Deseti Wine Style salon vina, godišnji skup pažljivo izabranih domaćih i regionalnih vinarija, obogaćen vinima Italije, Portugala i Francuske održan je prethodnog vikenda u hotelu Zira u Beogradu. Na ovogodišnjem, jubilarnom izdanju Salona, svoja vina predstavile su najbolje domaće vinarije, a koje su po ocenama publike i ove godine ostvarile značajan iskorak i u kvalitetu i u raznovrsnosti stilova vina, kao i u kompletnom pristupu vinarstvu.
Ovogodišnji Salon potvrdio je veliku ljubav domaće publike prema crvenim makedonskim vinima, tako da je velika gužva na štandovima vinarija Tikveš, Bovin, Domaine Lepovo i Stobi bila prilično uobičajena. Osim nekoliko premijera, deseti po redu Wine Style salon obeležile su domaće vinske kuće, a nekoliko njih takođe je proslavilo svoje jubilarno deseto učešće, kao što su vinarije Radovanović i Kovačević.
Takođe je bilo zanimljivo videti kako se neke vinarije koje su redovni učesnici na Wine Style salonima, kao što su Aleksić, Cilić, Vinarija Zvonko Bogdan, Temet, Matalj, Do kraja sveta razvijaju i idu napred zajedno sa Salonom, i da iz godine u godine dolaze sa sve kvalitetnijim i ozbiljnijim vinima. Ali, da nema opuštanja za njih, najbolje su pokazali nastupi nadolazećih zvezda – vinarija Lastar, Atelje vina Šapat, Virtus i Trivanović.
Odlične reakcije publike izazavali su i debitanti na Wine Style salonima: Komuna, Patkov vinograd, Despotika i Vina manastira Hilandar, a da publika ceni autorski pristup bilo je jasno po gužvi na štandovima vinarija Maurer, Ščurek, Capo, Bikicki, Jokić i Tonković. Šta sve može sorta prokupac pokazala je na svom štandu vinarija Doja, a da kvantitet i dostupnost nekada mogu ruku pod ruku, pokazala je vinarija Fruškogorski vinogradi.
Preciznim, jasnim sortnim vinima slovenački Verus izmamio je mnogobrojne simpatije beogradske publike, dok su italijanski Amarone i Ripasso vinarije Villa Canestrari, kao i Primitivo i Negroamaro vinarije Torleanzi, uz dalamtinske adute Dingač i Postup još jednom potvrdili da domaća publika i dalje preferira ona jača, teža vina. Što se tiče vina Portugala, jedina je nejasnoća da li su vina bila omiljena zbog svog kvaliteta ili zbog njihovog harizmatičnog vinskog ambasadora. Naravno, jubilarni salon nije mogao da prođe bez šampanjca, pa su gosti salona imali privilegiju da uživaju u vinima čuvene francuske šampanj kuće Piper Heidsieck.
Deseti Wine Style Salon vina ispisao je još jednu uzbudljivu stranicu vinske priče i najavio neko novo, ambicioznije vinsko poglavlje.
Učesnici desetog Wine Style salona vina:
Temet (Srbija), Cilić (Srbija), Bikicki prirodno vino (Srbija), Bovin (Makedonija), Trivanović (Srbija), Torleanzi (Italija), Matalj (Srbija), Lastar (Srbija), Radovanović (Srbija), Aleksić (Srbija), Vinarija Zvonko Bogdan (Srbija), Atelje vina Šapat (Srbija), Jokić (Hrvatska), Kovačević (Srbija), Tikveš (Makedonija), Domaine Lepovo (Makedonija), Virtus (Srbija), Capo (Hrvatska), Ščurek (Slovenija), Do kraja sveta (Srbija), Despotika (Srbija), Stobi (Makedonija), Doja (Srbija), Tonković (Srbija), Patkov vinograd (Srbija), Fruškogorski vinogradi (Srbija), Komuna (Srbija), Verus (Slovenija), Maurer (Srbija) Vina manastira Hilandar (Srbija).
Uvoznici: IMC (Villa Canestrari, Dingač), Vinomond (vina Portugala), G3 spirits (Piper Heidsieck)
Gosti: Kosmajska delikatesna radionica (Srbija)