Koliko vam se puta dogodilo da ste se sa nekim upoznali, a zatim kroz sekund u potpunosti zaboravili njegovo/njeno ime? Takođe, koliko puta ste otišli iz sobe u sobu po nešto, pa zatim zaboravili po šta ste to pošli? Ili, pak, kada ste poslednji put pomislili da sigurno znate šta bi sve trebalo da donesete iz nabavke, a onda na putu od prodavnice do kuće shvatili da ste zaboravili stvar koja vas je navela da uopšte kreirate listu za kupovinu? Svi smo bili u ovim situacijama, ne brinite se. Sigurno su nam se dogodile više puta nego što bismo uopšte mogli da izbrojimo, i zato smo odlučili da pokušamo da “hakujemo” svoje pamćenje. U nastavku vam predstavljamo nekoliko praktičnih trikova koje smo i sami počeli da primenjujemo, a koji će uticati na poboljšanje vašeg pamćenja!
Verovali ili ne, ishrana utiče na pamćenje
Da, vaša ishrana ima uticaja na vaše pamćenje! Ono što bi trebalo da unosite kroz svoju zdravu ishranu su flavonoidi koji zapravo štite vaše neurone od povreda i oštećenja, te samim tim utiču na poboljšanje vaših kognitivnih funkcija. Flavonoidi se nalaze u bobičastom voću, crvenom kupusu, grožđu, zelenom čaju, peršunu, kelju, kao i luku. Oni nisu antioksidansi, ali imaju visoko antioksidativno dejtstvo. Takođe, oni asistiraju pri ključnim celularnim funkcijama, što ih čini izuzetno važnim za funkcionisanje mozga i celokupnog organizma. Flavonoidi pozitivno utiču na neutralisanje slobodnih radikala, što ih sprečava da se sakupljaju među neurotransmiterima u mozgu – jer prevelika količina slobodnih radikala može uticati na pojavu demencije ili Alchajmerove bolesti.
View this post on Instagram
Zdrav san je ključan
Spavanje je ključno za odmor i obnovu našeg celokupnog organizma, pa tako i mozga. Dakle, pokušajte da sebi obezbedite adekvatan, zdrav san. Dubok san koji se dešava u toku REM faze utiče na pročišćenje i poboljšanje komunikacije među neuronima – te ako često prekidamo ili gubimo REM fazu sna, osetićemo posledice koje će se ispoljiti u našoj (ne)mogućnosti da zapamtimo određene stvari. Svakome od nas potrebno je minimum oko sedam sati sna, a poželjno osam, kako bi se naš mozak oporavio od svega što se akumuliralo u njemu u toku jednog dana, kako bi rasporedio impulse i sećanja, i očistio se “toksičnog otpada” koji smeta njegovom funkcionisanju.
Izgovarajte stvari naglas
Kada naglas izgovaramo stvari, naš mozak ih lakše pamti. Dakle, ukoliko je potrebno da nešto zapamtite ili naučite, naš predlog je da datu lekciju ponovite više puta, naglas – ma koliko vam to neobično zvučalo. Kao deca smo pesmice s razlogom učili tako što smo ih ponavljali mami i tati, te isti princip primenite i danas. Izgovaranjem stvari naglas one lakše dopiru do našeg dugoročnog pamćenja, što se naziva još i production effect.