Čak i oni kojima je priprema hrane bliska koliko i vožnja helikoptera znaju da priprema voćne salate ne zahteva posebnu veštinu. Ipak, postoji nekoliko sitnica na koje treba obratiti pažnju, a koje u potpunosti mogu da promene njen izgled i obraduju vaše čulo ukusa.
Iako živimo u vremenu kada možete da nađete razno voće tokom cele godine, sezonsko uvek ima bolji ukus i zdravije je nego ono koje je u proseku proputovalo 1,300 kilometara do vašeg supermarketa. Ponekad je bolje smanjiti broj sastojaka i usredsrediti se na njihov kvalitet.
Voćna salata gubi svoj ukus ako su neki zalogaji previše kašasti, a drugi tvrdi. Prezrelo voće lako se raspe i pretvori u kašu koja pokriva drugo voće, a ako nije dovoljno zrelo, najčešće je kiselog ili oporog ukusa. Najbolje je da birate voće istog stepena zrelosti, odnosno da bude meko i zrelo, ali blago krckavo. Tako će salata biti sveža i ukusna duži vremenski period.
Ubacite voće upadljivih boja poput zelene, ljubičaste ili narandžaste, kako biste napravili kontrast među plodovima koje ste odabrali, ali i različite teksture. Neko voće je hrskavo, drugo sočno, treće vlaknasto, a njihova mešavina doprineće da vaša salata izgleda zanimljivo, a vaše nepce bude zauzeto otkrivanjem novih kombinacija.
Neka svaka voćka bude spremna pre nego što je stavite u činiju. Ako je potrebno, uklonite ljusku, koštice i peteljku, a ako ne možete, upozorite goste da ne bi došlo do neprijatnog trenutka kada, nakon velikih očekivanja, umesto da uživate u divnoj salati, morate da brojite zube.
Jedna od prvih lekcija u školi kuvanja jeste da sečete voće na jednake kriške ili komade. Ne samo što na taj način salata izgleda lepše nego je i lakše jesti je.
Niko ne voli da umesto salate kašikom grabi samo jagode ili banane. Koristite jednake količine voća i na taj način niko neće imati utisak da su mu zapali ostaci.
Pojačajte ukus salate korom svežeg citrusa i sokom od limuna ili limete. Sok će sprečiti da voće potamni i preseći će isuviše sladak ukus, a ako želite da se kiselkastost istakne, salatu pospite izrendanom korom limuna ili nekog drugog citrusa.
Nana je čest ukras u voćnim salatama, ali nepravedno zapostavljena jer je obično samo gurnemo u stranu dok biramo najlepši komadić omiljenog voća. Sa druge strane, nana unosi svežinu ako su lubenica, citrusi i bobičasto voće glavni sastojci vaše salate.
Često ćete naići na poneku tvrdu i oporu voćku koja nije dovoljno zrela, što može da pokvari celu salatu, ali to rešite i omekšajte ih šećerom u kristalu. Dodajte ga po ukusu i sačekajte nekoliko minuta da se istopi i promena će biti očigledna.
Mrvica šlaga ili jogurta, posebno ako je u pitanju bobičasto ili koštunjavo voće, obogatiće voćnu salatu i dati joj kremasti ukus.
Vesna Marić ima pregršt razloga da veruje da je u prošlom životu bila mačka: kotrljavo R, dečiju radoznalost, sindrom “noćno ludilo”, sposobnost da se uvek dočeka na noge, obaveznu dnevnu dremku, pa čak i kandže. Zato se uvek nasmeje kada je neko nazove kučkom. I, kao što je rekla Colette: “Ne postoje obične mačke”.