Feniranje kose kod kuće je jedan od najlepših momenata u danu. Ne postoji ništa bolje od osećaja kada zamahujete glavom i uživate u neverovatnom volumenu, a to je savršen razlog da zgrabite telefon i napravite selfie. Iako većina verovatno ne stilizuje kosu svakodnevno sa fenom i četkom, greške pri feniranju kose mogu oštetiti vašu dlaku, pa čak i ono brzinsko nakon tuširanja može biti fatalno.
Greške kod feniranja kose: Saveti i preporuke
Uz samo nekoliko saveta na dobrom ste putu da naučite kako izgleda pravilno feniranje bez da oštetite dlaku, pa vam u skladu sa tim predstavljamo neke greške kod feniranja kose i savete kako da je zaštitite.
Feniranje kose kada je previše vlažna
Mnogi od nas odmah nakon tuširanja počinju sa sušenjem kose, ali je najbolje sačekati da kosa bude bar blago prosušena. Nakon pranja kose uzmite pamučni peškir ili majicu i obavijte je oko glave na nekoliko minuta kako bi upila višak vode. Ovo ne samo da će skratiti vreme sušenja, već je i bolje za zdravlje vaše kose jer ćete koristiti manje toplote. Ako imate vremena, pustite da vam se kosa prirodno osuši pre nego što krenete sa feniranjem. Međutim, nemojte čekati predugo da ne bi bila potpuno suva jer će biti teško stilizovati je.
Proizvodi za zaštitu od toplote
Kada je vaša kosa dovoljno suva možete odmah uključiti fen. Međutim, korišćenje proizvoda za zaštitu od toplote je jedan od važnijih koraka koji ne treba preskočiti. Nanošenje ovih preparata pomaže u formiranju zaštitnog sloja oko vlasišta sprečavajući njegovo oštećenje, a bez njih vaša kosa će biti izložena visokim temperaturama što je veoma opasno za dlaku. Nakon nanošenja proizvoda ravnomerno ga rasporedite koristeći široki češalj. Mnogi od njih sadrže sastojke koji se bore protiv friza i čine vašu kosu sjajnijom.
Koristite najnižu temperaturu za feniranje kose
Iako možda želite da postignete savršeno feniranje, najbolje je koristiti najnižu temperaturu kako biste sprečili oštećenje dlake. Proces će možda trajati duže, ali će vaša kosa biti zdravija. Povedite računa da fen ne usmeravate na jedno mesto duže vreme, jer će to uzrokovati pregrevanje. Uvek ga držite u pokretu i na nekoliko santimetara udaljenosti od kose, kako ne biste direktno izlagali pramenove vrućem vazduhu.
Prekomerno sušenje kose je početnička greška
Razumemo da želite da se savršeno isfenirate, ali prekomerno stilizovanje može ugroziti zdravlje vaše kose. Budući da toplota oštećuje dlaku važno je ograničiti vreme njenog izlaganja toploti, jer može pouzrokovati ispucale krajeve i oštetiti krhku kosu. Ako imate kratku kosu, feniranje bi trebalo da traje maksimalno deset minuta, dok će onima sa dugom kosom trebati oko dvadeset minuta. Ako to traje duže izlažete je nepotrebnoj toploti. Takođe, prečesto feniranje može izazvati dodatna oštećenja. Pokušajte da ne fenirate kosu svaki dan, koliko god želeli da vaša kosa izgleda stilizovano. Umesto toga ciljajte na tri do pet puta nedeljno kako biste dali kosi odmor od toplote. Ako vam je potrebno osveženje koristite suvi šampon ili probajte frizure sa kojima ćete lako manevrisati kada vam je kosa prljava.
Budite pažljivi sa izborom četke za feniranje
Imati prave alate ključno je za postizanje savršenog feniranja. Ne uništavajte kosu korišćenjem četke koja nije pogodna za ovu svrhu. Odaberite četku sa dlačicama od divlje svinje ili bambusa koja treba da bude ventilirana kako bi vazduh slobodno cirkulisao. Ovakve četke klize i podstiču prirodnu mast što čini kosu zdravijom i mekšom. Prirodni materijali su bolji za vašu kožu glave, a zdrava kosa potiče odatle. Veličina četke je takođe važna. Za feniranje sa ekstremnim volumenom izaberite veliku okruglu četku, dok manje četke pomažu u stvaranju čvrstih lokni i talasa. Zapamtite, neka budu od prirodnih materijala, jer su oni mnogo nežniji u poređenju sa sintetičkim verzijama.
Pročitajte i ovo: Dočekajte novo godišnje doba sa novom frizurom: Imamo trendi predloge
Naslovna fotografija:instagram.com/ronperetz_hairstyle_
Maša Georgijev Ilić