Možda imaš iskustva sa prijateljstvom sa bivšima i dobro znaš kakvi su motivi i benefiti održavanja takvog odnosa – tu je podgrevanje nade da ćete možda ipak prevazići ono što vas je razdvojilo i nastaviti dalje, mogućnost za seks koji je provereno dobar, bez anksioznosti oko traženja novog partnera, tu je pomoć i podrška u praktičnim stvarima u kojima ste jedno drugom izlazili u susret i dok ste bili u vezi. Sve u svemu, pokušaj da se očuvaju dobrobiti koje vam je veza obezbeđivala, a da se odbaci odgovornost za vezu, polaganje prava jedno na drugo, da se zadrži sloboda i lični prostor i da se ništa ne ulaže u odnos. Čista kalkulacija, koja je prilično česta pojava i sasvim je razumljiva. Bivši par nije spreman da se liši „komfora“ koji je imao u vezi i nalazi interes u tome da ostane u kontaktu. Međutim, tu nema reči o zaista prijateljskim odnosima, barem ne dok se još uvek s vremena na vreme nađete u krevetu, pružajući jedno drugom zadovoljstvo i utehu.

Psiholozi međutim, upozoravaju na još jedan aspekt sumnjivosti takvih „prijateljskih“ odnosa. Baveći se istraživanjima, ustanovili su da osobe koje imaju psihopatsku strukturu, ili mračne osobine bliske psihopatiji, imaju sklonost da traže prijateljstvo nakon raskida, bez obzira koliko su povredili partnera, iz najsebičnijih pobuda.

Zato, ako je partner koji je upravo raskinuo sa vama – a vi se osećate izdano, poniženo, iskorišćeno i pitate se koliko vam je uopšte samopoštovanja preostalo – ponudio da ostanete prijatelji, verovatno treba da prekinete svaki kontakt i promenite broj telefona, jer imate posla sa psihopatom. A verovatno ste i u vezi debelo propatili zbog njegovih mračnih osobina i teškog karaktera.

yanapi senaud 416132 1 Hajde da ostanemo prijatelji  mračna strana prijateljstva posle raskida
Comments