Početak godine je vreme za nove početke, makar i simbolično – najbolji način da uvedete svežu energiju u svoj život je bacanje nepotrebnog i fizičko raščišćavanje svega što se nagomilalo, a što više ne koristite.

Ako niste ništa bacali još od prolećnog čišćenja, zaprepastićete se koliko se toga nagomilalo u međuvremenu – uključujući i one sitnice kojih se prošli put niste rešili, pomišljajući da će vam možda ipak zatrebati i dajući im „još jednu šansu“.

Bacanje nepotrebnog za dobar početak godine

Bacanje zastarele tehnologije

Ako i vi imate fioku punu zastarelih telefona, punjača, kablova – vreme je da ih se rešite, bilo tako što ćete ih baciti, reciklirati ili iskoristiti neku od opcija za zamenu starih uređaja za nove. Ukoliko stari telefoni mogu da se uključe, pregledajte fotografije koje možda želite da sačuvate i onda se oprostite od njih. Možda ste emocionalno vezani za njih, jer ste ih dobili na poklon, ili ih koristili u nekom srećnom i uzbudljivom periodu života, ali bacanje nepotrebnog je između ostalog neophodno i zbog emocionalnog otpuštanja.

Bacite istrošenu elektroniku

Iz nekog razloga, skloni smo da sačuvamo istrošene baterije, pregorele lampice i sijalice, naročito one male i ukrasne. Nekako su nam slatke i kada ih zamenimo, ubacimo ih u neku kutiju, umesto da ih bacimo. Pregledajte tu kutiju i verovatno ćete otkriti gomilu „simpatičnog“ otpada – a možda treba da bacite i tu kutiju, kao simbol odluke da više ne sakupljate nepotrebne i istrošene stvari koje blokiraju energiju.

Snapinst.app 474149295 598858216087355 8506498318911410652 n 1080 min Početak godine je idealan za rasčišćavanje, a ovo su saveti kako to da uradite

instagram.com/monicaflatland

Bacanje nepotrebnog iz novčanika

Da, čak se i u pregradama novčanika zadržavaju nepotrebne stvarčice, kojih treba da se rešite – računi koji vas kvalifikuju za nagradnu igru u lokalnoj prodavnici, u koju se nikada niste uključili, vizit-karte, neiskorišćeni kuponi, papirići sa nečim što ste na brzinu zapisali, jer vam je tako bilo najzgodnije u tom trenutku… Možda nosite u novčaniku i platne kartice koje uopšte ne koristite, a koje biste mogli da držite na nekom drugom mestu, na primer, sa aktuelnom dokumentacijom iz banke. Novčanik nikada ne treba da bude prazan, ali to znači da u njemu uvek treba da imate bar jednu papirnu novčanicu, a ne nešto što vam nikada neće biti potrebno.

Bacanje nepotrebnog iz frižidera

U frižideru često čuvamo teglice i kutije sa proizvodima kojima je istekao rok, ili ih nismo do kraja potrošili, a koji već odavno nisu za korišćenje. Bacite sve što stoji duže od nedelju dana i sve što vam deluje sumnjivo, čak i ako je spakovano u lepe teglice, koje ste mislili da nekada operete i upotrebite za ukras. Sakupiće se uskoro još takvih teglica, a verovatno će i one na kraju postati suvišne i doći na red za bacanje.

Bacanje nepotrebnog toaletnog pribora i kozmetike

Stare četke, četkice za zube, proizvodi za negu, higijenu, stara šminka – čudo je šta se za kratko vreme nakupi po neseserima i policama u kupatilu. Spremite kesu za otpad, udahnite duboko i budite nemilosrdni – bacite prošlogodišnje kreme za sunčanje, kupke, tonike, polupotrošene kreme, ruževe i senke koje nikada niste upotrebili…

Bacite lekove kojima je istekao rok

Razni lekovi koje čuvate, takođe imaju rok trajanja – istresite kutiju za lekove na sto, proverite datume na pakovanjima i svakako bacite one koji su ostali bez pakovanja i koje čuvate iako ste zaboravili i čemu su namenjeni. Ovo je prilika i da izguglate nazive lekova za koje ste zaboravili čemu služe i proverite koliko dugo mogu da traju.

Odbacivanje stare i oštećene posteljine

Pretresite ormar u kome držite posteljinu i pronađite jastučnice i čaršave koji su se oštetili od pranja – rastegljiva „frotirna“ posteljina je naročito sklona cepanju u mašini (otvore se rupice, kao da su je pojeli moljci). Možda ste sačuvali neku pamučnu posteljinu u nameri da je pretvorite u krpe za prašinu i brisanje prozora, ali pošto to niste uradili, ta „ekonomična“ ideja je verovatno bila samo izgovor da ne bacite istrošenu posteljinu koju ste voleli.

Sortiranje i odbacivanje olovaka

To može biti izazovno ako olovke ne držite na jednom mestu, već su vam rasute po tašnama, fiokama i neseserima. Ali akcija raščišćavanja je prilika da pregledate šta se sve krije po tašnama koje niste mesecima koristili – tražeći olovke (koje možda još rade) otkrićete i da su se stare tašne koje vam je bilo žao da bacite iskrzale po rubovima i shvatićete da ih više nikada i nećete nositi. Oprostite se i od njih, koliko god da su vam drage.

Bacanje nepotrebnog sa radnih površina

Kuhinjski pult, toaletni stočić, kućna kancelarija – sve radne površine lako postaju pretrpane. Bacite se na sortiranje i napravite red – bacanje nepotrebnog će biti lakše dok organizujete svoje stolove, stočiće i pultove. Možda želite da sačuvate neke blokčiće, sveske, beleške, posuđe i druge sitnice, pa razmislite o nekoj namenskoj ukrasnoj kutiji ili korpi, koju možete držati na radnoj površini, ili u ormaru.

Plastični kontejneri bez poklopca

Svi imamo te zgodne plastične kontejnere za nošenje ili čuvanje hrane, koji su nekako izgubili poklopce. Zaronite u špajz i kuhinjske ormariće i pronađite svu plastiku koju imate – zaprepastićete se količinom rasparenih kutija i poklopaca. Sve koje ne možete da uparite – bacite.

Bacanje nepotrebnog iz kutije za nakit

Ah, ovo je bolno – verovatno već godinama čuvate rasparene minđuše, prstenje iz kog su ispali cirkoni, perle koje su se pokidale… Sve to ne zauzima puno mesta, ali ako vaša kutija za nakit liči na pogrebni kovčeg starih ljubavi, emocionalno otpuštanje će biti lekovito. Otpustite prošlost, napravite mesta za nova osećanja – i neke nove komade nakita.

Stara dokumentacija

Fascikle sa su dobar način za organizovanje i čuvanje dokumenata – ali računi za struju od pre dve godine, ili istekle garancije za belu tehniku i nameštaj zaista vam nisu potrebni. Pregledajte dokumentaciju iz banke, koja je naročito sklona gomilanju – i sačuvajte samo ono što je aktuleno, kao što je papirologija o refinansiranju kredita koji koristite (ali ne i ona kada ste prvobitno otvorili kredit).

Rešite se svega što niste koristili godinu dana

Dok se bavite bacanjem nepotrebnog iz kutija, fioka, frižidera, polica, hvatate zalet, koji možete iskoristiti tako što ćete proširiti akciju na sve što niste koristili poslednjih godinu dana. To su možda ukrasne sveće čiji vam se miris ne sviđa, šolje koje ne koristite jer su suviše male, šal koji ste dobili na poklon i koji vam se ni uz šta ne slaže, jer to nisu vaše boje… Razmišljajte široko i prikupite sve stvari i sitnice od kojih treba da se oprostite. Ako su to lepe i nove stvari koje ne koristite, ponudite ih prijateljima, rođacima, kolegama. Ukoliko ih ne žele ili nemate krug ljudi sa kojima razmenjujete stvari, stavite ih u kutiju pored kontejnera – neko će ih sigurno uzeti.

Pročitajte i ovo: Trend “organizovanog haosa” osvaja enterijere – a lako ga je primeniti u životnom prostoru

Naslovna fotografija: instagram.com/monicaflatland

Brankica Milošević