki hleb od anisa
1/2 šolje mlake vode
1/2 šolje šećera
1 kašičica soli
1 žumance
4-5 šolja brašna
1 kašika semenki anisa
1/2 šolje maslaca
kesica kvasca
3 jajeta
šećerni sirup
Rastvorite kvasac u mlakoj vodi. Umutite jaja, pa dodajte šećer, vodu s kvascem, so, anis, maslac i dve šolje brašna. Zamesite glatko testo. Izvrnite na nabrašnjenu površinu dok smesa ne postane meka i elastična. Odložite u nauljenu posudu i pokrijte toplom vlažnom krpom. Ostavite da naraste. Ukoliko ste vešti možete da ispletete pletenicu od testa, ukoliko niste, ne marite. Prebacite testo u posudu za pečenje i prelijte žumancetom umućenim u sirupu. Pecite petnaestak minuta u zagrejanoj rerni i izvadite kad bude gotovo (proverite čačkalicom).
Ranko Trifković nije bio siguran da li je bata ili seka. Zato se pridružio putujućem pozorištu, te je igrao i pevao širom Evrope. Kad je skapirao da je bata posadio je hektar i odao se poljskim radovima. Možete ga zateći na blogu Igrorama.