Britanska modna dizajnerka, Mary Quant, preminula je u 93. godini. U izjavi njene porodice se navodi da je preminula u miru u svojoj kući u Velikoj Britaniji. Bila je bila jedan od međunarodno najpriznatijih modnih dizajnera 20. veka i izuzetan inovator šezdesetih.
Šezdesetih, Quant je bez sumnje učinila mini-suknju popularnom i it odevnim predmetom za novu generaciju mladih žena. Svojom bob frizurom pod nazivom Vidal Sassoon, često je dospevala na naslovne strane magazina i skoro uvek je nosila mini-suknju. Quant je postigla mnogo više od pukog nošenja ovih suknji – ona ih je i dizajnirala.
Dizajnerka je pomerala granice u modi – njena odeća je bila svetla, šarena, udobna i jednostavna, inspirisana potkulturama kao što su školske uniforme. Iako njeni komadi nisu u potpunosti pristupačni, ipak su bili jeftiniji od onih koje su kreirali drugi dizajneri. Njena ciljna grupa su bile zaposlene devojke koje same sebi mogu da kupe odeću.
Može se reći da je njena autobiografija Quant by Quant obeležila šezdesete godine, postavši bestseler. Ta era se može opisati u jednoj rečenici – mladi su u suštini bili umorni od toga da nose isto što i njihove majke, što je Mary u knjizi objedinila i objasnila.
View this post on Instagram
Quant je rođena u Londonu 1930. godine. Iako nije studirala modni dizajn, eksperimentisala je sa odećom od detinjstva. U školi je počela da skraćuje suknje. U knjizi Quant by Quant se osvrnula na to kako je posmatrala jedno dete na času stepovanja kako nosi kratku suknju, što joj je bila inspiracija za mini-suknju.
Modom je počela da se bavi 1955. godine, kad je sa svojim suprugom Alexanderom Plunketom Greeneom otvorila prodavnicu Kings Road Bazaar. Prodavnica je ubrzo postala glavno mesto, stecište na kom su se okupljali mlade i moderne osobe, a gužve ispred prodavnice su bile ogrome.
Quant je inicijalno dizajnirala odeću koja se zasnivala na jednostavnim krojevima. Potpuno je srušila pravila savremene prodaje stalom dopunom zaliha. Dnevna zarada je pokrivala materijale i odeću koja se prodavala u narednim danima. Iako joj to nije bila namera, deluje kao da je Quant začetnica koncepta po kom rade fast fashion brendovi.
Mary se zalagala i za nošenje hulahop čarapa, naročito u jarkim i neobičnim bojama. Iako ih nije izmislila, to što ih je nosila je značilo da su popularne. Članak u Sunday Times tvrdio je da je ona razlog zašto ih većina žena nosi. Vruće pantalone, kombinezoni i kabanice od PVC-a takođe je popularizovala.
Bila je u braku sa Plunketom Greeneom do njegove smrti 1990. godine. U braku su dobili sina Orlanda, koji radi na očuvanju nasleđa svoje majke. Tokom Londonske nedelje mode 2019. godine, otkrio je ploču na zgradi Kings Road gde je nekada stajao Bazaar.
Quant predstavlja jedan od najranijih primera pretvaranja modne marke u brend. Dizajnirala je svoj logo koji se pojavio na njenoj odeći. Ginger Group lansirana je 1963. godine, a Mary Quant Cosmetics 1966. godine – koja i dalje postoji.
Pročitajte još i: Naomi Campbell na Versace reviji očitala modnu lekciju mlađim koleginicama
Naslovna fotografija: instagram.com/smallcarbigcity
Marija Gavrilović