Clarks cipele će uskoro postati nove “ružne it cipele” koje ćete verovatno poželeti da nosite. Wallabee model je definitivno ostavio svoj trag u britanskoj kulturi, a ove cipele polako pronalaze svoj put nazad do mejnstrim scene.
Wallabee mokasine su se prvi put pojavile 1968. godine, kada je osnivač brenda Lance Clark video sličan model koji je prizvodio nemački brend Sioux, poznat pod imenom Grasshopper. Cipele imaju prepoznatljivu siluetu sa četvrtastim vrhom, napravljene su od antilopa i poseduju glomazni crepe đon. Uvođenje ovog modela je bio prirodna evolucija Clarks Originals brenda, koji je do tada bio prepoznatljiv po Desert čizmama, popularnim u kulturi bitnika i modsa 50-ih i 60-ih godina.
Ključ komercijalnog uspeha ovog modela delimično leži u njihovom jednostavnom načinu izrade. Napravljene su od dva komada antilop kože koji su ručno prošiveni sa ekstra debelim koncem. Njihov cilindrični oblik, nalik torbarskim vrećama, inspirisao je naziv ovih cipela – po životinji iz porodice kengura, valabiju.
Cipele imaju đon koji je napravljen od kaučuka, a obožavaoci ove siluete često navode kako su Wallabees savršena smart casual cipela.
Kulturno nasleđe koje za sobom ostavljaju Clarks cipele
Uticaj Wallabees cipela nadilazi britansko područje, a od njihovog pojavljivanja je svaka generacija imala određenu supkulturu za koju vezuje ovaj trend. Tako su ove cipele bile povezane sa scenom kasnih 80-ih i početkom 90-ih godina, a tokom dominacije Britpopa su bile jedan od modela koje su se nosile u rotaciji sa adidas Gazelle patikama.
Ipak, za njihovo prekookenasko širenje,zaslužna je jamajkanska Rude Boy kultura koja se pojavila tokom 60-ih godina prošlog veka. Kasnije je ovaj trend popularizovala i hip-hop zajednica, pa se jednom prilikom ceo Wu-Tang sastav pojavio u njima. Nakon toga su članovi često nosili Wallabees na svojim nastupima i u svojim muzičkim videima, a bend je dao svoj omaž cipelama u spotu za pesmu Gravel Pit. U tom trenutku su Wallabee cipele već bile popularne u uličnoj modi zahvaljujući jamajkanskim uticajima.
Čuvena anegdota vezana za ovaj model cipela dogodila se 1971. godine, kada su carinici na JFK aerodromu greškom očekivali isporuku 4.176 valabija ( životinja), zbog sličnosti u nazivu s poznatim cipelama. Iznenađeni nedostatkom dokumentacije za “životinje,” carinici su na kraju primili samo Clarks Wallabee cipele. U duhu ove legendarne priče, Clarks poziva fanove da 26. aprila podele svoju ljubav prema ovoj ikoničnoj silueti, obeležavajući Wallabee Day.
Clarks Wallabees danas
Poznata platforma Lyst, koja se bavi predviđanjem trendova, najavljuje povratak ove siluete u popularnu kulturu. Brend ovo delimično duguje uspešnim kolaboracijama koje izbacuje, a kojih je samo tokom 2023. godine bilo preko dvadeset.
Neka od velikih etiketa sa kojima je Clarks sarađivao uključuju Sacai, Supreme, Carhartt i Ovo. Clarks je takođe napravio kolaboraciju sa dugoročnim Wu-Tang Clan obožavateljima, a muzičari Jorja Smith i Liam Gallagher su imali svoje Wallabee saradnje sa Clarksom tokom poslednjih nekoliko godina.
Nedavno ponovno okupljanje Oasisa će sigurno navesti fanove da izvuku svoje stare Wallabees iz ormara ili da investiraju u novi par za potrebe predstojeće turneje.
Nekada smatrane pretežno muškom obućom, Wallabee cipele su danas postale omiljene i među ženama koje ih sve češće inkorporiraju u svoje autfite. Sa novim modelima prilagođenim ženskom stilu, Wallabee silueta donosi jedinstveni spoj udobnosti i statement izgleda, osvajajući novu generaciju ljubitelja mode.
Pročitajte i ovo:Veliki povratak Longchamp Le Pliage: Upoznajte istoriju torbe koja je u top 10 najpoželjnijih na svetu
Naslovna fotografija: instagram.com/sofiamcoelho