Debi singl uvek treba da ostavi snažan utisak, ali retko koja umetnica je to postigla kao Lana Del Rey sa svojim hitom Video Games iz 2011. godine. Ova pesma, koja je deo njenog debi albuma Born to Die, spojila je romantičnu melanholiju i specifičnu muzičku eleganciju, stvarajući žanr koji će postati poznat kao hollywood sadcore, a umetnica je provela više od deset godina istražujući savršen zvuk koji bi išao uz njenu ličnost. Albumi Lane Del Rey ne samo da su značajno uticali na pop kulturu već su i redefinisali granice pop muzike.
Najava najnovijeg albuma za 2025. godinu, The Right Person Will Stay, izazvala je veliku pažnju javnosti i kritičara koji jedva čekaju da čuju novo remek-delo ove umetnice. U skladu sa tim hajde da se prisetimo svih albuma Lane Del Rey – koji su rangirani od najlošijeg do najboljeg.
Albumi Lane Del Rey: Rang lista od najlošijeg do najboljeg
Lust for Life (2017)
Album Lust for Life vraća se hip-hop zvucima iz njenog ranijeg rada, dok zadržava sofisticiranu estetiku albuma Honeymoon. Uz gostovanja poznatih muzičara poput The Weeknda, ASAP Rockyja i Stevie Nicks, ovaj album je najbliži pop zvuku u njenom opusu. Iako sadrži zanimljive ideje, kritičari su ga ocenili kao nepovezan, zbog čega zauzima poslednje mesto.
Blue Banisters (2021)
Drugi album iz 2021. godine, Blue Banisters, istražuje emotivne dubine uz introspektivne tekstove i lo-fi zvuk. Pesme poput Wildflower Wildfire i Dealer pokazuju njenu svestranost. Album je zbirka pesama iz različitih faza njenog života, ali povezana kroz autobiografsko pripovedanje i smatra se njenim najintimnijim delom.
Honeymoon (2015)
Na albumu Honeymoon Lana je napustila “gitarski zvuk” prethodnog albuma Ultraviolence i usmerila se prema raskošnim orkestracijama. Pesme poput Terrence Loves You i Salvatore odišu nostalgičnim, baroknim popom, dok njen prepoznatljiv melodični stil dostiže novu zrelost. Album je emotivno snažan i nezaboravan.
Chemtrails Over the Country Club (2021)
Album Chemtrails Over the Country Club donosi introspektivne pesme posvećene ženama u njenom životu. Lana ovde istražuje teme samoprihvatanja i nostalgije za životom u Kaliforniji. Pesme poput Let Me Love You Like a Woman i Tulsa Jesus Freak odlikuju suptilan zvuk i pažljivu produkciju, što album čini zrelim i elegantnim.
Did you know that there’s a tunnel under Ocean Blvd (2023)
Sa najnovijim albumom, Lana se vraća introspektivnim radovima, stvarajući “duhovni” album. Minimalistički klavirski aranžmani prate njene iskrene tekstove, dok pesme poput A&W i dueti s Father John Mistyjem, otkrivaju lične borbe i trijumfe. Ovaj album je jedan od njenih najintimnijih, pružajući uvid u njen unutrašnji svet.
Born to Die (2012)
Debi album Born to Die postavio je temelje njene karijere i postao jedan od najznačajnijih pop albuma 21. veka. Pesme poput National Anthem i Video Games istražuju američku kulturu i prolaznost ljubavi, dok orkestralne melodije stvaraju filmsku atmosferu. Album je oda životu, ljubavi i glamuru.
Ultraviolence (2014)
Nakon uspeha albuma Born to Die, Lana je sarađivala sa Danom Auerbachom iz The Black Keys, kreirajući mračniji ton na albumu Ultraviolence. Pesme poput Shades of Cool i Money Power Glory mešaju minimalizam i alternativni rok. Ovaj album osvetljava mračnu stranu ljubavi i njenu nekonvencionalnu umetničku slobodu.
Norman Fucking Rockwell (2019)
Norman Fucking Rockwell smatra se vrhuncem njene karijere. U saradnji sa Jackom Antonoffom, Lana je stvorila delo koje spaja melanholiju i nadu, istražujući teme ljubavi, razočaranja i američkog sna. Pesme poput Mariners Apartment Complex i The Greatest predstavljaju emocionalni vrhunac njene diskografije. Album je dokaz njenog umetničkog genija i njen najvažniji rad.
Pročitajte i ovo: Snoop Dogg i Sting ujedinili snage u novom singlu „Another Part of Me“
Naslovna fotografija: instagram.com/delreysaid
Maša Georgijev Ilič