Da bi odnos napredovao i da biste se oboje u njemu razvijali, emocionalna bliskost i ranjivost su ključne komponente. Emocionalna nedostupnost može sabotirati odnose i doneti mnogo gorčine i bola, na obostran gubitak i žaljenje. Ako se suočavate sa problemima u vezi, potrebno je da identifikujete uzrok, odnosno, da prepoznate da li je u pitanju emocionalna nedostupnost – kod partnera ili kod vas.

Znaci emocionalne nedostupnosti

Potrebe i žudnje

Emocionalna nedostupnost ogleda se u nečijoj tendenciji da meša stvarne potrebe sa žudnjama i neostvarenim željama, koje mogu biti nerealne.

Svaka osoba u vezi ima određene potrebe, koje su joj prioritet, a uspešni parovi znaju da ove potrebe imenuju, iznesu i da ih međusobno saslušaju i uvaže – da pronađu načine da prioritetne potrebe koje oboje imaju (a koje mogu biti različite) budu ispunjene.

Kada neko ne poznaje svoje prave potrebe, ali stalno ima potrebe zbog kojih oseća žudnju i prazninu, druga osoba se može osećati opterećeno i frustrirano, jer nikako ne uspeva da zadovolji zahteve, koliko god se trudila. Međutim, kada vas neko proziva zbog vaših stvarnih potreba, on to čini sa mesta emocionalne distance. Dakle, ako vam partner prebacuje da ste suviše zahtevni, jer izražavate sve vrste emocija, želite intimnost nezavisno od seksa, zahtevate više kvalitetnog vremena, ukazujete da partnerski odnos zahteva zajednički rad i ulaganje, na delu je njegova emocionalna nedostupnost. Takođe, ako vi to činite i prebacujete partneru zbog ovakvih zahteva, znači da niste spremni za stvarnu emocionalnu bliskost i intimnost.

Morate znati da su negativne reakcije i kritikovanje izražavanja stvarnih potreba, tipični za toksično ponašanje i emocionalnu nedostupnost. Kada su nečije potrebe razumne i umerene, spremnost da se one zadovolje tiče se kompatibilnosti.

Emocionalno nedostupna osoba će pokušati da navede partnera da se oseća postiđeno zbog svojih potreba i da ga navede da prestane da ih izražava, odnosno, da smanji kriterijume i očekivanja od veze. Ponekad distancirani partneri mogu priznati da su potrebe njihovih partnera validne, ali da oni nemaju kapaciteta da ih ispune.

Emocionalna nedostupnost – netolerancija prema osećanjima

Emocionalna nedostupnost izražava se kroz negativne reakcije na emocije partnera – ako se partner naljuti i iznervira kada izražavate osećanja, ako pokušava da vas okrivi i navede vas da se stidite, ili prosto napušta situaciju i „beži“ (ili ako vi tako reagujete na partnerova osećanja) to je znak emocionalne distanciranosti.

Emocionalno nedostupna osoba će bes i ljutnju partnera okarakterisati kao histerično ponašanje, dok će svoj bes smatrati običnim emocionalnim izlivom.

emocionalna nedostupnost u vezi Kako da prepoznate emocionalnu nedostupnost – kod sebe i partnera

Pročitajte i ovo: Šta znači biti emocionalno nedostupan? Na ove znake morate da obratite pažnju

Emocionalna nedostupnost i zaštita privatnosti

Emocionalna nedostupnost se u vezi izražava prikrivanjem lične istorije, odnosno, minimalnim davanjem informacija iz prošlosti – distancirana osoba se opire dubljim razgovorima, izbegava da se nađe u poziciji da bude ranjiva, ne priča o traumi. Ona može slušati parnera kada govori o osetljivim temama, ali neće otkriti svoje „kosture iz ormara“ ili tajne, bez obzira koliko dugo sa nekim deli svoj život.

Sa druge strane, emocionalna nedostupnost ne znači isključivo uskraćivanje informacija – nedostupna osoba može govoriti o svojim traumama i povredama iz prošlosti u nameri da pridobije simpatije i manipuliše situacijom i odnosom.

Izbegavanje stvarnih problema

U odnosima u kojima postoji emocionalna nedostupnost, distancirani partner izbegava svaku raspravu i razgovor o stvarnim problemima – on možda ne izbegava svađe i scene, ali suštinska rasprava u cilju identifikovanja problema i uzroka i traženje rešenja uvek izostaje.

Da bi se o problemima raspravljalo u cilju traženja kompromisa i rešenja, potrebna je emotivna zrelost, mentalna stabilnost, samokontrola, poštovanje, dobra komunikacija, zdrave granice, poverenje i želja da se ulaže u odnos, a emocionalna nedostupnost se ne uklapa ni u jednu od ovih kategorija.

Umesto da identifikuju probleme i traže rešenja, emocionalno distancirani partneri su skloni da se nepošteno bore, prave dramu, prozivaju, odbacuju, prebacuju, svaljuju krivicu i koriste sve vrste „niskih udaraca“, ili da odbijaju svaki konstruktivan razgovor.

Može se činiti teško da odredimo šta je emocionalna dostupnost, ali kada je neko tu za nas, kada je otvoren, brižan i ranjiv, mi to osećamo i znamo –  a takođe znamo i kada to nedostaje u odnosu.

Kada znate da tražite osobu koja je otvorena, zrela, stabilna, komunikativna, razume svoja osećanja i trudi se da razume vaša, brine o potrebama svog partnera i postavlja razumne granice za sebe i vezu – izbor kompatibilnog partnera može biti lakši, a razvijanje emocionalno ispunjavajućeg i stabilnog odnosa, manje naporno i dramatično.

Pročitajte i ovo: Kako se nositi sa partnerom koji je emotivno nedostupan?

Naslovna fotografija: instagram.com/authenticlovemag

Brankica Milošević

Comments