Od početka svačijeg života, plač je prvi i osnovni način komunikacije – bebe saopštavaju (najglasnije) svoje potrebe, strahove i nelagodnosti, a mame brzo nauče da razlikuju vrste plača i prepoznaju na šta se beba „žali“. Sa odrastanjem, spektar emocija se širi i suze nas preplavljuju i kad smo ljuti i frustrirani, tužni i neutešni, kad nas nešto boli, kada smo ganuti i razneženi ili smo prosto preplavljeni događajima. Plakanje je emocionalni ventil, način na koji kanališemo snažna osećanja – iako suze obično povezujemo sa negativnim osećanjima, plakanje od sreće nije tako retka i neobična pojava i možda ste je i sami iskusili.

Sreća, veliko uzbuđenje i radost, olakšanje kada nešto što smo iščekivali u neizvesnosti rezultira povoljnim ishodom – sve su to pozitivne emocije, ali one su takođe snažne i preplavljujuće i mogu izazvati suze. Ako se i vama dešava plakanje od sreće, kad dobijete dobre vesti, niste sami u tome. Jedno istraživanje je pokazalo da je oko 70 odsto ispitanika iskusilo plakanje od sreće, u trenucima sreće ili nekog pozitivnog događaja.

Plakanje od sreće – psihologija i hemija

Potisnuta osećanja su rana teorija plakanja od sreće – ljudi koji plaču kada dožive nešto radosno imaju osnovna osećanja tuge, koja nisu obrađena i isprocesuirana. Mnogi istraživači su se vremenom suprotstavljali ovoj teoriji, koja je ipak jedan od najranijih pokušaja da se razume plakanje od sreće, ali straživanja su napredovala, povezujući hemiju i psihologiju.

Suze sadrže enzime, lipide, elektrolite i metabolite. Ali, emocionalne suze mogu sadržati i druge proteine i hormone, koji ukazuju na emocionalno oslobađanje i pomažu u balansiranju raspoloženja i održavanju homeostaze tela. Ako su suze reakcija na iznenandni „emocionalni potres“, plakanje od sreće je potpuno razumljivo – i srećni događaji su stresno stanje, povezano sa jakim emocijama, koje je potrebno obraditi i procesuirati.

Plakanje u bilo kom scenariju, takođe može biti način da pokažemo ranjivost kao ljudska bića – kada plačemo, signaliziramo drugima da saosećaju sa nama, a to se dešava i zbog tužnih i zbog srećnih događaja. Ako to povežemo sa primarnom komunikacijom kojom raspolažemo na rođenju – plač ostaje način da izrazimo svoje potrebe i dozovemo utehu, saosećanje ili pomoć koju tražimo. Plakanje od sreće nas povezuje sa drugima i izaziva empatiju, kao i plakanje iz bilo kojih drugih razloga – suze su gotovo jednako zarazne kao i smeh. Najveće su šanse da će nam, ako se baš i ne rasplačemo, zasuziti oči kada neko pored nas proživljava snažna osećanja i plače, bilo od sreće, ili tuge.

Pročitajte i ovo: “Plači, mala, plači” – jer suze su self-care

Plakanje od sreće – ganuće i dirnutost

Ganutost najčešće izaziva plakanje od sreće – to nije toliko preplavljujuće osećanje, koliko ima „ubodni“ efekat. Kada smo ganuti, obično smo iznenađeni nečijom pažnjom, pohvalom, izjavom i priznanjem koje dobijamo iznenada i koje doživljavamo duboko lično, kao ubod u srce, oštro osećanje koje nam odjednom osvešćuje sopstvenu vrednost, pred kojim se osećamo istovremeno i ponosno i skromno i zahvalno. Takođe možemo biti snažno ganuti prizorom i doživljajem koji nije povezan sa nama lično, ali je za nas divan, plemenit, nežan i emotivan i neposredno se povezujemo sa njim, iako ne učestvujemo (slušanje muzike koju doživljavamo kao uzvišenu, gledanje umetničkih dela, fascinantnih prirodnih pojava, odnos između majke i bebe ljudskog ili životinjskog sveta…).

Suze su moćan alat empatije i velika je verovatnoća da ćemo osećanje ganuća, lično ili posredno, podeliti sa drugima, odnosno, da će i onima oko nas zasuziti oči kad vide i osete naše plakanje od sreće, odnosno, i vama će krenuti suze, kad je neko pored vas ganut i potresen pozitivnim osećanjima.

Suze pomažu u upravljanju jakim osećanjima

Plakanje je gotovo neizbežno kada doživite jaku emociju, bilo da je to radost, frustracija, bes, ili tuga. Iako možda nećete dozvoliti sebi da se prepustite plakanju, osetićete kako suze naviru. Kada plačete osećate kako izbacujete naboj, bilo da doživljavate srećnu ili tužnu priliku – to je jednosatvno emocionalna poplava, koju ponekad ne možete zaustaviti. Plakanje od sreće često deluje kao dubinsko čišćenje – jer kao i svako drugo plakanje, deluje kao „dizanje brane“ iza koje se svašta nakupilo u međuvremenu. Kada se prepustite i plakanje potraje, prvobitna emocija koja ga je pokrenula, verovatno će se pomešati i utopiti u druge emocije koje su čekale da budu oslobđene i na kraju nećete znati zašto plačete (pomalo zbog svega), ali ćete osećati olakšanje kad se isplačete.

Prednosti plakanja

Plakanje od sreće, ili bilo kog drugog razloga, donosi niz prednosti za vaše mentalno i fizičko blagostanje. Plakanje kanališe stres i oslobađa nagomilanu emocionalnu napetost (čak i nevezano za povod i razlog plakanja) i predstavlja emocionalno „veliko čišćenje“. Takođe, podstiče oslobađanje hormona koji popravljaju raspoloženje, pa ćete se posle plakanja osećati bolje, čak i ako ste blagali zbog tuge, gubitka, bola. Plakanje je dobro i za zdravlje vaših očiju – suze sadrže hemikaliju lizozim, koja ima antimikrobna dejstva i temeljno ispiraju oči.

Plač je normalan i zdrav mehanizam suočavanja, važan za emocionalno, mentalno i fizičko blagostanje, a plakanje od sreće je normalna pojava – kad vam sledeći put krenu suze radosnice, nemojte se suzdržavati, pustite ih da teku.

Pročitajte i ovo: Zašto treba da imaš plejlistu za plakanje

Naslovna fotografija: instagram.com/authenticlovepresets

Brankica Milošević

Comments