Veštačka inteligencija i njena upotreba uzimaju maha u celom svetu. Koristi se u razne svrhe, pa je tako sada upotrebljena i za kreiranje reklamne kampanje. Zanima li vas kako izgleda AI modna kampanja? Da li biste mogli da je prepoznate? Donosimo vam analizu ovog fenomena, kao i primer.
AI modne kampanje: Analiziramo fenomen
Društvene mreže su preplavljene video snimcima požara u Los Anđelesu. Plamen je zahvatio veći deo grada, uništavajući vile u vlasništvu poznatih ličnosti poput Paris Hilton i Anthony Hopkinsa. Među najpopularnijim sadržajima na Instagramu i TikToku su slike poznatih domova pretvorenih u pepeo, fotografije grada u ružičastoj nijansi zbog praha koji vatrogasci koriste da spreče širenje plamena, a posebno video snimci znaka „Holivud“ zahvaćenog plamenom. Dok su prva dva primera stvarne slike, brdo na kojem se nalazi jedan od najfotografisanijih simbola Los Anđelesa zapravo je još uvek bezbedan od požara. Sadržaj je, u stvari, lažan, kreiran korišćenjem veštačke inteligencije isključivo za postizanje visokog nivoa angažovanja (što je funkcionisalo, sudeći po milionima pregleda prikupljenih na TikToku).
Fenomen je izazvao kontroverzu na društvenim mrežama, što je mnoge navelo da se zapitaju kojim slikama se danas može verovati. Iako se stepen ozbiljnosti razlikuje, problem takođe utiče na modne brendove, koji su se poslednjih nedelja suočili sa nepostojećim AI kampanjama koje su postale viralne na mreži zbog svoje spektakularnosti. Samo nekoliko dana pre početka jedne od najznačajnijih svetskih nedelja mode, počinje da se oseća uticaj veštačke inteligencije na komunikaciju i marketing.
Slučaj Prada
U AI Playgroundu, imamo prostoriju prepunu ljudi obučenih u satensku odeću boje kafe. U sredini slike stoji Prada logo, dok je u dnu slabo vidljiva fraza „Imaginarna kampanja“. Vizual je jedan od mnogih fiktivnih primera koje je kreirala Sybille de Saint Louvent, a njena Instagram stranica sa preko 24.000 pratilaca prikazuje vizuale modnih kampanja kreirane veštačkom inteligencijom. Pored Prade, kreatorka sadržaja je uživala u pravljenju kampanja za brendove kao što su Loro Piana, Jil Sander, Bic, Converse i Loewe, sa različitim rezultatima. Dok vizual kreiran za Pradu izgleda toliko realističan i usklađen sa imidžom brenda da se čini verovatnim, u nekim slučajevima je prepoznavanje potpisa veštačke inteligencije relativno lako: na primer, na slikama napravljenim za Loro Pianu, preuveličani pokrivač za glavu napravljen od metara tila daleko je od umetničkog pravca koji sledi ova modna kuća. Ipak, rad stranice je fenomenalan, s obzirom na poteškoće sa kojima se AI suočava u realističnom predstavljanju ljudskog tela.
Pre dolaska ChatGPT-a i alata kao što je MidJourney, smatralo se da će nove tehnologije imati transverzalnu ulogu u kreativnoj industriji. Pre mnogo godina počele su diskusije o modi i umetnosti u Metaverzumu, prodaji NFT-a i digitalnoj kupovini. 2022. godine održana je čak i prva virtuelna nedelja mode, na kojoj su predstavljeni brendovi poput Dolce&Gabbana, Etro i Tommy Hilfiger, kao i novi dizajneri. Međutim, to je bio promašaj zbog slabog interesovanja. Dok su neke kuće krenule dalje u istraživanje Metaversea sa projektima kao što je video igrica Gucci Vault, koja uključuje avatar Alessandra Michela, veštačka inteligencija je postala sve više prisutna u stvarnom svetu. Na kraju, predviđanja modne industrije o novim tehnologijama pokazala su se pogrešnim: AI nije stvorio novi svet poput Metaverzuma (koji je, uzgred, izgleda zaboravljen), ali je naučio da komunicira sa stvarnošću. Stoga korisnici moraju da nauče da prepoznaju lažne vizuale i kompjuterski generisan sadržaj, dok brendovi moraju da se bave kreatorima „lažnih“ kampanja, kao što je Sybille de Saint Louvent, kako bi zaštitili svoj identitet.
Bila kritikovana ili ne, veštačka inteligencija je sada preuzela centralnu ulogu u našim životima. Pored traženja saveta od ChatGPT-a, uskoro ćemo moći da kupujemo knjige čiji je autor veštačka inteligencija, da se zaljubimo u robote i gledamo filmove u kojima glume lažni glumci. Sudeći po uspehu kampanja Sybille de Saint Louvent, neće proći mnogo vremena pre nego što provedemo nedelje mode nagađajući da li ono što vidimo na društvenim mrežama zaista odražava ono što je predstavljeno na pisti ili je samo još jedan Holivud u plamenu. Ono što je sigurno je da neizvesnost koju generiše AI povećava vrednost stvarnih iskustava.
Možda će vas zanimati: 8 skincare trendova koji će biti popularni u 2025. godini, a uključuju nove tehnologije
Marina Puzić