Ah, voleli bismo da smo svi uvek disciplinovani i produktivni, ali istina je da nismo. Takođe, kada govorimo o produktivnosti, trebalo bi da na umu imamo trenutno popularnu, “toksičnu kulturu produktivnosti”, koja nam govori da je sve vreme koje nismo utrošili na rad i poslovni napredak bačeno vreme – što apsolutno nije tačno. Podjednako je važno raditi i odmarati, učiti i prepuštati se uživanju, napredovati i davati sebi prostora za delatnosti koje nas usrećuju, bez finansijskog doprinosa. Ali, trebalo bi da razgraničimo to šta je odmor koji nam donosi dobrobit, a šta čista lenjost, koja nas samo sprečava da budemo aktivni bez ikakvih benefita. Ako kod sebe primećujete da ste lenji, bezvoljni, da provodite vreme besciljno gledajući u telefon – vreme je da se “prodrmate”. U nastavku vam predlažemo šest jednostavnih koraka koji će vam pomoći da se rešite lenjosti i vratite u radnu rutinu!
Pravite jednostavnije liste obaveza
Imate puno obaveza koje samo čekaju na vas? Pa, detaljna lista na kojoj se nalazi svaka od njih sa svim svojim pojedinostima neće vam nikako pomoći. Dakle, napravite prioritete među obavezama, a zatim ih podelite u jednostavnije liste – koje ćete lakše moći da ispunite, a osećaćete se bolje kada vidite da jednu po jednu ispunjavate. Imate dovoljno vremena na ovom svetu da sve završite, a i sami znate da ako sebi odjednom “nabacite” previše obaveza, samo ćete poželeti da ne ispunite nijednu od njih i provešćete dan u prokrastinaciji.
View this post on Instagram
Tajmer je vaš najbolji prijatelj
Neke obaveze koje vas čekaju možda nisu toliko naporne i komplikovane, ali su jednostavno dosadne, oduzimaju vam vreme i nikako da ih se prihvatite. Jednostavno, odbijaju vas iako znate da ćete morati sa njima da se susretnete kad-tad. Kod takvih obaveza, najbolje bi bilo da sebi date vremensku odrednicu da ih završite. Umesto da se “razvlačite” satima, podesite tajmer, odaljite telefon od sebe kako vam ne bi bio distrakcija i posvetite se poslu! Kada završite, slobodno nagradite sebe.
Upustite se u power nap između obaveza
Da, spavanje će vam pomoći da budete produktivniji! Zar to ne zvuči baš savršeno? Naravno, mislimo na kratku popodnevnu dremku od najviše pola sata, a ne na odlazak na spavanje u pet, koje će trajati sat vremena do dva sata. Organizujte posao tako da sebi ostavite pauzu u sredini radnog dana za polučasovnu dremku, ali probudite se i ustanite onda kada vam alarm zazvoni – nemojte sebi davati još pet, deset, petnaest minuta… A onda, vreme je za energični nastavak radnog dana!