Dok se u Evropi sa sve većom zabrinutošću prate opadajuće modne prodaje u Kini i traže sve složenija objašnjenja, revije u okviru Shanghai Fashion Week-a (Nedelja mode u Šangaju) pokazuju kako kinesko tržište razvija sve izraženiju autonomiju. Uz postavu brendova i dizajnera koji bi se, u pojedinim slučajevima, bez problema mogli zamisliti na čelu najpoznatijih luksuznih kuća sveta, Shanghai Fashion Week postaje prava sila. Ipak, mnoge kolekcije, pa i one najbolje, i dalje pokazuju osloanjanje na vodeće svetske modne brendove – ove sezone primećen je talas epigona brendova kao što su Prada, Miu Miu, Saint Laurent i Diesel.
Nedelja mode u Šangaju 2025: Kineska dizajnerska scena u svom najboljem izdanju
Ono što kinesku dizajnersku scenu čini interesantnom jeste to što nikada nije reč o kopiranju – uvek postoji detalj, tip dizajna ili ideja koja definiše srodnost između originala i interpretacije, ali je pritom predstavlja kao kreativno preoblikovanje koje stoji samostalno, a ponekad čak i nadmašuje izvornu inspiraciju. Markgong je već neko vreme među najzapaženijima, ali na nedavno završenoj nedelji mode bilo je mnogo upečatljivih momenata. Pet najboljih tek delimično oslikava ono što je predstavljeno prethodnih dana u Šangaju.
Shushu/Tong
Ove godine dizajnerski duo Liushu Lei i Yutong Jiang obeležava desetogodišnjicu postojanja brenda Shushu/Tong – imena koje je zahvaljujući društvenim mrežama prešlo okeane i kontinente, i stiglo do Evrope i Amerike, donoseći reinterpretaciju ženske mode iz pedesetih godina, izvedenu sa milimetarskom preciznošću. Nemoguće je ne primetiti uticaje, ako ne direktno Miu Miu, onda svakako estetski univerzum Miuccie Prade sa primesom stila Sandy Liang. Ipak, besprekorno čiste linije, izuzetno precizna upotreba boja i stilizacija, kao i ukupna kompaktnost kolekcije – ostavljaju snažan utisak.
Xander Zhou
Jedno od najzapaženijih imena na šangajskoj sceni je Xander Zhou, dizajner čija estetika često flertuje sa gotovo filmskim futurizmom – ponekad previše eksplicitno, stvarajući utisak kostima pre nego odeće. Ipak, ova kolekcija je bila primer veličanstvene neobičnosti: tehnički detalji poput vizira, providnih tableta i sakoa osvetljenih LED ekranima zamišljali su budućnost sa tolikom smelošću da su čak i glomazna dron-krila na ramenima izgledala kao prirodan deo vizije. Izdvojio se zadivljujući nivo krojenja gornjih delova – apsurdno kompleksni, sa bezbroj detalja – kao i izražena volja da se potpuno ignorišu trendovi i spoljašnji uticaji, u korist autentičnog dizajnerskog i narativnog pristupa.
Oude Waag
Ove sezone Jingwei Yin je predstavio kolekciju koja je istovremeno bila veoma seksi i odvažna, ali i iznenađujuće umerena kada je reč o paleti boja – od hladnih sivih tonova do zemljanih, gotovo marsovskih crvenih. Siluete su u pojedinim momentima podsećale na stvaralaštvo Ricka Owensa, ali samo kao odjek. Ipak, čitava kolekcija, u svojoj relativnoj sažetosti, posedovala je autentičnu originalnost i jedinstvenu viziju, koju bi bilo zanimljivo videti u još eksperimentalnijem pravcu.
ili node
Mali brend koji su osnovala tri misteriozna dizajnera – AB, Lesley i Lucia – ostaje gotovo anoniman, čak i na zvaničnom sajtu Shanghai Fashion Week-a. Na Instagramu imaju manje od hiljadu pratilaca, ali im to ne smeta da nadmaše očekivanja. Njihova kolekcija, kako bi rekao litvansko-milanski pevač Popa, neverovatno chic, ostavlja bez daha. Bez obzira na ograničene resurse kojima raspolaže ovaj nezavisni trojac u ogromnom kineskom modnom sistemu, prikazani autfiti bili su izuzetni. Dekonstruisane haljine, slojevi tamnih tkanina koji otkrivaju barokne detalje, osećaj dekadencije i asimetrije – gotovo hipnotišući. Vreme je da se nađu i na pariskoj pisti.
Yirantian
Yirantian Guo se izdvaja kao majstor siluete. Njegova poslednja revija podsećala je na laganiju, manje disko-dekadentnu, ali jednako zavodljivu verziju zlatnih godina Toma Forda u Gucciju. I ovde se osetio uticaj estetskog jezika Miuccie Prade, ali su detalji i konstrukcije kolekcije učinili da Guo ostane samosvojan. Stroge siluete, uključujući pantalone-suknje i sakoe zakopčane do te mere da podsećaju na oklop, činili su okosnicu revije. Početak je bio minimalistički, u duhu devedesetih, ali se postepeno razvijao u živopisnije varijacije koje nikada nisu prešle granicu dobrog ukusa. Među najzapaženijim kreacijama bila je kratka haljina ravnog kroja sa prorezom koji se opasno uzdizao uz butinu – primer razigranog izazova izrađenog s merom i elegancijom. Guo je to uspeo.
Možda će vas zanimati: Najupečatljivije kolekcije sa Tokyo Fashion Week-a FW25 za koje treba da znate
Naslovna fotografija: instagram.com/xanderzhou
Maša Georgijev Ilić