Liban je državica na Bliskom istoku, koja se graniči sa Sirijom na istoku i Izraelom na jugu. Ni jedan, a ni drugi sused nisu dobronamerno posmatrali Liban koji se večito uzdiže iz pepela i koristi svaki predah da se izgradi. S obzirom na to da se nalazi na povoljnom položaju za trgovinu, na svojevrsnoj raskrsnici puteva Bliskog istoka, nije neobično što su nekada na prostoru Libana živeli Feničani, najbolji pomorci i trgovci starog sveta. Pre Libanskog građanskog rata (1975-1990) zemlja je bila veoma bogata, te su je nazivali Švajcarskom istoka, a Bejrut je bio Pariz Bliskog istoka. Predivna zemlja, puna istorijskih spomenika, često se nalazila u vrhu turističkih preporuka. Lepota plaža i blaga klima stvarale su, katkad, nadrealne prizore, kada su se obnažene lepotice i raskalašni turisti mimoilazili sa sirijskim i izraelskim vojnicima, te pripadnicima brojnih zaraćenih milicija. Osim turizma, Liban je od davnina bankarsko središte regiona. Zato što se nalaze na prostoru na kome se spajaju i mešaju kulture, Libance i Libanke krasi izuzetna lepota. Modeli poreklom iz Libana veoma su traženi na pistama širom sveta, a Libanke su često nosile počast najlepših na svetu.
Libanska kuhinja predstavlja zanimljiv spoj arapske, turske i mediteranske ishrane, uz posebnosti lokalnih namirnica. Ne mora niko da nam objašnjava šta je “meze” koje u Libanu izgleda kao skup salatica, slatkiša, hlepčića, ukiseljenog i svežeg povrća. Takođe, vi znate šta su baklave. No, zanimljivo je da su od Francuza, za vreme kolonijalizma, pokupili sklonost ka pudingu i karamel-kremu (flan), te kroasanima. Veliki priliv japanskih turista doprineo je da je danas u Libanu najzastupljenija strana kuhinja upravo japanska.
Baba ganuš (namaz od patlidžana)
veliki plavi patlidžan
šolja taana (susamovog putera)
čen belog luka
pola kašičice soli
sok jednog limuna
1/4 šoljice maslinovog ulja
2 kašike seckanog peršuna
Ovaj laki namaz, nalik na naš ajvar, možete napraviti izuzetno lako. Oljuštite patlidžan, pa ga kuvajte ili parite dok ne omekša. Viljuškom ga pasirajte. Dodajte mu limunov sok, so i beli luk, pa mešajte i postepeno dodajte taan. Ako nemate taan, ili vam je prejak njegov ukus, uvek možete da upotrebite kikiriki-puter. Kad dobro sjedinite sastojke, prelijte uljem i ukrasite seckanim peršunom.
Libanski Tabule (Tabbouleh)
85 g bulgura, pirinča ili kuskusa
šoljica i po seckanog peršuna
1/2 šoljice sveže nane
1 manji crni luk
1 veći paradajz
6 kašika limunovog soka
4 kašike maslinovog ulja
so
salata (rukola, zelena salata, po želji)
Ukoliko koristite bulgur, dovoljno je da ga namočite dva sata, a kasnije isperete i iscedite, dok pirinač i kuskus morate da skuvate. Naseckajte peršun, nanu, i luk, i to na sitno. Isecite paradajz na kockice. Sve sastojke pomešajte. Posolite po želji i začinite limunovim sokom i maslinovim uljem. Ukrasite zelenišem, po želji.
Mualabije (Mouhalabieh)
4 šolje mleka
šećer
1/3 šoljice gustina
voda
1/2 kašičice ekstrakta vanile
6 kašičica vodice od narandžinog cveta (možete koristiti i sirup, limunadu ili oranžadu)
1/2 šoljice slatke pavlake
1/4 šoljice ružinog sirupa (ili kakvog drugog sirupa)
seckani pistaći
Zagrejte mleko, zasladite po želji. Smućkajte gustin sa hladnom vodom i umešajte u vrelo mleko. Mešajte dok se mleko ne zgusne. Dodajte ekstrakt vanile, slatku pavlaku i vodicu narandžinog cveta (ili razblaženu oranžadu). Kuvajte još malo, ne više od 5-6 minuta, te izlijte u posudice i ostavite da se ohladi. U svaku činijicu za posluženje uspite malo ružinog sirupa i prelijte slatkom pavlakom. Rashladite i ukrasite pistaćima.
Prethodne tekstove iz serijala “Klopajmo na ulici” možete pogledati ovde.
Ranko Trifković nije bio siguran da li je bata ili seka. Zato se pridružio putujućem pozorištu, te je igrao i pevao širom Evrope. Kad je skapirao da je bata posadio je hektar i odao se poljskim radovima. Možete ga zateći na blogu Igrorama.