Ukoliko ste bili upoznati sa likom i delom Chappell Roan pre nego što je mlada umetnica zavladala muzičkim listama ove godine, čestitamo: dobili ste najvišu ocenu iz oblasti pop kulture. Ako još uvek niste imali susret sa njom, predstavićemo je parafraziranjem njene izjave: She’s your favourite artist’s favourite artist!
Crvenokosa Midwest princeza je poznata po svojoj campy umetnosti, pa čak iako niste bili svesni njenog postojanja, sigurni smo da ste ovog leta čuli bar neki od njenih hitova kao što su Good luck babe, Hot to go ili Pink Pony Club.
Možda deluje kao da je njen uspeh došao preko noći, ali Chappell je prevalila dug put transformacije od devojke iz malog grada do umetnice koja puni arene. Iako izgleda kao da se trenutno nalazi na vrhu sveta, pevačica je imala dosta prepreka na svom putu do slave.
Tragično detinjstvo Chappell Roan
Dok njena muzika govori queer publici o prihvatanju sebe i drugih, sama umetnica nije rasla u podržavajućem okruženju. Chappell dolazi iz konzervativne hrišćanske porodice koja je imala tradiciju da ide u crkvu tri puta nedeljno i koja je učila da je biti gej greh i pogrešno.
Sve ovo je navelo pevačicu da potisne delove sebe kako bi se lakše uklopila u svoje okruženje. To je funkcionisalo dok umetnica nije imala priliku da poseti svoj prvi gej klub u Los Anđelesu što je bilo iskustvo koje ona opisala magičnim i transformativnim. To veče je i inspirisalo jednu od fan favourite’s pesama Pink Pony Club koja opisuje da je moguće naći bezbedan prostor da budemo ono što jesmo i da kao takvi budemo prihvaćeni.
Kako je detinjstvo provela u uskogrudnom okruženju u gradu u kom queer kultura nije bila zastupljena, i sama je verovala u stereotipnu dihotomiju koja gej muškarce povezuje sa ekscentričnim, a gej žene sa muškobanjastim ponašanjem. S obzirom na to da nije mogla da se pronađe u ovim uskim definicijama seksualnosti, a nije osećala ni pripadnost svojoj zajednici, Chappell je osetila izolovanost od sveta.
Kada posmatramo njen život, deluje kao da možemo lakše da vidimo kakav uticaj okruženje ima na emocionalni razvoj pojedinca. Pored osećanja iziolacije, Chappell je imala i dosta mentalnih poteškoća u vidu depresije koja se nije lečila jer je to i dalje tabu tema u centralnozapadnoj Americi. U tom kontekstu nije ni čudo zašto je postala ikona LQBTQ+ kulture, ali i šire, jer su ovo univerzalna osećanja sa kojima se veliki broj adolescenata susreće tokom emocionalnog razvoja.
Prepreke na putu do slave
Utehu je nalazila u pisanju muzike, a njena želja da ode iz svog malog grada je bila snažan podsticaj za njeno stvaralaštvo. Samo nekoliko meseci nakon što je 2014. objavila pesmu Die young na svom Youtube kanalu Atlantic Records je uzeo pod svoje okrilje. Iako ovo zvuči kao san svake sedamnaestogodišnjakinje, Chappell je istakla kako je ovo bio jako težak period za nju jer nije uspevala da procesuira njen nagli uspon karijere.
Svoj prvi EP je objavila 2017. godine, a 2020. je izbacila Pink Pony Club. Iako je to bila campy himna koja će kasnije i katapultirati njenu karijeru, u trenutku kada je izbačena nije ostvarila brojke koje je njena izadvačka kuća očekivala, pa je Atlantic Records tada završio saradnju sa njom.
Paralelno sa ovim, Chappell je raskinula vezu od četiri godine što je primoralo da napusti Los Anđelesu i vrati se u Misuri.
Borba sa mentalnim zdravljem
Chappell se ceo život mučila sa mentalnim zdravljem, ali je tek u odraslom dobu dobila dijagnozu tip 2 bipolarnog poremećaja koju je podelila sa svojim fanovima. Iako u tom trenutku Chappell još uvek nije stigla do mejnstrim publike, brzo je osvajala indie muzičku scenu, a u trenutku izbacivanja Naked in Manhattan pesme navodi kako je bila u hipomaničnoj epizodi.
Nakon godina rada, pevačica je konačno izbacila svoj debitantski album The Rise and Fall of a Midwest Princess 2023. godine koji joj obezbedio da od obskurne indie umetnice iz malog grada dobije status zvezde u usponu.
Chappell nije mogla da se pomiri sa svim stvarima koje dolaze uz slavu, pa se tako slomila tokom jednog nastupa na sceni i zaplakala. Uvek je otvoreno delila sa svojom publikom kako je industrija imala uticaja na nju i njeno mentalno zdravlje. Ta otvorenost je mogla da je košta slave kada je prozvala fanove koji su prelazili granicu i pratili svaki njen pokret, naglašavajući da je ona samo ljudsko biće koje ceni svoju privatnost i slobodu. Ipak, njena publika je razumela i podržala u tome.
Međutim, u svetlu pompe oko američkih izbora, Roan nije želela da podrži nijednog od dva ponuđena politička kandidata pa je njena publika optužila da izjednačava oba kandidata, iako oni nisu na isti način oštetili queer zajednicu. Pored toga, izgleda da je pevačica doživela burnout jer je počela da otkazuje svoje koncerte što je izazvalo negativne reakcije fanova.
Pročitajte i ovo: Mladić sa X faktorom – i zvezda boy benda: Ko je bio Liam Payne?
Naslovna fotografija: instagram.com/chappellroan
Dragana Miletić