Litvanija je malena baltička zemlja. Nekada davno imali su veliko vojvodstvo koje se prostiralo od Baltičkog mora do Ukrajine. Uz male prekide, od kraja 18. veka pod okupacijom su Rusije. Otcepili su se tek 1990. godine kao prva zemlja koja je napustila Sovjetski Savez. Do početka globalne krize bila je zemlja sa najbržom stopom rasta.
Baltik je hladan i nemilosrdan. Stoga je kuhinja Litvanije zasnovana na proizvodima koji uspevaju na severu; krompiru, ječmu, raži, cvekli, šumskom voću i pečurkama. Istorijom povezana sa Poljskom (savezom dve države) i Rusijom (zbog okupacije), litvanska kuhinja sadrži mnoge poznate kombinacije istočnoevropske kuhinje. Evo nekoliko jednostavnih recepata kojima možete izneti duh svežeg Baltika na trpezu.
Agurku (Krastavci)
krastavci
med
Litvanijski običaj je da se sveži krastavci seku tanko i služe uz činiju meda. Umesto da grickate pomfrit, ovo je mnogo bolja varijanta. Svež niskokalorični krastavac umačete u mirisni med i uživate.
Šaltibarščiai (Litvanijski boršč)
250 g cvekle
2 krastavca
3 jajeta
2 šolje kiselog mleka
4 šolje mlaćenice (ili topljenog maslaca)
2 mlada luka
prstohvat sveže mirođije
so
Skuvajte cveklu. Ostavite da se ohladi. Oljuštite je i narendajte krupno. Jaja skuvajte tvrdo i naseckajte. Iseckajte i mladi luk. Sve pomešajte. Uspite mlaćenicu ili maslac. Dodajte kiselo mleko. Posolite. Dobro umutite. Ostavite u frižideru da se ohladi. Poslužite uz kuvane mlade krompiriće i ukrasite svežom mirođijom.
Žagarėliai (Žagarelej)
2 šoljice brašna
2 kašike maslaca
1/2 šoljice pavlake
3 žumanceta
1 kašika šećera
1 kašičica ruma
1 kašičica soli
Umesite testo, postepeno dodajući sve sastojke. Dobro izvaljajte oklagijom od ivice ka centru, pa ostavite da se slegne. Razvaljajte tanko, pa secite na trakice. Rasecite prorez u sredini svake trakice, pa jedan kraj provucite kroz otvor. Zagrejte ulje ili mast. Sklonite sa vatre pa uspite kašiku viskija ili nekoliko komadića sirovog krompira da vam testo ne bi zagorelo. Kad ulje prestane da ključa, vratite na vatru, pa pržite valjuške. Ostavite da se ocede i ukrasite šećerom u prahu.
Izvor fotografija: Wikimedia
Prethodne tekstove iz ovog serijala možete pročitati ovde.
Ranko Trifković nije bio siguran da li je bata ili seka. Zato se pridružio putujućem pozorištu, te je igrao i pevao širom Evrope. Kad je skapirao da je bata posadio je hektar i odao se poljskim radovima. Možete ga zateći na blogu Igrorama.